Reklama

Krótkie ciekawostki historyczne o starożytności

Ciekawostki historyczne ze starożytnego świata o Rzymiananach, Grekach, Egipcie i innych

Krótkie ciekawostki historyczne o starożytności

Starożytny świat był fascynującym miejscem pełnym historii oraz niesamowitych wydarzeń. Od wieków jest nieco tajemniczym źródłem ekscytacji i ciekawostek historycznych. Oprócz tego, co dobrze znane — piramidy, królowie, bitwy i wojny — historia naszego świata jest pełna zdumiewających historii i mało znanych faktów. O wielu z nich już się nie dowiemy. Znaczna część historii starożytnej po prostu nigdy nie została spisana.

Starożytni skrybowie spisywali imiona królów i historie podbojów, ale rzadko coś więcej. Codzienne życie zwykłych ludzi i sposób, w jaki żyli, prawie nigdy nie było zapisywane, przez co zostało skazane na zapomnienie. To, czego dowiedzieliśmy się o zwykłych ludziach z historii starożytnej, te ciekawostki historyczne ze starożytności, pochodzą z połączenia rozproszonych wskazówek, które możemy odkryć, na przykład z ruin, które pozostawili, grobowców, w których zostali pochowani oraz przedmiotów i artefaktów, które były im drogie.

Ciekawostki historyczne o starożytnym Rzymie

  • Fretki, psy i małpy były najpopularniejszymi zwierzętami domowymi w Cesarstwie Rzymskim. Zamiast kotów starożytni Rzymianie używali fretek do polowania na myszy, psów jako strażników i małp do rozrywki.

  • Rzymscy gladiatorzy często stawali się celebrytami, a nawet "promowanymi produktami". Dzieci bawiły się figurkami gladiatorów zrobionymi z gliny. Ponadto ich pot był uważany za afrodyzjak i kobiety mieszały go z produktami do pielęgnacji skóry.

  • Gladiatorzy to nie tylko niewolnicy. Wielu z nich zgłosiło się na ochotnika do walki, zapisując się do szkół gladiatorów dla chwały i bogactwa. Niektórzy byli dawnymi żołnierzami, rycerzami, a nawet Rzymianami z wyższej klasy, którzy chcieli pokazać swoją siłę. Przez kilka stuleci również kobiety walczyły jako gladiatorki.

  • Starożytni Rzymianie często używali moczu do płukania ust. Głównym składnikiem moczu jest amoniak, który działa jak silny środek czyszczący. Mocz stał się tak pożądany, że Rzymianie, którzy nim handlowali, musieli płacić podatek.

  • Moczu używano również do garbowania skór i w pralniach. Handel moczem prosperował tak dobrze, że cesarz Wespazjan nałożył podatek na mocz. Trzymając pieniądze pod nosem swojego syna, Tytusa, zapytał go, czy brzydko pachną. Kiedy jego syn zaprzeczył, Wespazjan rzekł „Atqui e lotio est” ("A jednak pochodzą z moczu"). Z czasem rozwinęło się to w sformułowanie „Pecunia non olet” ("pieniądze nie śmierdzą").

  • Cesarz rzymski Gajusz, znany również jako Kaligula, uczynił jednego ze swoich ulubionych koni senatorem. Cesarz tak bardzo kochał swojego konia o imieniu Incitatus, że podarował mu marmurową stajnię, żłób z kości słoniowej, wysadzaną klejnotami obrożę, a nawet dom. Kaligula przed śmiercią rzekomo planował również mianować swojego wiernego rumaka Konsulem.

  • Juliusz Cezar był pierwszym Rzymianinem, który najechał Brytanię. Zrobił to dwukrotnie w latach 55 i 54 p.n.e. Niektórzy Rzymianie wierzyli, że Wielka Brytania jest zaledwie fragmentem innego, ogromnego kontynentu. Inni myśleli, że jest to miejsce pełne niewiarygodnych bogactw, podczas gdy większość uważała, że ​​po prostu nie istnieje.

  • Koloseum było pierwotnie w całości pokryte marmurem. Po upadku Rzymu miasto zostało splądrowane przez Gotów, którzy zabrali cały marmur z Koloseum.

  • Rzymianie uwielbiali rodzynki. Wraz ze wzrostem ich popularności rosła także ich wartość. Za dwa słoiki można było kupić niewolnika.


  • W starożytnym Rzymie rodziny były zdominowane przez mężczyzn. W rzeczywistości ojcowie mieli prawo sprzedać, wyprzeć się, a nawet zabić członków swojej rodziny.

  • Rzymianie roznosili w swoich ogrodach własne odchody. Znany jako „nocna ziemia”, nawóz, który wytwarzali z ekskrementów, odżywiał rośliny, ale także pomagał w rozprzestrzenianiu się chorób.

  • Starożytne Rzymianki stosowały naturalny środek antykoncepcyjny - zioło o nazwie Silphium. Używały tej rośliny tak często, że wyginęła.

  • Klaudiusz Druzus, syn cesarza Klaudiusza, zmarł w 20 r.n.e. w wyniku udławienia się kawałkiem gruszki, kiedy podrzucał go w powietrze i łapał w ustach. Grusza została postawiona przed sądem, uznana za winną morderstwa i ścięta.

  • 29 maja 2018 roku archeolodzy na wykopaliskach w Pompejach odkryli szkielet najbardziej pechowego człowieka w starożytnym świecie. Ten człowiek przeżył pierwszą falę zniszczeń Pompejów w 79 roku, tylko po to, by spadł mu na głowę głaz.

  • Podczas II wojny z Mitrydatesami Rzymianie pod wodzą Lukullusa oblegali Temyscirę. Aby pokonać mury twierdzy, Rzymianie postanowili wykopać tunele pod miastem. Obrońcy widząc jak Rzymianie sukcesywnie posuwają się do przodu z kopaniem, postanowili zrobić własne rowy, przez które wpuszczali do tuneli dzikie zwierzęta, w tym niedźwiedzie i pszczoły, by atakowały intruzów.

  • Starożytni Rzymianie wkładali sandały na ręce śpiących ludzi, a następnie łaskotali ich po twarzy, aby się spoliczkowali.

  • Rzymianie uwielbiali pieprz. Dodawali go nawet do deserów.

  • Archeolodzy znaleźli w Pompejach publiczne toalety, które miały po 20 miejsc w rzędzie i żadnych ścian między nimi. Ludzie używali nawet tej samej szczotki do wycierania tyłków!

  • W starożytnym Rzymie karą dla gwałcicieli było roztrzaskanie genitaliów między dwoma kamieniami.


Interesują Cię ciekawostki o starożytnych Rzymianach i Grekach? Znajdziesz je w książce:
(link afiliacyjny)


Ciekawostki historyczne o starożytnym Egipcie

  • Starożytni Egipcjanie używali kamiennych płyt jako poduszek.  Głowa była uważana za siedzibę życia duchowego i wymagała opieki. Dlatego kładąc się do łóżka, Egipcjanie kładli głowy na kamieniu z odpowiednim zakrzywieniem.

  • Starożytni egipscy faraonowie używali swoich niewolników jako pułapek na muchy. Kazali smarować niewolników miodem, który przyciągał muchy.

  • Pierwsza udokumentowana pompa pożarnicza pochodzi z II wieku p.n.e. Wtedy Egipcjanin z Aleksandrii o imieniu Ktesibios zbudował przenośną pompę ręczną, która tryskała strumieniem wody.

  • Ok. 3000 roku p.n.e. Hesi-Re, najstarszy znany dentysta na świecie, otworzył sklep w Egipcie. Rozdawał prymitywne szczoteczki do zębów zrobione z gałązek i liści.

  • Starożytny lekarz był zwykle specjalistą od wszystkiego, ale dowody wskazują, że egipscy lekarze czasami skupiali się na leczeniu tylko jednej części ludzkiego ciała. Ta wczesna forma specjalizacji medycznej została po raz pierwszy odnotowana w 450 roku p.n.e. przez podróżnika i historyka Herodota. Omawiając medycynę egipską, napisał: „Każdy lekarz jest uzdrowicielem jednej choroby i nic więcej… trochę oka, trochę zębów, trochę tego, co dotyczy brzucha”. Specjaliści ci mieli nawet określone nazwy. Dentyści byli znani jako „lekarze zębów”, podczas gdy termin określający proktologów dosłownie tłumaczy się jako „pasterz odbytu”.

  • W starożytnym Egipcie koty były uważane za święte zwierzęta. Kiedy umierał kot, wszyscy członkowie rodziny golili brwi na znak żałoby.

  • Według naukowców słynny faraon Tutanchamon nosił skarpetki do sandałów.

  • Piramida Cheopsa jest jedynym z Siedmiu Cudów Świata, który przetrwał do dziś.

  • Egipcjanie odkryli, że gdy winogrona zostaną zerwane z winorośli i pozostawione do wyschnięcia, stają się słodsze.

  • Starożytny Egipt miał najstarszy udokumentowany rządowy plan opieki zdrowotnej. Egiptolodzy mają na to dowody w zachowanych dokumentach z terenu Luksoru, gdzie rzemieślnicy z XII wieku p.n.e., którzy budowali grobowce egipskich faraonów, mogli wziąć płatny urlop zdrowotny lub otrzymać bezpłatną opiekę zdrowotną.

  • Starożytni Egipcjanie trzymali pawiany jako zwierzęta domowe. Wyglądało jednak na to, że nie opiekowali się nimi zbyt dobrze. Badania wykazały, że zmumifikowane szczątki zwierząt często wykazywały oznaki obronnych złamań ramion, innych złamań kości, niedożywienia i deformacji związanych z życiem w klatkach.

  • Po długim dniu pracy nad Nilem Egipcjanie często relaksowali się, grając w gry planszowe. Grano w kilka różnych gier, w tym „Mehen” oraz „Psy i szakale”, ale chyba najpopularniejszą grą była gra losowa znana jako „Senet”. Ta rozrywka sięga 3500 lat p.n.e. i była rozgrywana na długiej planszy z 30 kwadratami. Każdy gracz miał zestaw pionków, które przesuwano po planszy zgodnie z rzutami kostką lub kijami do rzucania. Historycy wciąż debatują nad dokładnymi zasadami Seneta, ale nie ma wątpliwości co do popularności tej gry. Malowidła przedstawiają królową Nefertari grającą w Seneta, a faraonowie tacy jak Tutanchamon mieli nawet plansze do gry zakopane w swoich grobowcach.

  • Wykopaliska z egipskich grobowców datowanych na 5000 lat p.n.e. pokazują, że starożytne egipskie dzieci bawiły się zabawkowymi jeżami.

  • Sztuka egipska często przedstawia faraonów jako schludnych i szczupłych, ale najprawdopodobniej tak nie było. Egipska dieta składająca się z piwa, wina, chleba i miodu była bogata w cukier, a badania pokazują, że mogła mieć wpływ na królewskie talie. Badania mumii wykazały, że wielu egipskich władców miało nadwagę, a nawet cierpiało na cukrzycę. Godnym uwagi przykładem jest legendarna królowa Hatszepsut, która żyła w XV wieku p.n.e. Podczas gdy jej sarkofag przedstawia ją jako smukłą i wysportowaną, historycy uważają, że w rzeczywistości była otyła i łysiejąca.

  • W starożytnym Egipcie karły postrzegane były jako osoby posiadające niebiańskie dary. Traktowano ich z największym szacunkiem i zajmowali najwyższe pozycje społeczne.

Ciekawostki historyczne o starożytnej Grecji

  • Ajschylos był znanym greckim tragikiem, który w swoim życiu napisał ok. 90 sztuk. Zmarł z powodu upadku żółwia. Najwyraźniej orzeł pomylił łysą głowę Ajschylosa z kamieniem i upuścił na nią żółwia.

  • W starożytnej Grecji modna była monobrew. Była uważana za symbol piękna i inteligencji, a kobiety malowały lukę między swoimi naturalnymi brwiami, aby uzyskać wygląd jednej dużej brwi! Jeśli pomalowanie brwi nie przynosiło pożądanego efektu, niektóre kobiety przyklejały sobie żywicą drzewną sierść zwierząt.

  • Dzieciobójstwo było powszechne w Sparcie – najbardziej zaciekli i znani wojownicy w Grecji mieli pewne bezwzględne zasady. Każdy noworodek był badany i w przypadku wykrycia jakichkolwiek wad fizycznych dziecko było porzucane i pozostawione na pewną śmierć.

  • Bieg na dystansie 42 km i 195 m nazywany jest maratonem. Został tak nazwany na cześć greckiego miasta Maraton. To tam grecki posłaniec Filippides zaczął biec aż do Aten, aby ogłosić zwycięski wynik bitwy pod Maratonem, która miała miejsce w 490 roku p.n.e. Według opowieści Filippides przebiegł ponad 40 km i wkrótce po przekazaniu wiadomości zmarł z wycieńczenia.

  • Starożytni Grecy używali kamieni jako papieru toaletowego.

  • Posągi greckie nie były białe. Chociaż wszystkie posągi z czasów starożytnych, które można dziś zobaczyć w muzeach, są z białego marmuru, kiedyś były malowane i ozdabiane jasnymi kolorami. Z powodu starzenia się kolory wyblakły.

  • Kartografia (tworzenie map) została po raz pierwszy rozpoznana w starożytnej Grecji. Anaksymander, grecki filozof, który żył w VI wieku p.n.e., był uczniem Talesa i skupiał się na zrozumieniu świata przyrody. Uważany jest również za pierwszą osobę, która narysowała mapę świata.

  • Herostrates, szewc żyjący w IV wieku p.n.e. w Efezie, podpalił świątynię Artemidy. Zrobił to wyłącznie po to, by stać się sławnym. Jego czyny doprowadziły do ​​powstania prawa "damnatio memoriae" zabraniającego komukolwiek wymieniania jego nazwiska, czy to ustnie, czy na piśmie. Prawo było ostatecznie nieskuteczne, o czym świadczą wzmianki o jego istnieniu. W ten sposób Herostrates uznawany jest za pierwszego terrorystę w historii i stał się synonimem człowieka, który popełnia przestępstwo, aby stać się sławnym.

  • Kolczaste obroże dla psów zostały wynalezione w starożytnej Grecji i pierwotnie miały chronić gardło psa przed atakami wilków.

  • Starożytni Grecy dodawali wodę do swojego wina. Wino było podstawą kultury starożytnej Grecji. Jednak upijanie się śmiertelników uznawano za pychę; nawyk odpowiedni tylko dla barbarzyńców. Uważano, że tylko bóg Dionizos mógł pić wino bez wody i nie upijać się. Zimą, aby oszczędzać wodę, do kubków wsypywali śnieg. Zwykła racja to pół wina, pół wody.

  • W pierwszych znanych wyborach, które odbyły się w starożytnej Grecji, do oddania głosów używano czarnych i białych kamyków.

  • Grecki filozof Arystoteles napisał "Meteorologica" w 350 roku p.n.e. – pozostała ona standardowym podręcznikiem pogody przez 2000 lat.

Ciekawostki historyczne o starożytnym świecie

  • Damaszek to najstarsze miasto na świecie, które jest nadal zamieszkałe. Według badań ludzie mieszkali w Damaszku co najmniej 11 000 lat temu.

  • Hinduizm uważany jest za najstarszą praktykowaną do dziś religię.

  • Według Herodota starożytni Persowie przed podjęciem ważnej decyzji upijali się winem. Rytuał ten miał zapewnić, że dokonano właściwego wyboru. Persowie wierzyli, że alkohol wydobywa prawdę i kiedy pijani uważali podjętą na trzeźwo decyzję za słuszną, wierzyli, że podjęli właściwą decyzję.

  • W starożytnej Azji słonie były popularną formą egzekucji. Słonie uczono powolnego łamania kości, miażdżenia czaszek, wykręcania kończyn, a nawet wykonywania egzekucji za pomocą dużych ostrzy przymocowanych do ich kłów. W niektórych częściach Azji ta metoda egzekucji była popularna do końca XIX wieku.

  • Na dnie Morza Śródziemnego odkryto ruiny ponad 200 starożytnych osad.

  • Najstarszy znaleziony list ze skargą ma prawie 4000 lat! Napisał go mezopotamski mężczyzna o imieniu Nanni. Był niezadowolony z jakości miedzi, którą mu sprzedano.

  • Starożytna indyjska praktyka „sati” polega na spaleniu żywcem wdowy na stosie pogrzebowym jej zmarłego męża. Był to hinduski zwyczaj, zgodnie z którym posłuszna żona podążała za mężem w zaświaty. Ten rzekomo „dobrowolny” rytuał istniał do 1829 roku — z wieloma relacjami o kobietach, które zostały odurzone narkotykami lub wrzucone do ognia wbrew ich woli.

  • Jeśli panna młoda z Mezopotamii nie zaszła w ciążę w noc poślubną, pan młody mógł „zwrócić wadliwy towar" jej rodzinie. Małżeństwo mogło być również unieważnione przez brak uczty podczas ceremonii zaślubin.

  • Między 300 rokiem p.n.e. a 300 rokiem n.e. starożytni Japończycy chowali ludzi w słoikach. Ceramiczne słoje różniły się rozmiarem, a jakość bibelotów umieszczonych w słojach lub wokół nich wskazywała na obywateli z wyższych i niższych klas.

  • Udane operacje plastyki nosa datuje się na VI wiek p.n.e. w Indiach. Przy wielu obcinanych nosach w starożytnym społeczeństwie indyjskim (za przestępstwa takie jak cudzołóstwo i zbrodnie wojenne) istniała znaczna potrzeba chirurgii rekonstrukcyjnej.

  • Göbekli Tepe w Turcji to najstarsza świątynia na świecie, która ma ponad 11 500 lat. Ta struktura została odkryta dopiero w 1994 roku.

  • Swastyka była symbolem duchowości i szczęścia w całym starożytnym świecie. Niegdyś pozytywny symbol został wypaczony w 1871 roku przez Heinricha Schliemanna, antysemickiego asystenta niemieckiego biznesmena, który został archeologiem.

  • Tajemnicza grupa znana jako „Ludy Morza” splądrowała starożytny świat i nadal nie wiemy kim byli. W późnej epoce brązu "Ludy Morza" walczyły z Egipcjanami i innymi ludami w basenie Morza Śródziemnego, po czym zniknęły z zapisów historycznych równie dziwnie, jak się pojawiły.

  • Konni koczowniczy pasterze z Azji Środkowej wynaleźli spodnie. Starożytne wełniane spodnie zostały odkryte w zachodnich Chinach i datowane węglem na okres od XIII do X wieku p.n.e. Mają proste nogawki, obszerny krok i sznurki do zapinania w pasie.

  • Aztekowie uważali poród za formę walki. Uważano, że kobiety, które zmarły rodząc dziecko, wzniosły się do niebios, tak samo, jak wojownicy płci męskiej, gdy umierali w bitwie.

  • Starożytni Aztekowie i Inkowie wynaleźli masło orzechowe.

  • Prekolumbijskie imperium Azteków wykorzystywało ziarna kakaowe jako walutę przy drobnych zakupach. Mały królik był wart 30 ziaren kakaowca, jajko indycze kosztowało 3 ziarna, a mężczyzna mógł sprzedać swoją córkę za 500 ziaren jako niewolnicę lub ofiarę religijną.

  • Pierwsza pisemna wzmianka o potworze z Loch Ness lub Nessie powstała w 565 r. n.e.

  • Około 1000 roku n.e. Inkowie mieli chirurgów czaszkowych, którzy wykonywali „trepanację”, procedurę zmniejszania ciśnienia wewnątrzczaszkowego u osób z urazami głowy. Do 1400 roku wskaźnik przeżycia po zabiegu wynosił 90%.

  • Pierwszą osobą w historii, której znamy imię, jest Kushim, księgowy z Mezopotamii z około 3200 roku p.n.e. Został zapisany na tabliczce, która jest zapisem transakcji mówiącej: „Ogółem otrzymano 29 086 miar jęczmienia w ciągu 37 miesięcy” i została podpisana Kushim.


  • Pierwszą odnotowaną loterię zorganizowano w czasach dynastii Han w Chinach, między 205 a 187 rokiem p.n.e. Uczestnicy tej gry wybierali serię znaków lub liczb i otrzymywali nagrody, jeśli to, co wybrali, zostało wylosowane. Loterie były używane w celu finansowania różnych projektów, na przykład budowy Wielkiego Muru Chińskiego.

  • Przez setki lat Chińczycy w zadziwiający sposób strzegli tajemnicy wytwarzania jedwabiu. Prawo cesarskie skazywało na śmierć tych, którzy ją ujawnili.

  • Uważa się, że pierwszą opublikowaną książką jest "Epos o Gilgameszu", napisany około 3000 roku p.n.e. pismem klinowym, alfabetem opartym na symbolach.

  • W 539 roku p.n.e. król perski Cyrus Wielki przyjął pierwsze prawa człowieka na świecie. W ten sposób uwolnił wszystkich niewolników i dał ludziom prawo do samodzielnego decydowania, co chcą robić.

  • Koncepcja rapowych bitew słownych sięga V wieku. W tym czasie poeci rywalizowali ze sobą w publicznym konkursie, w którym rymowali obelgi i perwersje seksualne. Tradycja ta była szczególnie popularna w kulturach nordyckich i celtyckich. Istnieją opowieści o nordyckim bogu Lokim, który obrażał innych bogów w formie rymów. Nawet William Shakespeare odnosi się do tego w niektórych swoich sztukach.


Spodobały Ci się starożytne ciekawostki historyczne i chcesz więcej? Obserwuj profil na Facebooku i Instagramie, gdzie umieszczam ciekawe fakty historyczne.

Zobacz również:


Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code