Reklama

Ciekawostki historyczne o starożytności

Ciekawostki historyczne o starożytnym Rzymie, Grecji i innych

Ciekawostki historyczne o starożytności

Starożytny świat był fascynującym miejscem pełnym historii oraz niesamowitych wydarzeń. Od wieków jest nieco tajemniczym źródłem ekscytacji i ciekawostek historycznychOprócz tego, co dobrze znane — piramidy, królowie, bitwy i wojny — historia naszego świata jest pełna zdumiewających historii i mało znanych faktów. O wielu z nich już się nie dowiemy. Znaczna część historii starożytnej po prostu nigdy nie została spisana.

Starożytni skrybowie spisywali imiona królów i historie podbojów, ale rzadko coś więcej. Codzienne życie zwykłych ludzi i sposób, w jaki żyli, prawie nigdy nie było zapisywane, przez co zostało skazane na zapomnienie. To, czego dowiedzieliśmy się o zwykłych ludziach z historii starożytnej, te ciekawostki historyczne ze starożytności, pochodzą z połączenia rozproszonych wskazówek, które możemy odkryć, na przykład z ruin, które pozostawili, grobowców, w których zostali pochowani oraz przedmiotów i artefaktów, które były im drogie.

Znajdziesz tu ponad 100 ciekawostek historycznych o starożytnym Rzymie, Grekach, Egipcie i innych starożytnych cywilizacjach.


Ciekawostki historyczne o starożytnym Rzymie

Te ciekawostki historyczne pokazują, że starożytny Rzym był nie tylko miejscem kultury i władzy politycznej, ale także miejscem fascynujących praktyk medycznych oraz ciekawego życia społecznego. Poznaj mniej znane fakty i ciekawostki o starożytnym Rzymie, o których zapewne nie dowiesz się w szkole.

 • Fretki, psy i małpy były najpopularniejszymi zwierzętami domowymi w Cesarstwie Rzymskim. Zamiast kotów starożytni Rzymianie używali fretek do polowania na myszy, psów jako strażników i małp do rozrywki.

 • Rzymscy gladiatorzy często stawali się celebrytami, a nawet "promowanymi produktami". Dzieci bawiły się figurkami gladiatorów zrobionymi z gliny. Ponadto ich pot był uważany za afrodyzjak i kobiety mieszały go z produktami do pielęgnacji skóry.

 • Gladiatorzy to nie tylko niewolnicy. Wielu z nich zgłosiło się na ochotnika do walki, zapisując się do szkół gladiatorów dla chwały i bogactwa. Niektórzy byli dawnymi żołnierzami, rycerzami, a nawet Rzymianami z wyższej klasy, którzy chcieli pokazać swoją siłę. Przez kilka stuleci również kobiety walczyły jako gladiatorki.

 • Rzymscy lekarze polecali krew gladiatorów na różne dolegliwości. Uważano, że jest szczególnie skuteczna w leczeniu padaczki i niepłodności.

 • Starożytni Rzymianie często używali moczu do płukania ust. Głównym składnikiem moczu jest amoniak, który działa jak silny środek czyszczący. Mocz stał się tak pożądany, że Rzymianie, którzy nim handlowali, musieli płacić podatek.

 • Moczu używano również do garbowania skór i w pralniach. Handel moczem prosperował tak dobrze, że cesarz Wespazjan nałożył podatek na mocz. Trzymając pieniądze pod nosem swojego syna, Tytusa, zapytał go, czy brzydko pachną. Kiedy jego syn zaprzeczył, Wespazjan rzekł „Atqui e lotio est” ("A jednak pochodzą z moczu"). Z czasem rozwinęło się to w sformułowanie „Pecunia non olet” ("pieniądze nie śmierdzą").

 • Cesarz rzymski Gajusz, znany również jako Kaligula, uczynił jednego ze swoich ulubionych koni senatorem. Cesarz tak bardzo kochał swojego konia o imieniu Incitatus, że podarował mu marmurową stajnię, żłób z kości słoniowej, wysadzaną klejnotami obrożę, a nawet dom. Kaligula przed śmiercią rzekomo planował również mianować swojego wiernego rumaka Konsulem.

 • Juliusz Cezar był pierwszym Rzymianinem, który najechał Brytanię. Zrobił to dwukrotnie w latach 55 i 54 p.n.e. Niektórzy Rzymianie wierzyli, że Wielka Brytania jest zaledwie fragmentem innego, ogromnego kontynentu. Inni myśleli, że jest to miejsce pełne niewiarygodnych bogactw, podczas gdy większość uważała, że ​​po prostu nie istnieje.

 • Cesarz rzymski Trajan zbudował pierwsze w historii centrum handlowe. Targ Trajana, zbudowany pomiędzy 100 a 110 rokiem n.e., był budynkiem z betonu i cegły, w którym na sześciu poziomach znajdowało się 150 sklepów oraz Wielka Sala, w której odbywały się duże imprezy i przedstawienia.

 • Rzym był pierwszym miastem na świecie, które odnotowało 1 milion mieszkańców. Pierwszy spis ludności odbył się w II wieku p.n.e. Ta milionowa masa ludzi pochodziła z trzech różnych kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Kolejnym miastem w Europie o takiej liczbie mieszkańców był XIX-wieczny Londyn.

 • W Cesarstwie Rzymskim było ponad 200 amfiteatrów, ale największym było Koloseum, zbudowane w Rzymie w 80 roku n.e. Budowa Koloseum trwała zaledwie 8 lat. Pierwotnie nosił nazwę Amfiteatr Flawiuszów i w swojej świetności mógł pomieścić do 85 tysięcy krwiożerczych widzów.

 • Koloseum było pierwotnie w całości pokryte marmurem. Po upadku Rzymu miasto zostało splądrowane przez Gotów, którzy zabrali cały marmur z Koloseum.

 • Rzymianie mieli obsesję na punkcie rozrywki, a największą popularnością cieszyły się wyścigi rydwanów. Circus Maximus był torem wyścigów rydwanów w Rzymie, którego początki sięgają VI wieku p.n.e. Był znacznie większy od Koloseum i otwarty dla szerszej części populacji, w tym kobiet. Szacuje się, że w II wieku n.e. w dniu wyścigu Circus Maximus mógł pomieścić 250 000 widzów.

 • Rzymianie uwielbiali rodzynki. Wraz ze wzrostem ich popularności rosła także ich wartość. Za dwa słoiki rodzynek można było kupić niewolnika.

 • W starożytnym Rzymie popularnym przysmakiem były języki flamingów.


 • W starożytnym Rzymie rodziny były zdominowane przez mężczyzn. W rzeczywistości ojcowie mieli prawo sprzedać, wyprzeć się, a nawet zabić członków swojej rodziny.

 • Politycy w starożytnym Rzymie trzymali niewolników zwanych „nomenclatorami”, których jedynym zadaniem było przypominanie swoim panom imion i istotnych szczegółów dotyczących wszystkich napotkanych ludzi.

 • Rzymianie roznosili w swoich ogrodach własne odchody. Nawóz, znany jako „nocna ziemia”, który wytwarzali z ekskrementów, odżywiał rośliny, ale także pomagał w rozprzestrzenianiu się chorób.

 • Starożytne Rzymianki stosowały naturalny środek antykoncepcyjny - zioło o nazwie Silphium. Używały tej rośliny tak często, że wyginęła.

 • Rzymianki bardzo lubiły farbować włosy. Najpopularniejszymi kolorami były czerwień, czerń i blond. Do uzyskania kolorów wykorzystano różne substancje, w tym tłuszcz kozi, popiół z drewna bukowego, hennę i szafran.

 • Prostytutki były prawnie zobowiązane do posiadania blond włosów, aby mogły być łatwo rozpoznane zarówno przez potencjalnych klientów, jak i stróżów prawa.

 • Klaudiusz Druzus, syn cesarza Klaudiusza, zmarł w 20 roku n.e. w wyniku udławienia się kawałkiem gruszki, kiedy podrzucał go w powietrze i łapał w ustach. Grusza została postawiona przed sądem, uznana za winną morderstwa i ścięta.

 • "Marek Aureliusz na koniu" jest jednym z niewielu zachowanych rzymskich posągów z brązu. Wynika to z ikonoklazmu, który miał miejsce w Europie w okresie średniowiecza, niszcząc wszelkie ślady cywilizacji „pogańskiej”. Wszystkie działa z przedchrześcijańskiego imperium rzymskiego miały zostać zniszczone. Posąg Marka Aureliusza przetrwał, ponieważ pomylono go z chrześcijańskim cesarzem Konstantynem.

 • 29 maja 2018 roku archeolodzy w wykopaliskach w Pompejach odkryli szkielet najbardziej pechowego człowieka w starożytnym świecie. Ten człowiek przeżył pierwszą falę zniszczeń Pompejów w 79 roku, tylko po to, by spadł mu na głowę głaz.

 • Podczas II wojny z Mitrydatesami Rzymianie pod wodzą Lukullusa oblegali Temyscirę. Aby pokonać mury twierdzy, Rzymianie postanowili wykopać tunele pod miastem. Obrońcy widząc jak Rzymianie sukcesywnie posuwają się do przodu z kopaniem, postanowili zrobić własne rowy, przez które wpuszczali do tuneli dzikie zwierzęta, w tym niedźwiedzie i pszczoły, by atakowały intruzów.

 • Starożytni Rzymianie wkładali sandały na ręce śpiących ludzi, a następnie łaskotali ich po twarzy, aby sami się spoliczkowali.

 • Rzymianie uwielbiali pieprz. Dodawali go nawet do deserów.

 • Toga była oznaką bogactwa, a nie codziennym ubiorem dla każdego. Togę nosili tylko zamożni mężczyźni.

 • W starożytności rzymscy cesarze, senatorowie i inne ważne osobistości nosiły fioletowe szaty, aby zademonstrować swoje bogactwo i władzę. Było to spowodowane tym, że fioletowy barwnik był znacznie trudniejszy do zdobycia.

 • Rzymianie wcześnie zdali sobie sprawę, że utrzymywanie czystości wiąże się z dobrym zdrowiem. To oni są pomysłodawcami nowoczesnego SPASana Per Acquam (Zdrowie przez Wodę) – i poważnie traktowali swoje kąpiele. W starożytności większość ludzi korzystała z publicznych toalet i łaźni, ponieważ nie było ich stać na kanalizację w domu. Łaźnie były dostępne dla wszystkich członków społeczeństwa i budowano ogromne kompleksy z luksusowymi udogodnieniami.

 • Archeolodzy znaleźli w Pompejach publiczne toalety, które miały po 20 miejsc w rzędzie i żadnych ścian między nimi. Ludzie używali nawet tej samej "szczotki" do wycierania tyłków!

 • Zamiast papieru toaletowego Rzymianie używali mokrej gąbki na końcu kija. Gąbkę należało namoczyć w occie lub słonej wodzie. Narzędzia te były często udostępniane wielu osobom. Fuj!

 • W starożytnym Rzymie karą dla gwałcicieli było roztrzaskanie genitaliów między dwoma kamieniami.


Interesują Cię ciekawostki o starożytnych Rzymianach i Grekach? Znajdziesz je w książce:

(link afiliacyjny)

Polecana książka z ciekawostkami historycznymi o starożytności
Ciekawostki historyczne o starożytnym Egipcie

Ciekawostki historyczne o starożytnym Egipcie to fascynujące historie o faraonach, władzy, konfliktach, intrygach, a także o codziennym życiu mieszkańców starożytnego Egiptu. Starożytny Egipt, kraina piramid, faraonów i tajemniczych hieroglifów, jest jednym z najbardziej fascynujących okresów w historii ludzkości. Jego wielowiekowa historia i bogata kultura były źródłem niezliczonych archeologicznych odkryć i tajemniczych zagadek, które wciąż kuszą i inspirują badaczy oraz miłośników historii. Mimo że wiele faktów z życia starożytnych Egipcjan jest już dobrze znanych, to i tak wciąż odkrywamy nowe ciekawostki historyczne i niezwykłe aspekty tej fascynującej cywilizacji, które pozostają często ukryte w cieniu wielkich piramid i monumentalnych posągów.

 • Starożytni Egipcjanie używali kamiennych płyt jako poduszek.  Głowa była uważana za siedzibę życia duchowego i wymagała opieki. Dlatego kładąc się do łóżka, Egipcjanie kładli głowy na kamieniu z odpowiednim zakrzywieniem.

 • Starożytni egipscy faraonowie używali swoich niewolników jako pułapek na muchy. Kazali smarować niewolników miodem, który przyciągał muchy.

 • Pierwsza udokumentowana pompa pożarnicza pochodzi z II wieku p.n.e. Wtedy Egipcjanin z Aleksandrii o imieniu Ktesibios zbudował przenośną pompę ręczną, która tryskała strumieniem wody.

 • Ok. 3000 roku p.n.e. Hesi-Re, najstarszy znany dentysta na świecie, otworzył sklep w Egipcie. Rozdawał prymitywne szczoteczki do zębów zrobione z gałązek i liści.

 • Najstarszy przepis na pastę do zębów pochodzi ze starożytnego Egiptu. Egipcjanie, zwłaszcza bogatsi obywatele, przywiązywali dużą wagę do higieny jamy ustnej i chcieli walczyć z nieświeżym oddechem. Pasta składała się z soli kamiennej, kwiatów, pieprzu i mięty.

 • Starożytny lekarz był zwykle specjalistą od wszystkiego, ale dowody wskazują, że egipscy lekarze czasami skupiali się na leczeniu tylko jednej części ludzkiego ciała. Ta wczesna forma specjalizacji medycznej została po raz pierwszy odnotowana w 450 roku p.n.e. przez podróżnika i historyka Herodota. Omawiając medycynę egipską, napisał: „Każdy lekarz jest uzdrowicielem jednej choroby i nic więcej… trochę oka, trochę zębów, trochę tego, co dotyczy brzucha”. Specjaliści ci mieli nawet określone nazwy. Dentyści byli znani jako „lekarze zębów”, podczas gdy termin określający proktologów dosłownie tłumaczy się jako „pasterz odbytu”.

 • W starożytnym Egipcie koty były uważane za święte zwierzęta. Kiedy umierał kot, wszyscy członkowie rodziny golili brwi na znak żałoby.

 • Według naukowców słynny faraon Tutanchamon nosił skarpetki do sandałów.

 • Wykorzystywanie zwierzęcych łap lub pazurów jako ozdobnych rzeźb na końcach nóg mebli sięga do starożytnego Egiptu.

 • Według zachowanych dowodów historycznych słynne starożytne egipskie piramidy zostały zbudowane nie przez niewolników, ale przez najemnych pracowników, bardzo wykwalifikowanych w budownictwie.

 • Piramida Cheopsa jest jedynym z Siedmiu Cudów Świata, który przetrwał do dziś.


 • Starożytny Egipt miał najstarszy udokumentowany rządowy plan opieki zdrowotnej. Egiptolodzy mają na to dowody w zachowanych dokumentach z terenu Luksoru, gdzie rzemieślnicy z XII wieku p.n.e., którzy budowali grobowce egipskich faraonów, mogli wziąć płatny urlop zdrowotny lub otrzymać bezpłatną opiekę zdrowotną.

 • Egipcjanie wykonali prototypy współczesnych łapek na muchy z ogonów żyraf.

 • Dzieci nie nosiły ubrań do około szóstego roku życia. Z powodu wysokich temperatur dzieci tak naprawdę nie potrzebowały ubrań. W miarę jak dorastali, zaczęli nosić proste ubrania.

 • Starożytni Egipcjanie trzymali pawiany jako zwierzęta domowe. Wyglądało jednak na to, że nie opiekowali się nimi zbyt dobrze. Badania wykazały, że zmumifikowane szczątki zwierząt często wykazywały oznaki obronnych złamań ramion, innych złamań kości, niedożywienia i deformacji związanych z życiem w klatkach.

 • W starożytnym Egipcie golono włosy, by zastąpić je peruką, która była popularnym elementem mody zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Peruki noszono nie tylko dla estetyki, ale także dla ochrony przed słońcem i wszami. Peruki były tak powszechne, że rzemieślnicy specjalizowali się w ich produkcji.

 • Starożytni Egipcjanie rzadko używali wielbłądów. Woleli obciążać osły.

 • Po długim dniu pracy nad Nilem Egipcjanie często relaksowali się, grając w gry planszowe. Grano w kilka różnych gier, w tym „Mehen” oraz „Psy i szakale”, ale chyba najpopularniejszą grą była gra losowa znana jako „Senet”. Ta rozrywka sięga 3500 lat p.n.e. i była rozgrywana na długiej planszy z 30 kwadratami. Każdy gracz miał zestaw pionków, które przesuwano po planszy zgodnie z rzutami kostką lub kijami do rzucania. Historycy wciąż debatują nad dokładnymi zasadami Seneta, ale nie ma wątpliwości co do popularności tej gry. Malowidła przedstawiają królową Nefertari grającą w Seneta, a faraonowie tacy jak Tutanchamon mieli nawet plansze do gry zakopane w swoich grobowcach.

 • Wykopaliska z egipskich grobowców datowanych na 5000 lat p.n.e. pokazują, że starożytne egipskie dzieci bawiły się zabawkowymi jeżami.

 • W starożytnym Egipcie istniały umowy małżeńskie, które określały sposób podziału majątku małżonków w przypadku rozpadu małżeństwa.

 • Egipcjanie używali spleśniałego chleba, aby pomóc w walce z infekcjami.

 • Sztuka egipska często przedstawia faraonów jako schludnych i szczupłych, ale najprawdopodobniej tak nie było. Egipska dieta składająca się z piwa, wina, chleba i miodu była bogata w cukier, a badania pokazują, że mogła mieć wpływ na królewskie talie. Badania mumii wykazały, że wielu egipskich władców miało nadwagę, a nawet cierpiało na cukrzycę. Godnym uwagi przykładem jest legendarna królowa Hatszepsut, która żyła w XV wieku p.n.e. Podczas gdy jej sarkofag przedstawia ją jako smukłą i wysportowaną, historycy uważają, że w rzeczywistości była otyła i łysiejąca.

 • W starożytnym Egipcie istniała ogromna kultura tatuażu. Archeolodzy odkryli wiele wytatuowanych mumii, głównie kobiet, z różnego rodzaju wirami i kropkami na nogach, brzuchu i klatce piersiowej.

 • W starożytnym Egipcie karły postrzegane były jako osoby posiadające niebiańskie dary. Traktowano ich z największym szacunkiem i zajmowali najwyższe pozycje społeczne.

 • Starożytne królestwo egipskie upadło w VII wieku, kiedy zostało podbite przez Arabów.


Ciekawostki historyczne o starożytnej Grecji

Starożytna Grecja, kraina filozofów, olimpijczyków i mitologicznych bohaterów, to jedno z najbardziej niezwykłych i wpływowych miejsc w historii ludzkości. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, rozwijała się sztuka i kształtowały się idee, które wywarły trwały wpływ na cały świat. Jednak za tymi dobrze znanymi aspektami starożytnej Grecji kryją się także niezliczone fascynujące ciekawostki historyczne i mało znane historie, które przybliżą nam ten niezwykły okres w dziejach.

 • Ajschylos był znanym greckim tragikiem, który w swoim życiu napisał ok. 90 sztuk. Zmarł z powodu upadku żółwia. Najwyraźniej orzeł pomylił łysą głowę Ajschylosa z kamieniem i upuścił na nią żółwia.

 • W starożytnej Grecji modna była monobrew. Była uważana za symbol piękna i inteligencji, a kobiety malowały lukę między swoimi naturalnymi brwiami, aby uzyskać wygląd jednej dużej brwi! Jeśli pomalowanie brwi nie przynosiło pożądanego efektu, niektóre kobiety przyklejały sobie żywicą drzewną sierść zwierząt.

 • Dzieciobójstwo było powszechne w Sparcie – najbardziej zaciekli i znani wojownicy w Grecji mieli pewne bezwzględne zasady. Każdy noworodek był badany i w przypadku wykrycia jakichkolwiek wad fizycznych dziecko było porzucane i pozostawione na pewną śmierć.

 • Bieg na dystansie 42 km i 195 m nazywany jest maratonem. Został tak nazwany na cześć greckiego miasta Maraton. To tam grecki posłaniec Filippides zaczął biec aż do Aten, aby ogłosić zwycięski wynik bitwy pod Maratonem, która miała miejsce w 490 roku p.n.e. Według opowieści Filippides przebiegł ponad 40 km i wkrótce po przekazaniu wiadomości zmarł z wycieńczenia.

 • Starożytni Grecy używali kamieni jako papieru toaletowego.

 • Posągi greckie nie były białe. Chociaż wszystkie posągi z czasów starożytnych, które można dziś zobaczyć w muzeach, są z białego marmuru, kiedyś były malowane i ozdabiane jasnymi kolorami. Z powodu starzenia się kolory wyblakły.

 • Kartografia (tworzenie map) została po raz pierwszy rozpoznana w starożytnej Grecji. Anaksymander, grecki filozof, który żył w VI wieku p.n.e., był uczniem Talesa i skupiał się na zrozumieniu świata przyrody. Uważany jest również za pierwszą osobę, która narysowała mapę świata.

 • Herostrates, szewc żyjący w IV wieku p.n.e. w Efezie, podpalił świątynię Artemidy. Zrobił to wyłącznie po to, by stać się sławnym. Jego czyny doprowadziły do ​​powstania prawa "damnatio memoriae" zabraniającego komukolwiek wymieniania jego nazwiska, czy to ustnie, czy na piśmie. Ostatecznie prawo to okazało się być nieskuteczne, o czym świadczą wzmianki o istnieniu Herostratesa. W ten sposób Herostrates uznawany jest za pierwszego terrorystę w historii i stał się synonimem człowieka, który popełnia przestępstwo, aby stać się sławnym.

 • Kolczaste obroże dla psów zostały wynalezione w starożytnej Grecji i pierwotnie miały chronić gardło psa przed atakami wilków.

 • Starożytni Grecy dodawali wodę do swojego wina. Wino było podstawą kultury starożytnej Grecji. Jednak upijanie się śmiertelników uznawano za pychę; nawyk odpowiedni tylko dla barbarzyńców. Uważano, że tylko bóg Dionizos mógł pić wino bez wody i nie upijać się. Zimą, aby oszczędzać wodę, do kubków wsypywali śnieg. Zwykła racja to pół wina, pół wody.

 • W pierwszych znanych wyborach, które odbyły się w starożytnej Grecji, do oddania głosów używano czarnych i białych kamyków.

 • Grecki filozof Arystoteles napisał "Meteorologica" w 350 roku p.n.e. – pozostała ona standardowym podręcznikiem pogody przez 2000 lat.


Ciekawostki historyczne o starożytnym świecie

Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię, jak wyglądało życie w starożytnych cywilizacjach? Jeśli interesujesz się historią, a przede wszystkim ciekawią Cię mało znane fakty historyczne lub po prostu lubisz dowiedzieć się czegoś zarówno nowego, jak i ciekawego, to ciekawostki historyczne o starożytnym świecie są dla Ciebie idealne! Ciekawostki o starożytności to fascynująca podróż w czasie, która pozwala poznać świat, który ukształtował naszą dzisiejszą kulturę i cywilizację.


 • Damaszek to najstarsze miasto na świecie, które jest nadal zamieszkałe. Według badań ludzie mieszkali w Damaszku co najmniej 11 000 lat temu.

 • Hinduizm uważany jest za najstarszą praktykowaną do dziś religię.

 • Według Herodota starożytni Persowie przed podjęciem ważnej decyzji upijali się winem. Rytuał ten miał zapewnić, że dokonano właściwego wyboru. Persowie wierzyli, że alkohol wydobywa prawdę i kiedy pijani uważali podjętą na trzeźwo decyzję za słuszną, wierzyli, że podjęli właściwą decyzję.

 • W starożytnej Azji słonie były popularną formą egzekucji. Słonie uczono powolnego łamania kości, miażdżenia czaszek, wykręcania kończyn, a nawet wykonywania egzekucji za pomocą dużych ostrzy przymocowanych do ich kłów. W niektórych częściach Azji ta metoda egzekucji była popularna do końca XIX wieku.

 • Na dnie Morza Śródziemnego odkryto ruiny ponad 200 starożytnych osad.

 • Starożytni Babilończycy bardzo poważnie traktowali swoje piwo. Jeśli okazało się, że piwowar rozwadnia piwo, zostałby utopiony w beczce lub zmuszony do picia go aż do śmierci.

 • Najstarszy znaleziony list ze skargą ma prawie 4000 lat! Napisał go mezopotamski mężczyzna o imieniu Nanni. Był niezadowolony z jakości miedzi, którą mu sprzedano.

 • Atrament rozpuszczalny w wodzie to chiński wynalazek, którego początki sięgają 2500 roku p.n.e. Pierwszy atrament używany w kaligrafii składał się z czarnej sadzy zmieszanej z lepkim środkiem wiążącym, który często zawierał ości ryb. Aby zamaskować rybi zapach, do mieszaniny dodano również perfumy.

 • Pierwszą odnotowaną chemiczką była kobieta o imieniu Tapputi, producentka perfum wymieniona na tabliczce z pismem klinowym datowanej na około 1200 rok p.n.e. w Babilońskiej Mezopotamii. Pełniła ważną rolę w rządzie Mezopotamii jako nadzorca Mezopotamskiego Pałacu Królewskiego.

 • Żarty o pierdzeniu istnieją od co najmniej 1900 roku p.n.e. Najstarszym zarejestrowanym żartem na świecie jest sumeryjski dowcip o kobiecie pierdzącej na kolanach męża.

 • Starożytna indyjska praktyka „sati” polega na spaleniu żywcem wdowy na stosie pogrzebowym jej zmarłego męża. Był to hinduski zwyczaj, zgodnie z którym posłuszna żona podążała za mężem w zaświaty. Ten rzekomo „dobrowolny” rytuał istniał do 1829 roku — z wieloma relacjami o kobietach, które zostały odurzone narkotykami lub wrzucone do ognia wbrew ich woli.

 • Jeśli panna młoda z Mezopotamii nie zaszła w ciążę w noc poślubną, pan młody mógł „zwrócić wadliwy towar" jej rodzinie. Małżeństwo mogło być również unieważnione przez brak uczty podczas ceremonii zaślubin.

 • Między 300 rokiem p.n.e. a 300 rokiem n.e. starożytni Japończycy chowali ludzi w słoikach. Ceramiczne słoje różniły się rozmiarem, a jakość bibelotów umieszczonych w słojach lub wokół nich wskazywała na obywateli z wyższych i niższych klas.

 • Pierwsze ograniczenia dotyczące parkowania zostały wprowadzone w starożytnej Asyrii w 700 roku p.n.e. przez króla Sennacheryba. Na zakaz parkowania wzdłuż świętej drogi wskazywały najstarsze znaki parkingowe z napisem „Droga Królewska – niech nikt jej nie zmniejsza”. Karą za złamanie tego zakazu była śmierć, a następnie wbicie na pal.

 • Udane operacje plastyki nosa datuje się na VI wiek p.n.e. w Indiach. Przy wielu obcinanych nosach w starożytnym społeczeństwie indyjskim (za przestępstwa takie jak cudzołóstwo i zbrodnie wojenne) istniała znaczna potrzeba chirurgii rekonstrukcyjnej.

 • Göbekli Tepe w Turcji to najstarsza świątynia na świecie, która ma ponad 11 500 lat. Ta struktura została odkryta dopiero w 1994 roku.

 • Swastyka była symbolem duchowości i szczęścia w całym starożytnym świecie. Niegdyś pozytywny symbol został wypaczony w 1871 roku przez Heinricha Schliemanna, antysemickiego asystenta niemieckiego biznesmena, który został archeologiem.

 • Tajemnicza grupa znana jako „Ludy Morza” splądrowała starożytny świat i nadal nie wiemy kim byli. W późnej epoce brązu "Ludy Morza" walczyły z Egipcjanami i innymi ludami w basenie Morza Śródziemnego, po czym zniknęły z zapisów historycznych równie dziwnie, jak się pojawiły.

 • Najwcześniejszy znany incydent wojny biologicznej miał miejsce około 1330 roku p.n.e., kiedy Hetyci celowo wysłali chore zwierzęta do cywilizacji, którą chcieli zaatakować. Zarażając wrogów, osłabiali ich przed rozpoczęciem ataku.

 • Konni koczowniczy pasterze z Azji Środkowej wynaleźli spodnie. Starożytne wełniane spodnie zostały odkryte w zachodnich Chinach i datowane węglem na okres od XIII do X wieku p.n.e. Mają proste nogawki, obszerny krok i sznurki do zapinania w pasie.

 • Aztekowie uważali poród za formę walki. Uważano, że kobiety, które zmarły rodząc dziecko, wzniosły się do niebios, tak samo, jak wojownicy płci męskiej, gdy umierali w bitwie.

 • Starożytni Aztekowie i Inkowie wynaleźli masło orzechowe.

 • Prekolumbijskie imperium Azteków wykorzystywało ziarna kakaowe jako walutę przy drobnych zakupach. Mały królik był wart 30 ziaren kakaowca, jajko indycze kosztowało 3 ziarna, a mężczyzna mógł sprzedać swoją córkę za 500 ziaren jako niewolnicę lub ofiarę religijną.

 • Pierwsza pisemna wzmianka o potworze z Loch Ness lub Nessie powstała w 565 roku n.e.

 • Około 1000 roku n.e. Inkowie mieli chirurgów czaszkowych, którzy wykonywali „trepanację”, procedurę zmniejszania ciśnienia wewnątrzczaszkowego u osób z urazami głowy. Do 1400 roku wskaźnik przeżycia po zabiegu wynosił 90%.

 • Pierwszą osobą w historii, której znamy imię, jest Kushim, księgowy z Mezopotamii z około 3200 roku p.n.e. Został zapisany na tabliczce, która jest zapisem transakcji mówiącej: „Ogółem otrzymano 29 086 miar jęczmienia w ciągu 37 miesięcy” i została podpisana Kushim.


 • Pierwszą odnotowaną loterię zorganizowano w czasach dynastii Han w Chinach, między 205 a 187 rokiem p.n.e. Uczestnicy tej gry wybierali serię znaków lub liczb i otrzymywali nagrody, jeśli to, co wybrali, zostało wylosowane. Loterie były używane w celu finansowania różnych projektów, na przykład budowy Wielkiego Muru Chińskiego.

 • Przez setki lat Chińczycy w zadziwiający sposób strzegli tajemnicy wytwarzania jedwabiu. Prawo cesarskie skazywało na śmierć tych, którzy ją ujawnili.

 • Uważa się, że pierwszą opublikowaną książką jest "Epos o Gilgameszu", napisany około 3000 roku p.n.e. pismem klinowym, alfabetem opartym na symbolach.

 • W 539 roku p.n.e. król perski Cyrus Wielki przyjął pierwsze prawa człowieka na świecie. W ten sposób uwolnił wszystkich niewolników i dał ludziom prawo do samodzielnego decydowania, co chcą robić.

 • Koncepcja rapowych bitew słownych sięga V wieku. W tym czasie poeci rywalizowali ze sobą w publicznym konkursie, w którym rymowali obelgi i perwersje seksualne. Tradycja ta była szczególnie popularna w kulturach nordyckich i celtyckich. Istnieją opowieści o nordyckim bogu Lokim, który obrażał innych bogów w formie rymów. Nawet William Shakespeare odnosi się do tego w niektórych swoich sztukach.


***

Ciekawostki historyczne o starożytności stanowią fascynujący obszar w badaniach nad starożytnością. Odkrywając skarby przeszłości, odkrywamy również niezwykłe opowieści i wydarzenia, które kształtowały cywilizacje starożytne. To właśnie te ciekawostki historyczne pozwalają nam zagłębiać się w nieznaną nam dotąd historię ludzkości. Jednak pamiętajmy, że choć te fascynujące fakty dostarczają nam wielu informacji, to starożytność nadal pozostaje tajemnicza i wciąż kryje wiele niewyjaśnionych zagadek.

Spodobały Ci się starożytne ciekawostki historyczne i chcesz więcej?

Zobacz również:


Obraz w nagłówku: Pablo Salinas - "The Roman Festivals of the Colosseum"; domena publiczna

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code