Krótkie ciekawostki historyczne o starożytności

Ciekawostki historyczne ze starożytnego świata o Rzymiananach, Grekach, Egipcie i innych

Krótkie ciekawostki historyczne o starożytności


Ciekawostki historyczne o starożytnym Rzymie

 • Fretki, psy i małpy były najpopularniejszymi zwierzętami domowymi w Cesarstwie Rzymskim. Zamiast kotów starożytni Rzymianie używali fretek do polowania na myszy, psów jako strażników i małp do rozrywki.
 • Rzymscy gladiatorzy często stawali się celebrytami, a nawet "promowanymi produktami". Dzieci bawiły się figurkami gladiatorów zrobionymi z gliny. Ponadto ich pot był uważany za afrodyzjak i kobiety mieszały go z produktami do pielęgnacji skóry.
 • Starożytni Rzymianie często używali moczu do płukania ust. Głównym składnikiem moczu jest amoniak, który działa jak silny środek czyszczący. Mocz stał się tak pożądany, że Rzymianie, którzy nim handlowali, musieli płacić podatek.
 • Cesarz rzymski Gajusz, znany również jako Kaligula, uczynił jednego ze swoich ulubionych koni senatorem. Cesarz tak bardzo kochał swojego konia o imieniu Incitatus, że podarował mu marmurową stajnię, żłób z kości słoniowej, wysadzaną klejnotami obrożę, a nawet dom. Kaligula przed śmiercią rzekomo planował również mianować swojego wiernego rumaka Konsulem.
 • Juliusz Cezar był pierwszym Rzymianinem, który najechał Brytanię. Zrobił to dwukrotnie w latach 55 i 54 p.n.e. Niektórzy Rzymianie wierzyli, że Wielka Brytania jest zaledwie fragmentem innego, ogromnego kontynentu. Inni myśleli, że jest to miejsce pełne niewiarygodnych bogactw, podczas gdy większość uważała, że ​​po prostu nie istnieje.
 • Koloseum było pierwotnie w całości pokryte marmurem. Po upadku Rzymu miasto zostało splądrowane przez Gotów, którzy zabrali cały marmur z Koloseum.

Ciekawostki historyczne o starożytnym Egipcie

 • Starożytni Egipcjanie używali kamiennych płyt jako poduszek. W starożytnym Egipcie głowa była uważana za siedzibę życia duchowego i wymagała opieki. Dlatego kładąc się do łóżka, Egipcjanie kładli głowy na kamieniu z odpowiednim zakrzywieniem.
 • Starożytni egipscy faraonowie używali swoich niewolników jako pułapek na muchy. Kazali smarować niewolników miodem, który przyciągał muchy.

Ciekawostki historyczne o starożytnym świecie

 • Damaszek to najstarsze miasto na świecie, które jest obecnie zamieszkałe. Według badań ludzie mieszkali w Damaszku co najmniej 11 000 lat temu.
 • Hinduizm uważany jest za najstarszą praktykowaną do dziś religię.
 • Według Herodota starożytni Persowie przed podjęciem ważnej decyzji upijali się winem. Rytuał ten miał zapewnić, że dokonano właściwego wyboru. Persowie wierzyli, że alkohol wydobywa prawdę i kiedy pijani uważali podjętą na trzeźwo decyzję za słuszną, wierzyli, że podjęli właściwą decyzję.
 • Ajschylos był znanym greckim tragikiem, który w swoim życiu napisał ok. 90 sztuk. Zmarł z powodu upadku żółwia. Najwyraźniej orzeł pomylił łysą głowę Ajschylosa z kamieniem i upuścił na nią żółwia.
 • W starożytnej Azji słonie były popularną formą egzekucji. Słonie uczono powolnego łamania kości, miażdżenia czaszek, wykręcania kończyn, a nawet wykonywania egzekucji za pomocą dużych ostrzy przymocowanych do ich kłów. W niektórych częściach Azji ta metoda egzekucji była popularna do końca XIX wieku.

Prześlij komentarz

0 Komentarze