Reklama

'Ci ludzie tylko się bić umieją' - czym Polacy zdenerwowali Napoleona?

Napoleon Bonaparte przed pałacem w Schönbrunn powiedział o Polakach, że Ci ludzie tylko się bić umieją.

Napoleon Bonaparte powiedział o Polakach, że "Ci ludzie tylko się bić umieją". Słowa te wypowiedział krótko po zwycięskiej bitwie pod Wagram, gdzie w końcowej fazie natarcia polscy szwoleżerowie udanie zaatakowali austriackich ułanów odbierając im lance, a podczas przeglądu wojska nie potrafili ustawić się w odpowiednim szyku. Oto krótka historia o tym, jak Polacy rozwścieczyli francuskiego cesarza.


Napoleon Bonaparte i polski pułk szwoleżerów

Po zwycięskiej bitwie pod Wagram, stoczonej w lipcu 1809 roku z wojskami austriackimi, Napoleon kieruje polski pułk szwoleżerów (rodzaj lekkiej kawalerii) do Schönbrunn. Szwoleżerowie wyruszają od razu, bez odpoczynku po bitwie i szybkim marszem docierają do wskazanych kwater. Następnego dnia na miejsce przybywa Napoleon i bez zwłoki rozpoczyna przegląd swoich wojsk. Codziennie na pałacowym dziedzińcu prezentują się oddziały, które brały udział w walkach na całym kontynencie europejskim.

Na polski pułk szwoleżerów przychodzi kolej 9 sierpnia. Dowództwo pułku uważa, że ktoś ze sztabu cesarza wskaże miejsce w szyku i nie posyła naprzód adiutanta pułkowego, aby ustawił oddziały na właściwych pozycjach. W efekcie polski pułk gwardii myli szyki. Napoleon wzywa po kolei dowódców kolejnych kompanii i wskazuje właściwe ustawienie oddziałów. Poza tym okazuje się, że pułk stoi w szyku bojowym. Zmiana szyku na lustracyjny również kosztuje sporo czasu i powoduje następne oburzenie cesarza. Ponadto krótko po rozpoczęciu przeglądu wojsk wychodzi na jaw, że pułk nie posiada swojej książeczki. Rozgniewany Napoleon krzyczy:

„Precz z nimi, niech się na nich nie patrzę!”.

Szwoleżerowie czym prędzej dosiadają konie i galopując opuszczają dziedziniec. Napoleon, odzyskawszy spokój, wraca do stojących na schodach pałacu generałów oraz zagranicznych posłów i uśmiechając się komentuje zdarzenie mówiąc o Polakach:
 
„Ci ludzie tylko się bić umieją”.

Kilka dni później cesarz przywoła pułk do ponownego przeglądu przed tymi samymi świadkami, co poprzednio. Tym razem inspekcja przebiegnie bez żadnych uchybień i wielu wybitnych polskich żołnierzy oraz oficerów otrzyma odznaczenia.

Słowa Napoleona Bonaparte na temat polskich żołnierzy, że "ci ludzie tylko się bić umieją", odnoszą się do niezwykłego bohaterstwa i determinacji polskich wojsk w tamtych czasach. Pomimo trudności i wyzwań, Polacy byli znani z odwagi i oddania w walce, co przyczyniło się do sukcesów w wielu bitwach. Te słowa interpretowane są jako uznanie ich militarnej wirtuozerii.

***

Wydarzenie to opisał w swoich wspomnieniach Józef Załuski. Jeżeli interesuje Cię epoka napoleońska, a przede wszystkim historia Polaków walczących u boku Napoleona - koniecznie przeczytaj "Wspomnienia o pułku lekkokonnym polskim gwardyi Napoleona I".

Napoleon o Polakach. Ci ludzie się tylko bić umieją. Cytaty Napoleona o Polsce i Polakach
Obraz Juliusza Kossaka - Bitwa pod Wagram
domena publiczna


Cytaty Napoleona Bonaparte o Polakach i Polsce

Napoleon Bonaparte, jedna z najważniejszych postaci w historii Europy, pozostawił po sobie nie tylko trwałe ślady militarnego geniuszu, ale także wiele znaczących słów i wypowiedzi. Wśród tych sentencji znajdują się również jego opinie na temat Polski i Polaków.

Co jeszcze Napoleon mawiał o Polsce i polskich żołnierzach?

 • „Lubię Polaków. Rozbiór Polski był czynem niegodziwym, którego nie mogę znieść. Kiedy skończę wojnę we Włoszech, sam poprowadzę Francuzów i zmuszę Rosjan do przywrócenia Polski.”
 • „800 Polaków równa się 8 000 żołnierzy wroga.”
 • „W Polsce zetknąłem się z piątym żywiołem: błotem.”
 • „Zostawcie to Polakom!”
 • „Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.”
 • „Jeżeli już macie pić, to pijcie jak Polacy.”
 • "Ci ludzie tylko się bić umieją".
 • „Pijcie jak Polacy, ale bądźcie równie dzielni jak oni.”
 • „Cóż za śmiałość w tych Polakach!”
 • "Gdańsk jest kluczem do wszystkiego, co mile widziane!"


Bibliografia
 • Załuski J., Wspomnienia o pułku lekkokonnym polskim gwardyi Napoleona I, Biblioteka Polska, 1865
 • Wilamowski M., Wnęk K., Zyblikiewicz L. A., Leksykon Polskich Powiedzeń Historycznych, Znak, 1999


Obraz w nagłówku: "Napoleon Bonaparte przed pałacem w Schönbrunn"; Muzeum Heeresgeschichtliches, WiedeńCo o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

1 Komentarze

 1. W historii, Polacy wielokrotnie stanęli w obronie swojej niepodległości i wartości, co często przynosiło im konfrontację z potężnymi przeciwnikami. To niezłomne dążenie do wolności i godności narodowej sprawiło, że Napoleon, choć z początku podziwiał polską determinację, później mógł poczuć się zaniepokojony mocą i nieustępliwością tych ludzi.

  OdpowiedzUsuń

Ad Code