Krótkie ciekawostki historyczne o II wojnie światowej

Ciekawostki historyczne i mniej znane fakty z okresu drugiej wojny światowej

Krótkie historyczne ciekawostki z czasów II wojny światowej


Polskie ciekawostki z II wojny światowej

 • SS "Kraków" to pierwszy polski statek, który powrócił do kraju po II wojnie światowej.
 • Po klęsce Polski w kampanii wrześniowej Gestapo rozpoczęło intensywne poszukiwania obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Funkcjonariusze Gestapo próbowali przekupić profesora Władysława Woydę (intendent Muzeum Lubelskiego, który ukrył obraz) nagrodą pieniężną, paszportem i niemieckim obywatelstwem, następnie grozili pozbawieniem życia – Woyda konsekwentnie odmawiał współpracy. Kiedy polskie radio w Londynie nadało fałszywą wiadomość o przybyciu obrazu  do Wielkiej Brytanii, Niemcy zaprzestali poszukiwań.
 • Podczas II wojny światowej naziści zainteresowali się opracowaną przez Rudolfa Weigla, polskiego biologa i zoologa, szczepionką przeciw tyfusowi. Pozwolili mu na kontynuowanie eksperymentów w jego instytucie we Lwowie w zamian za wysłanie szczepionek do niemieckich żołnierzy na froncie wschodnim. Chociaż Weigl wysłał szczepionkę, została ona celowo osłabiona. Przemycił ok. 30 tysięcy dawek do getta we Lwowie i w Warszawie. Poza tym Weigl potajemnie zatrudniał Żydów, polskich bojowników ruchu oporu i kluczowych intelektualistów.
 • Błędnie uważa się, że słowa Winstona Churchilla, "nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym", dotyczą polskich lotników. Churchill mówiąc o "tych nielicznych" nie mógł mieć na myśli np. Polaków z Dywizjonu 303, ponieważ polscy piloci do walki dołączyli kilkanaście dni po tym wystąpieniu premiera Wielkiej Brytanii.

Ciekawostki o II wojnie światowej z reszty świata

 • Juliana (dog niemiecki) w 1941 roku została odznaczona Medalem Niebieskiego Krzyża. Podczas bombardowania Wielkiej Brytanii jedna z bomb zapalających wpadła przez dach do domu, w którym mieszkała Juliana i jej właścicielka. Pies oddał mocz na bombę, gasząc ogień i zapobiegając jego rozprzestrzenieniu się.
 • W Związku Radzieckim hucznie świętowano zakończenie II wojny światowej. Wszystkie rezerwy wódki w kraju wyczerpały się po zaledwie 22 godzinach od rozpoczęcia imprezowania.
 • W 1945 roku w Oregonie wylądowała bomba balonowa wystrzelona przez Japonię. Eksplodowała, gdy zbliżyła się do niej zaciekawiona kobieta z pięciorgiem dzieci. Były to jedyne ofiary II wojny światowej na ziemi amerykańskiej.
 • Luftwaffe miała mistrza śledczego (pochodzącego z Kętrzyna) Hannsa Scharffa, którego taktyką było bycie uprzejmym. Metody Scharffa na wydobywanie informacji od więźniów obejmowały: spacery na łonie natury bez obecności strażników, przygotowywanie pysznego, domowego jedzenia, opowiadanie dowcipów, wspólne picie piwa i popołudniowej herbatki. Jego techniki były tak skuteczne, że wojsko amerykańskie włączyło jego metody do swoich własnych metod przesłuchań.
 • Podczas II wojny światowej William Patrick Hitler (później William Patrick Stuart-Houston, przyrodni bratanek Adolfa Hitlera) został powołany do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, gdzie służył przez całą wojnę do 1947 roku. Został ranny, otrzymał Purpurowe Serce i uzyskał obywatelstwo USA.
 • Paul Tibbets, pilot samolotu Enola Gay, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę, nie miał pogrzebu ani nagrobka. Krótko przed śmiercią w 2007 roku postanowił, że nie chce pogrzebu ani nagrobka, ponieważ obawiał się, że stanie się to miejscem protestów przeciwko broni nuklearnej. Zamiast tego został poddany kremacji, a jego prochy rozrzucono nad kanałem La Manche.
 • Jeden człowiek przeżył zrzucenie bomby atomowej zarówno na Hiroszimę, jak i na Nagasaki. Tsutomu Yamaguchi był 29-letnim inżynierem służącym w marynarce wojennej. Został wysłany służbowo z rodzinnego Nagasaki do Hiroszimy. Mimo poważnych oparzeń przeżył wybuch bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku. Następnego dnia wrócił pociągiem do Nagasaki, gdzie 9 sierpnia przeżył kolejny wybuch bomby atomowej. Zmarł na raka żołądka w 2010 roku.
 • Podczas bitwy morskiej na Oceanie Spokojnym w grudniu 1940 roku dwa brytyjskie okręty: HMS "Prince of Wales" oraz HMS "Repulse" zostały zatopione przez japońskie myśliwce. Następnego dnia japoński porucznik lotnictwa Haruki Iki poleciał na miejsce bitwy i zrzucił dwa wieńce do oceanu, aby upamiętnić ofiary tej bitwy.
 • Rząd Wielkiej Brytanii zbierał pocztówki jako dane wywiadowcze przygotowując się do operacji Overlord. Kierowany przez generała porucznika Fredericka Morgana zespół poszukiwał najtrudniejszych do obrony plaż. Przesłane pocztówki pomogły w podjęciu decyzji o wyborze m.in. Normandii jako miejsca ewentualnego desantu w D-Day.
 • Armia Stanów Zjednoczonych z okresu II wojny światowej jest największą armią w historii. Armia amerykańska liczyła 12,1 mln żołnierzy pod koniec wojny w 1945 roku.
 • Kiedy USS „Indianapolis” został zatopiony przez japońską łódź podwodną 30 lipca 1945 roku, rozbitkowie przez 4 dni unosili się na wodzie w kamizelkach ratunkowych oczekując na pomoc. W tym czasie około 600 mężczyzn zmarło z powodu ataków rekinów i odwodnienia. Uratowano 316 osób. Eksperci uważają, że może to być największa koncentracja ataków rekinów na ludzi w historii.
 • Porucznik Hiroo Onoda służył w armii japońskiej na Filipinach podczas II wojny światowej. Kiedy w 1945 roku do filipińskiej wyspy Lubang zbliżyli się Amerykanie Onoda otrzymał rozkaz, aby pozostać na wyspie i dokonywać ataków dywersyjnych. Zrzucane przez Amerykanów ulotki o kapitulacji Japonii uznał za propagandę. Przez 29 lat ukrywał się w dżungli i atakował mieszkańców okolicznych wiosek uznając ich za kolaborantów. Ostatecznie jego emerytowany dowódca musiał polecieć na Filipiny w 1974 roku, aby udowodnić mu, że wojna się skończyła. W Japonii okrzyknięto go bohaterem.
 • W ciągu 50 dni na froncie wschodnim II wojny światowej w lipcu i sierpniu 1943 roku straty poniesione przez Niemców i Sowietów były większe niż straty poniesione przez USA i Wielką Brytanię łącznie przez całą II wojnę światową.
 • Generał Hastings "Pug" Ismay i Winston Churchill podróżowali razem samochodem. Churchill ćwiczył wtedy przemówienie, które miał wygłosić w Izbie Gmin 20 sierpnia 1940 roku. Kiedy doszedł do słynnego zdania: „Nigdy w historii ludzkości tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”, Ismay zapytał: „A co z Jezusem i jego uczniami?”. „Dobry stary Pug”, powiedział Churchill i natychmiast zmienił początek zdania na: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów…”.

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code