Reklama

Krótkie ciekawostki historyczne o jedzeniu i żywności

Ciekawostki historyczne i mniej znane fakty o jedzeniu i żywności oraz historia jedzenia

Krótkie ciekawostki historyczne o jedzeniu i żywności

Czy wiesz, że historia jedzenia i żywności również może być fascynująca? To nie tylko kwestia tego, co ludzie jedli w przeszłości, ale także jakie znaczenie to miało dla ich kultur, społeczeństw i gospodarek. Poznanie historii jedzenia pozwala nam lepiej zrozumieć naszą własną kulturę i zwyczaje kulinarne, a także odkryć różnorodność smaków i technik kulinarnych innych narodów.

Ta wiedza na pewno poszerzy twoje horyzonty kulinarne i pozwoli zrozumieć, jak żywność kształtowała naszą historię. Oto krótkie ciekawostki historyczne o jedzeniu i żywności, czyli ciekawe i mniej znane fakty z historii żywności i produktów spożywczych.


 • Ketchup na początku XIX wieku sprzedawany był jako lek na rozstrój żołądka przez lekarza z Ohio, Johna Cooka. Jako przyprawa został spopularyzowany dopiero pod koniec XIX wieku.

 • Pomidory do Europy z Meksyku i Peru sprowadzili Hiszpanie w XVI wieku. Pierwotnie uważano je za trujące i uprawiano tylko do dekoracji.

 • Aby rozwiać plotki, że pomidory są trujące, Robert Gibbon Johnson zjadł ich pełen kosz na oczach tłumu w Salem w stanie New Jersey. Ludzie byli zdumieni, widząc, że nie przewrócił się po pierwszym kęsie.

 • Drink "Krwawa Mary" nie zawsze się tak nazywał. Na początku nosił nazwę "A Bucket of Blood", a następnie określany był jako "Red Snapper", by ostatecznie zostać nazwany "Bloody Mary".

 • Dom Pierre Pérignon uznawany jest za twórcę szampana. Tak naprawdę ten francuski mnich robił wszystko, aby pozbyć się bąbelków z wina, które powodowały, że butelki eksplodowały.

 • W XVIII-wiecznej Anglii ananasy były symbolem statusu. Ci, którzy byli wystarczająco bogaci, by posiadać ananasa, nosili go ze sobą, co oznaczało bogactwo i wysoki status. Ananasa można było także wypożyczyć.

 • Pierwszy napój o smaku coli został wprowadzony w 1881 roku, a Coca-Cola została wynaleziona przez dr Johna S. Pembertona w 1886 roku.

 • Napój Brada” został opracowany przez Caleba Bradhama w 1890 roku jako środek wspomagający trawienie i dodający energii. W 1898 roku zmieniono nazwę na Pepsi-Cola.

 • Przez większą część XIX wieku czekolada była spożywana jako napój. W 1847 roku firma J. S. Fry & Sons z Bristolu w Anglii stworzyła pierwszą masowo produkowaną tabliczkę czekolady.

 • Pierwszą bombonierkę wyprodukował Richard Cadbury w 1868 roku. Pudełko z czekoladkami ozdobił obrazem przedstawiającym swoją córkę trzymającą kotka. Cadbury wprowadził również pierwsze pudełko z czekoladkami w kształcie serca z okazji Walentynek.

 • Grejpfruty zostały wynalezione w 1693 roku. Pewien mężczyzna, zwany Kapitan Shaddock, wysłał nasiona pomelo do Indii Zachodnich, które posadzono obok drzewek pomarańczowych. Po pewnym zapyleniu krzyżowym narodził się grejpfrut.

 • 24 sierpnia 1853 roku magnat kolejowy Cornelius Vanderbilt jadł obiad w restauracji Moon's Lake House. Rozczarowany frytkami, które mu podano, odesłał je z powrotem do kuchni, prosząc o cieńsze plasterki. George Crum, szef kuchni, poczuł się urażony. Pokroił kilka ziemniaków na bardzo cienkie plasterki, usmażył je, przesadnie posolił oraz doprawił i podał Vanderbiltowi. Ku zaskoczeniu kucharza, Vanderbilt wpadł w zachwyt, a danie stało się hitem restauracji. Tak powstały chipsy ziemniaczane.

 • Ciasteczka zwane "makaroniki" pochodzą z Włoch, ale zostały wypromowane we Francji. Ich historia sięga VII wieku.

 • Ruth Wakefield i jej mąż byli właścicielami zajazdu Toll House Inn w Massachusetts, gdzie Ruth gotowała dla gości. Pewnego dnia w 1937 roku, podczas robienia ciasta na ciasteczka, zdała sobie sprawę, że skończyła jej się sproszkowana czekolada wykorzystywana jako posypka. Zamiast tego użyła tabliczki czekolady, którą połamała na kawałki, mając nadzieję, że również się roztopią. Tak się nie stało i narodziły się ciastka z kawałkami czekolady.

 • Nutella została wynaleziona podczas II wojny światowej, kiedy włoski żołnierz zmieszał czekoladę z orzechami laskowymi, aby urozmaicić swoją rację żywnościową.

 • Pewnego zimowego wieczoru w 1905 roku, jedenastoletni Frank Epperson, wszedł do domu, ale zostawił na werandzie kubek z napojem i mieszadłem. Noc była bardzo zimna. Następnego ranka, kiedy Frank wyszedł na dwór, zauważył, że jego napój zamarzł jak sopel lodu. Chociaż spróbował go i pokazał swoim przyjaciołom, przez kilkanaście lat nie zrobił nic więcej ze swoim przypadkowym „wynalazkiem”. Ponad 18 lat później, w 1923 roku, Epperson zdecydował się wystąpić o patent na swój „mrożony lód na patyku”. Zaczął także produkować smakołyki w kilku różnych smakach.

 • Król Włoch Umberto I i królowa Małgorzata odwiedzili Neapol w 1889 roku. Podróżująca para znudziła się stałą, wykwintną kuchnią, więc poprosili o miejscowe dania. Pizzaiolo Raffaele Esposito sporządził trzy rodzaje pizzy. Królowa była zachwycona, a pizza z serem, pomidorami i bazylią stała się jej ulubioną. Esposito nazwał ją „pizza Margherita”, na cześć królowej.

 • Sernik został wynaleziony w starożytnej Grecji. Starożytne greckie serniki robiono z mąki, pszenicy, miodu i oczywiście sera. Przysmaki te podawano na weselach, a także były rozdawane zawodnikom podczas igrzysk olimpijskich.

 • W 1669 roku król Francji Ludwik XIV próbując ograniczyć przemoc wśród biesiadników zakazał używania spiczastych, ostrych noży. Dlatego noże stołowe są dziś tępe oraz zaokrąglone.

 • W średniowieczu cukier był cennym luksusem i kosztował 9 razy więcej niż mleko.

 • Według etiopskiej legendy moc kofeiny w kawie została odkryta przypadkiem, kiedy pasterz był świadkiem energicznego zachowania swoich kóz po zjedzeniu jagód kawowca. Zaciekawiony pasterz również spróbował i poczuł te same efekty.

 • Starożytni Egipcjanie czcili cebule. Chowali je wraz z faraonami i składali pełne kosze jako ofiary.

 • Ryba smakuje wspaniale z odrobiną cytryny, a połączenie to powstało w średniowieczu. Wierzono wtedy, że sok z cytryny rozpuszcza małe ości ryb i chroni przed ich połknięciem.

 • John Montagu, hrabia Sandwich z XVIII wieku, wynalazł kanapkę, aby nie wstawać od stołu do gry w karty, kiedy zgłodniał.

 • Pierwsze w historii wzmianki o piwie pochodzą z VI wieku p.n.e. z terenów starożytnego Sumeru. Uważa się, że ​​piwo zostało wynalezione przez przypadek podczas wypieku chleba. Ktoś prawdopodobnie wypiekał chleb pod gołym niebem i musiał przerwać z powodu deszczu. Zapominając o mokrym cieście, wrócił po dłuższym czasie i zastał sfermentowany płyn.

 • Uważa się, że herbata została odkryta w 2737 roku p.n.e. przez chińskiego cesarza, kiedy kilka liści herbaty przypadkowo wpadło do garnka z wrzącą wodą.

 • Pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z herbatą, był portugalski dominikanin Gaspar da Cruz w 1560 roku.

 • Podczas II wojny światowej firma Coca-Cola wstrzymała dostawy syropu do Niemiec. To postawiło niemieckiego dyrektora generalnego Maxa Keitha w kłopotliwej sytuacji. Jak miał przygotowywać napoje bez tego ściśle tajnego składnika? Opracowano formułę nowego napoju na bazie serwatki i jabłkowych odpadków, pozostałych po produkcji cydru. Napój, nazwany Fanta, szybko się przyjął, nie ze względu na swój smak, lecz ze względu na brak alternatyw.

 • Rodzynki prawdopodobnie odkryto przypadkiem, kiedy ok. 2000 roku p.n.e. znaleziono je w wysuszonej postaci na winorośli.

 • Ziemniaki początkowo nie były popularne we Francji. Zmieniło się to, gdy Antoine-Augustin Parmentier wziął sprawy w swoje ręce i promował ziemniaki jako źródło pożywienia dla ludzi. W ciągu dnia otaczał swoje ziemniaczane pole strażnikami, aby sugerować, że rosną tam cenne towary, a następnie usuwał strażników w nocy, żeby ludzie przychodzili i kradli ziemniaki.


Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code