Reklama

Ciekawostki historyczne o znanych osobach

Ciekawostki historyczne i mniej znane fakty o słynnych ludziach

Ciekawostki historyczne o znanych osobach

W historii ludzkości istnieje wiele postaci, które stały się znane i wpłynęły na bieg dziejów w niezwykły sposób. Ich życiorysy, osiągnięcia i ekscentryczne zachowania fascynują nie tylko historyków, ale także ludzi na całym świecie.

W tym miejscu dzielę się ciekawymi i mniej znanymi faktami o królach, władcach, odkrywcach, artystach, kompozytorach, uczonych i innych sławnych postaciach historycznych, o których nie dowiesz się w szkole. Jeśli interesujesz się historią i lubisz poznawać ciekawe i mało znane fakty o słynnych osobach, to koniecznie przeczytaj fascynujące ciekawostki historyczne, które Cię zaskoczą i wzbogacą Twoją wiedzę. Poznanie drobnych szczegółów z życia znanych postaci może dostarczyć ogromnej satysfakcji i zainteresować Cię historią w sposób, w jaki nie doświadcza się jej podczas lekcji.


Ciekawostki historyczne o znanych osobach:

  • W lipcu 1807 roku Napoleon Bonaparte kazał zorganizować polowanie na króliki. Po wypuszczeniu ok. 3000 królików, stworzenia nie uciekły lecz zaatakowały Napoleona i jego ludzi, zmuszając ich do ucieczki.

  • Napoleon, atakując Rosję w 1812 roku, zabrał ze swoją armią 187 600 koni. Wróciło tylko 1 600.

  • Imię na chrzcie Napoleona było włoskie: Napoleone Buonaparte. Urodził się na Korsyce rok po tym, jak stała się ona własnością francuską. Jako chłopiec Napoleon nienawidził Francuzów.

  • Abraham Lincoln był również licencjonowanym barmanem. W 1833 roku otworzył bar o nazwie "Berry and Lincoln" wraz ze swoim przyjacielem Williamem F. Berrym w New Salem w stanie Illinois. Sklep został ostatecznie zamknięty, ponieważ Berry był alkoholikiem i skonsumował większość zapasów.

  • Naukowiec Max Planck dostał radę od swojego profesora, Philippa von Jolly'ego, aby nie zajmować się fizyką, ponieważ prawie wszystko zostało już odkryte w fizyce teoretycznej. Planck odpowiedział, że chce się tylko nauczyć podstaw. W 1919 roku Planck otrzymał Nagrodę Nobla za rozwój teorii kwantowej.

  • Król Henryk VIII miał służących, których zadaniem było wycieranie mu pośladków po tym, jak poszedł do łazienki. Poza tym regularnie sprawdzali jego kał i monitorowali ruchy jelit. Podczas swoich rządów kazał pasować wszystkich tych czterech ludzi na rycerzy.

  • Papież Grzegorz IX oświadczył, że koty są powiązane z kultem diabła i kazał je wytępić. Naukowcy uważają, że wybicie tych kotów pomogło szczurom rozprzestrzenić dżumę, znaną jako Czarna Śmierć, która zabiła miliony ludzi w 1300 roku.

  • Grigorij Jefimowicz Rasputin, rosyjski mistyk i przyjaciel cara Mikołaja II, podobno przeżył wielokrotne otrucie, postrzelenie i dźgnięcie, zanim w końcu utonął w Wołdze.

  • Winston Churchill podczas amerykańskiej prohibicji dostawał zaświadczenie od lekarza, że ​​musi pić „nieokreślone ilości alkoholu", kiedy przyjeżdżał i odwiedzał Stany Zjednoczone.

  • Winston Churchill palił ok. 10 cygar dziennie. Churchill wyrobił sobie nawyk palenia podczas uczęszczania do elitarnej szkoły. Jednak rodzice zmusili go do 6-miesięcznej przerwy od palenia. Ostatecznie rzucił palenie papierosów na rzecz cygar. Po kilku miesiącach na Kubie, przez całe życie preferował cygara Romeo y Julieta i La Aroma de Cuba.

  • Aby ukończyć pisanie „Dzwonnika z Notre Dame” w niemożliwym do zachowania terminie 6 miesięcy, Victor Hugo zamknął swoje ubrania w szafie, co uniemożliwiało mu wyjście na zewnątrz i pozwoliło mu skupić się na skończeniu książki.

  • W drodze do Indii i z powrotem Vasco da Gama zalecał swoim ludziom płukanie ust moczem, co nie poprawiało ich stanu zdrowia, a tym bardziej samopoczucia.

  • W 1781 roku, gdy Benjamin Franklin był ambasadorem USA we Francji, opublikował esej zatytułowany „Fart Proudly”, żartobliwy traktat promujący korzyści zdrowotne wynikające z pierdzenia i sposoby na poprawę zapachu bąków.

  • Słynne zdjęcie okładki 12 albumu The Beatles, przedstawiające członków zespołu przechodzących przez ulicę na pasach, zostało zrobione 8 sierpnia 1969 roku obok studia nagraniowego. Droga została zamknięta na kilka minut, a fotograf wykonał 6 zdjęć. W tym samym czasie w pobliżu szedł amerykański turysta, Paul Cole. Mężczyzna był zaskoczony widząc bandę dziwaków spacerujących wzdłuż drogi tam i z powrotem, ale wkrótce o nich zapomniał. Rok później zobaczył okładkę albumu i rozpoznał się na zdjęciu.

  • Kiedy Ludwika XVI i Marię Antoninę ścięto, ludzie maczali chusteczki we krwi, aby zachować je na pamiątkę. W 2011 roku grupa naukowców potwierdziła, że ​​zakrwawiona chusteczka datowana na około 1793 rok była przesiąknięta krwią Ludwika XVI.

  • "Opowieść o dwóch kochankach", to powieść erotyczna, która była jedną z najlepiej sprzedających się książek XV wieku. Została napisana przez papieża Piusa II, zanim objął urząd papieski.

  • Hitler, Stalin i Mussolini byli nominowani do Pokojowej Nagrody Nobla.

  • Na długo przed pojawieniem się Photoshopa Józef Stalin kazał retuszować zdjęcia i usuwać z nich osoby zmarłe lub zaginione w ramach swoich politycznych czystek.

  • Według dokumentacji medycznej Adolf Hitler regularnie przyjmował 28 różnych leków, aby powstrzymać wzdęcia.

  • Hitler miał kiedyś pełnowymiarowe wąsy, ale podczas I wojny światowej kazano mu przyciąć je do „szczoteczki do zębów”, aby lepiej pasowały do nowej maski przeciwgazowej.

  • W 1909 roku Benito Mussolini opublikował romantyczną powieść historyczną zatytułowaną "Kochanka kardynała", opartą na prawdziwych wydarzeniach. Powieść nie została dobrze przyjęta.

  • Najsłynniejszą seryjną morderczynią była węgierska hrabina Elżbieta Batory de Ecsed. Została oskarżona o torturowanie i zabicie ponad 650 młodych kobiet. Większość z nich była w wieku od 10 do 14 lat.

  • Pieta to jedyne dzieło, które Michał Anioł Buonarrotti podpisał swoim nazwiskiem. Później uznał to za żenujący przejaw własnej dumy i nigdy więcej nie podpisał swojego dzieła.

  • Ojciec Michała Anioła Buonarrotiego, Lodovico, był przerażony, gdy dowiedział się, że Michał Anioł postanowił zostać artystą. Michał Anioł został pobity przez ojca i wujków, kiedy zaczął rysować. Lodovico był dumny ze swojego pochodzenia i martwił się, że artysta w rodzinie przyniesie im hańbę.

  • Henry Ford przez lata odmawiał wprowadzania jakichkolwiek znaczących ulepszeń w Modelu T. Kiedy jego projektanci zaskoczyli go nowym prototypem, zniszczył go na ich oczach.

  • Prezydent USA John F. Kennedy był zapalonym palaczem. W 1962 roku polecił swojemu rzecznikowi prasowemu kupić dla niego 1000 kubańskich cygar. Wkrótce po otrzymaniu cygar przeszedł do uchwalenia prawa zakazującego importu towarów komunistycznych do Stanów Zjednoczonych.

  • Orville Wright numerował jajka znoszone przez jego kury, aby móc je jeść w kolejności ich składania.

  • Arthur Conan Doyle, autor opowiadań o Sherlocku Holmesie, był z zawodu okulistą.

  • Paul Cézanne był perfekcjonistą w swojej sztuce. Francuski malarz impresjonista był tak zestresowany swoją pracą, że często niszczył płótna. Podczas malowania na zewnątrz obrazy były porozrzucane po krzakach przez sfrustrowanego artystę. Kiedyś widziano go, jak próbował ściągnąć obraz z drzewa po tym, jak się uspokoił.

  • Brytyjski poeta i polityk, Lord Byron, podczas studiów w Cambridge trzymał w swoim akademiku niedźwiedzia. Znany z bycia zagorzałym miłośnikiem zwierząt, kiedy dowiedział się, że nie może zabrać swojego psa, postanowił zabrać oswojonego niedźwiedzia. Zabierał go również na smyczy na spacery.

  • Ród Bohdana Chmielnickiego wymarł pod koniec XVII wieku.

  • Al Capone zmarł w więzieniu na syfilis – mimo że był pierwszym chorym, któremu podano antybiotyki.

  • Renesansowy mistrz malarstwa Paolo Veronese stworzył w XVI wieku największy obraz olejny na płótnie. Dzieło pt. „Uczta w domu Lewiego” ma wymiary 5,6 x 13,1 metra i można je oglądać w Gallerie dell'Accademia w Wenecji. Ten obraz miał pierwotnie przedstawiać Ostatnią Wieczerzę, ale Veronese przesadził umieszczając na nim wiele ludzi i zwierząt – ku dezaprobacie kościoła katolickiego. Wyrokiem sądu inkwizycyjnego malarz miał przemalować płótno, ale Veronese jedynie zmienił tytuł obrazu na "Uczta w domu Lewiego".

  • Gdy miał siedem lat, niemiecki geniusz kompozytorski Ludwig van Beethoven zorganizował swój pierwszy koncert. Ale zanim skończył 28 lat, zaczął zauważać problemy ze słuchem. A zanim skończył 40 lat, całkowicie ogłuchł. Jednak Beethoven wpadł na genialne rozwiązanie - między zębami zaciskał metalowy pręt, który przymocowany był do fortepianu. W ten sposób wyczuwał słabe wibracje. Pozwoliło mu to kontynuować spektakularną karierę, mimo utrzymującej się głuchoty. Kiedy Beethoven miał premierę swojej oszałamiającej IX Symfonii w 1824 roku, trzeba było go odwrócić, aby zobaczył wiwatującą publiczność, ponieważ nie słyszał ich oklasków.

  • Vincent van Gogh, jeden z najbardziej cenionych na świecie malarzy, przez całe życie sprzedawał obrazy tylko swojemu bratu, który był właścicielem galerii sztuki.

  • Kiedy był młody i zubożały, Pablo Picasso ogrzewał się paląc własne obrazy.

  • Pablo Picasso został ochrzczony jako Pablo Diego José Fransisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruiz y Picasso. Jego nazwisko honoruje różnych świętych i krewnych.

  • W jednym roku autor Ernest Hemingway dwukrotnie uniknął śmierci. W styczniu 1954 roku Hemingway i jego czwarta żona Mary Welsh wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą po Ugandzie. Ale podróż szybko zamieniła się w katastrofę, gdy ich samolot się rozbił. Hemingway, Welsh i ich pilot musieli spędzić noc w dżungli. Następnie weszli na pokład samolotu ratunkowego, który również się rozbił i zapalił. On i Welsh zdołali uciec, chociaż ich bagaż spłonął.

  • Charlie Chaplin wziął kiedyś udział w konkursie sobowtórów Charliego Chaplina – i zajął 20 miejsce. Aby być uczciwym, należy dodać, że podczas konkursu nie miał swoich słynnych wąsów i butów.

  • Leonardo da Vinci kupował na targu zwierzęta w klatkach, żeby je wypuścić na wolność.

  • Alexander Graham Bell nigdy nie dzwonił do swojej żony ani matki, ponieważ były głuche.

  • W 1978 roku entuzjasta kina i przyszły dyktator Korei Północnej Kim Jong-il (którego ojciec był wówczas u władzy) zdecydował, że chce zrobić naprawdę dobry film. Pomyślał, że potrzebuje do tego najlepszych gwiazd filmowych, więc porwał południowokoreańską aktorkę Choi Eun-hee i jej byłego męża, reżysera Shin Sang-ok. Trzymał ich w Korei Północnej przez kilka lat, zmuszając ich do kręcenia filmów, w tym jego własnej wersji Godzilli, czyli Pulgasari. Uciekli dopiero w 1986 roku, podczas konferencji prasowej w Wiedniu.

  • Madame Marie Tussaud, która jest dziś znana ze światowych muzeów figur woskowych, początkowo pracowała dla francuskiej arystokracji jako ekspert w dziedzinie woskowych figurek naturalnej wielkości. Tussaud została aresztowana podczas rewolucji francuskiej i prawie wysłana na gilotynę, ale została uratowana, gdy zlecono jej stworzenie woskowych pośmiertnych masek i całych woskowych odlewów ciał tych, którzy zostali straceni podczas przewrotu politycznego, w tym jej byłych patronów, króla Ludwika XVI i Marii Antoniny.

  • Notatnik Marii Skłodowskiej-Curie, słynnej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii, nadal nie może być bezpiecznie przeglądany, ponieważ wciąż jest radioaktywny.

  • Albert Einstein odrzucił prezydenturę Izraela. Urodzonemu w Niemczech fizykowi zaproponowano to stanowisko w 1952 roku.

  • Wielu artystów stworzyło etykiety na wina, które są wysoko cenione przez kolekcjonerów. Znane nazwiska, które umieściły swoją sztukę na butelce, to: Picasso, Braque, Henry Moore, Miró, Kandinsky, Warhol, Keith Haring, Francis Bacon, Lucian Freud, Anish Kapoor i Salvador Dalí.

  • Jedną z niezwykłych technik wykorzystywanych przez Salvadora Dali w celu uzyskania inspiracji do swoich obrazów było uchwycenie własnych snów. Aby zapamiętać to, co widział, kładł się spać z ciężkim kluczem w dłoni. Kiedy zapadał w głęboki sen, klucz wypadał mu z ręki na talerz. To go budziło i szybko rejestrował to, czego doświadczył.

  • Na łożu śmierci w 1778 roku Wolter został poproszony przez księdza o wyrzeczenie się szatana. Umierający jednak odpowiedział: „To nie czas na robienie nowych wrogów”.

  • Nikola Tesla nienawidził pereł. Nie rozmawiał z kobietą, która je nosiła, a kiedy jego sekretarka przyszła do pracy w perłach, odesłał ją do domu.

***

Te ciekawostki historyczne o znanych osobach to tylko niewielka część bogatej i fascynującej historii ludzkości. Każda z tych postaci i wydarzeń pozostawiła niezatarte piętno w historii i jest inspiracją dla kolejnych pokoleń. Warto zanurzyć się w przeszłość, aby lepiej zrozumieć teraźniejszość i budować przyszłość na solidnych fundamentach, które ci wielcy ludzie nam zostawili.

Spodobały Ci się ciekawostki historyczne o znanych osobach i chcesz więcej?

Zdjęcie w nagłówku: Od lewej do prawej: Henry Ford, Thomas Edison, prezydent Stanów Zjednoczonych Warren G. Harding i biznesmen Harvey S. Firestone, rok 1921 - archiwum zdjęć The New York Times; domena publiczna

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code