Krótkie ciekawostki historyczne o Polsce i Polakach

Polskie ciekawostki historyczne i mniej znane fakty z historii Polski

Krótkie ciekawostki historyczne o Polsce i Polakach


  • Pierwsze pasażerskie komercyjne połączenia lotnicze w Polsce zostały uruchomione w 1921 roku na linii Poznań - Warszawa oraz Poznań - Gdańsk. Operatorem było Poznańskie Towarzystwo Lotnicze Aero Targ. Pod koniec 1928 roku lokalna firma Aero i inne prywatne firmy lotnicze połączyły się z Polską Linią Lotniczą Aerolot, tworząc ostatecznie państwową spółkę pod nazwą Linie Lotnicze LOT.
  • "Smyk" to prototypowy polski mikrosamochód opracowany w 1957 roku w warszawskim Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego. Miał mieścić dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci. Nie posiadał bagażnika, a za drzwi służyła odchylana ku dołowi przednia pokrywa. Produkcję "Smyka" planowano rozpocząć w Szczecinie, jednak do produkcji seryjnej zatwierdzono samochód Mikrus MR-300.
  • 31 stycznia 1925 roku w "Kurierze Warszawskim" opublikowana została pierwsza krzyżówka, wtedy jeszcze pod nazwą "łamigłówka krzyżowa".
  • Jedna z najstarszych restauracji w Europie znajduje się we Wrocławiu. "Piwnica Świdnicka" powstała około 1273 roku i jest znana jako najstarsza nieprzerwanie działająca restauracja w Europie (i prawdopodobnie na całym świecie).
  • Wisława Szymborska przepadała za skrzydełkami kurczaka z KFC, a Jej ulubionym serialem była "Niewolnica Izaura". Uwielbiała również boksera Andrzeja Gołotę i oglądała jego walki oraz odcinki "Tańca z Gwiazdami" z jego udziałem.
  • Zamek w Malborku to największy zamek na świecie.


Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code