Krótkie ciekawostki historyczne o starożytności

Ciekawostki historyczne ze starożytnego świata o Rzymiananach, Grekach, Egipcie i innych

Krótkie ciekawostki historyczne o starożytności


Ciekawostki historyczne o starożytnym Rzymie

 • Fretki, psy i małpy były najpopularniejszymi zwierzętami domowymi w Cesarstwie Rzymskim. Zamiast kotów starożytni Rzymianie używali fretek do polowania na myszy, psów jako strażników i małp do rozrywki.
 • Rzymscy gladiatorzy często stawali się celebrytami, a nawet "promowanymi produktami". Dzieci bawiły się figurkami gladiatorów zrobionymi z gliny. Ponadto ich pot był uważany za afrodyzjak i kobiety mieszały go z produktami do pielęgnacji skóry.
 • Gladiatorzy to nie tylko niewolnicy. Wielu z nich zgłosiło się na ochotnika do walki, zapisując się do szkół gladiatorów dla chwały i bogactwa. Niektórzy z tych gladiatorów byli dawnymi żołnierzami, rycerzami, a nawet Rzymianami z wyższej klasy, którzy chcieli pokazać swoją siłę. Przez kilka stuleci również kobiety walczyły jako gladiatorki.
 • Starożytni Rzymianie często używali moczu do płukania ust. Głównym składnikiem moczu jest amoniak, który działa jak silny środek czyszczący. Mocz stał się tak pożądany, że Rzymianie, którzy nim handlowali, musieli płacić podatek.
 • Cesarz rzymski Gajusz, znany również jako Kaligula, uczynił jednego ze swoich ulubionych koni senatorem. Cesarz tak bardzo kochał swojego konia o imieniu Incitatus, że podarował mu marmurową stajnię, żłób z kości słoniowej, wysadzaną klejnotami obrożę, a nawet dom. Kaligula przed śmiercią rzekomo planował również mianować swojego wiernego rumaka Konsulem.
 • Juliusz Cezar był pierwszym Rzymianinem, który najechał Brytanię. Zrobił to dwukrotnie w latach 55 i 54 p.n.e. Niektórzy Rzymianie wierzyli, że Wielka Brytania jest zaledwie fragmentem innego, ogromnego kontynentu. Inni myśleli, że jest to miejsce pełne niewiarygodnych bogactw, podczas gdy większość uważała, że ​​po prostu nie istnieje.
 • Koloseum było pierwotnie w całości pokryte marmurem. Po upadku Rzymu miasto zostało splądrowane przez Gotów, którzy zabrali cały marmur z Koloseum.

Ciekawostki historyczne o starożytnym Egipcie

 • Starożytni Egipcjanie używali kamiennych płyt jako poduszek. W starożytnym Egipcie głowa była uważana za siedzibę życia duchowego i wymagała opieki. Dlatego kładąc się do łóżka, Egipcjanie kładli głowy na kamieniu z odpowiednim zakrzywieniem.
 • Starożytni egipscy faraonowie używali swoich niewolników jako pułapek na muchy. Kazali smarować niewolników miodem, który przyciągał muchy.

Ciekawostki historyczne o starożytnym świecie

 • Damaszek to najstarsze miasto na świecie, które jest obecnie zamieszkałe. Według badań ludzie mieszkali w Damaszku co najmniej 11 000 lat temu.
 • Hinduizm uważany jest za najstarszą praktykowaną do dziś religię.
 • Według Herodota starożytni Persowie przed podjęciem ważnej decyzji upijali się winem. Rytuał ten miał zapewnić, że dokonano właściwego wyboru. Persowie wierzyli, że alkohol wydobywa prawdę i kiedy pijani uważali podjętą na trzeźwo decyzję za słuszną, wierzyli, że podjęli właściwą decyzję.
 • Ajschylos był znanym greckim tragikiem, który w swoim życiu napisał ok. 90 sztuk. Zmarł z powodu upadku żółwia. Najwyraźniej orzeł pomylił łysą głowę Ajschylosa z kamieniem i upuścił na nią żółwia.
 • W starożytnej Azji słonie były popularną formą egzekucji. Słonie uczono powolnego łamania kości, miażdżenia czaszek, wykręcania kończyn, a nawet wykonywania egzekucji za pomocą dużych ostrzy przymocowanych do ich kłów. W niektórych częściach Azji ta metoda egzekucji była popularna do końca XIX wieku.
 • W starożytnej Grecji modna była monobrew. Była uważana za symbol piękna i inteligencji, a kobiety malowały lukę między swoimi naturalnymi brwiami, aby uzyskać wygląd jednej dużej brwi! Jeśli pomalowanie brwi nie przynosiło pożądanego efektu, niektóre kobiety przyklejały sobie żywicą drzewną sierść zwierząt.
 • Dzieciobójstwo było powszechne w Sparcie – najbardziej zaciekli i znani wojownicy w Grecji mieli pewne bezwzględne zasady. Każdy noworodek był badany i w przypadku wykrycia jakichkolwiek wad fizycznych dziecko było porzucane i pozostawione na pewną śmierć.
 • Starożytni Grecy używali kamieni jako papieru toaletowego.
 • Posągi greckie nie były białe. Chociaż wszystkie posągi z czasów starożytnych, które można dziś zobaczyć w muzeach, są z białego marmuru, kiedyś były malowane i ozdabiane jasnymi kolorami. Z powodu starzenia się kolory wyblakły.
 • Bieg na dystansie 42 km i 195 m nazywany jest maratonem. Został tak nazwany na cześć greckiego miasta Maraton. To tam grecki posłaniec Filippides zaczął biec aż do Aten, aby ogłosić zwycięski wynik bitwy pod Maratonem, która miała miejsce w 490 roku p.n.e. Według opowieści Filippides przebiegł ponad 40 km i wkrótce po przekazaniu wiadomości zmarł z wycieńczenia.
 • Kartografia (tworzenie map) została po raz pierwszy rozpoznana w starożytnej Grecji. Anaksymander, grecki filozof, który żył w VI wieku p.n.e., był uczniem Talesa i skupiał się na zrozumieniu świata przyrody. Uważany jest również za pierwszą osobę, która narysowała mapę świata.

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code