Krótkie historyczne ciekawostki z czasów II wojny światowej
...czyli mniej znane fakty o jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń z historii świata.
Polskie ciekawostki z II wojny światowej
- Podczas II wojny światowej niedźwiedź brunatny „Wojtek” wspierał polskich żołnierzy przy noszeniu skrzyń z pociskami. Nadano mu stopień kaprala.
- SS "Kraków" to pierwszy polski statek, który powrócił do kraju po II wojnie światowej.
- Po klęsce Polski w kampanii wrześniowej Gestapo rozpoczęło intensywne poszukiwania obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Funkcjonariusze Gestapo próbowali przekupić profesora Władysława Woydę (intendent Muzeum Lubelskiego, który ukrył obraz) nagrodą pieniężną, paszportem i niemieckim obywatelstwem, następnie grozili pozbawieniem życia – Woyda konsekwentnie odmawiał współpracy. Kiedy polskie radio w Londynie nadało fałszywą wiadomość o przybyciu obrazu do Wielkiej Brytanii, Niemcy zaprzestali poszukiwań.
- Polska położna Stanisława Leszczyńska odebrała ponad 3000 porodów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że tylko 30 dzieci przetrwało do wyzwolenia obozu.
- Podczas II wojny światowej naziści zainteresowali się opracowaną przez Rudolfa Weigla, polskiego biologa i zoologa, szczepionką przeciw tyfusowi. Pozwolili mu na kontynuowanie eksperymentów w jego instytucie we Lwowie w zamian za wysłanie szczepionek do niemieckich żołnierzy na froncie wschodnim. Chociaż Weigl wysłał szczepionkę, została ona celowo osłabiona. Przemycił ok. 30 tysięcy dawek do getta we Lwowie i w Warszawie. Poza tym Weigl potajemnie zatrudniał Żydów, polskich bojowników ruchu oporu i kluczowych intelektualistów.
- Oskar Schindler był kilkakrotnie przesłuchiwany i aresztowany przez gestapo za faworyzowanie Żydów i wręczanie łapówek członkom SS. Dzięki dobrym kontaktom był wielokrotnie zwalniany i spokojnie kontynuował akcję ratunkową.
- Błędnie uważa się, że słowa Winstona Churchilla, "nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym", dotyczą polskich lotników. Churchill mówiąc o "tych nielicznych" nie mógł mieć na myśli np. Polaków z Dywizjonu 303, ponieważ polscy piloci do walki dołączyli kilkanaście dni po tym wystąpieniu premiera Wielkiej Brytanii.
Ciekawostki o II wojnie światowej z reszty świata
- Juliana (dog niemiecki) w 1941 roku została odznaczona Medalem Niebieskiego Krzyża. Podczas bombardowania Wielkiej Brytanii jedna z bomb zapalających wpadła przez dach do domu, w którym mieszkała Juliana i jej właścicielka. Pies oddał mocz na bombę, gasząc ogień i zapobiegając jego rozprzestrzenieniu się.
- W Związku Radzieckim hucznie świętowano zakończenie II wojny światowej. Wszystkie rezerwy wódki w kraju wyczerpały się po zaledwie 22 godzinach od rozpoczęcia imprezowania.
- Podczas II wojny światowej francuski sztangista Charles Rigoulet trafił do nazistowskiego więzienia. Uciekł wyginając metalowe pręty swojej celi i uwolnił kilku innych więźniów.
- W 1945 roku w Oregonie wylądowała bomba balonowa wystrzelona przez Japonię. Eksplodowała, gdy zbliżyła się do niej zaciekawiona kobieta z pięciorgiem dzieci. Były to jedyne ofiary II wojny światowej na ziemi amerykańskiej.
- Luftwaffe miała mistrza śledczego (pochodzącego z Kętrzyna) Hannsa Scharffa, którego taktyką było bycie uprzejmym. Metody Scharffa na wydobywanie informacji od więźniów obejmowały: spacery na łonie natury bez obecności strażników, przygotowywanie pysznego, domowego jedzenia, opowiadanie dowcipów, wspólne picie piwa i popołudniowej herbatki. Jego techniki były tak skuteczne, że wojsko amerykańskie włączyło jego metody do swoich własnych metod przesłuchań.
- Podczas II wojny światowej alianci oszacowali tempo produkcji niemieckich czołgów, porównując numery seryjne zdobytych czołgów. Tempo produkcji czołgów oszacowano na 256 sztuk miesięcznie. Po zakończeniu wojny odkryto rzeczywiste tempo produkcji: 255 czołgów miesięcznie.
- Kiedy Adolf Hitler odwiedził Paryż podczas drugiej wojny światowej, członkowie francuskiego ruchu oporu przecięli kable od windy na wieży Eiffla, więc musiał wspiąć się po schodach na samą górę.
- Podczas II wojny światowej Adolf Hitler wydał rozkaz oszczędzenia brytyjskiego miasta Blackpool przed atakami bombowymi, gdyż zamierzał tam wyjechać na wakacje po wygraniu wojny.
- William Patrick Hitler (później William Patrick Stuart-Houston, przyrodni bratanek Adolfa Hitlera) został powołany do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, gdzie służył przez całą wojnę do 1947 roku. Został ranny, otrzymał Purpurowe Serce i uzyskał obywatelstwo USA.
- Paul Tibbets, pilot samolotu Enola Gay, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę, nie miał pogrzebu ani nagrobka. Krótko przed śmiercią w 2007 roku postanowił, że nie chce pogrzebu ani nagrobka, ponieważ obawiał się, że stanie się to miejscem protestów przeciwko broni nuklearnej. Zamiast tego został poddany kremacji, a jego prochy rozrzucono nad kanałem La Manche.
- Jeden człowiek przeżył zrzucenie bomby atomowej zarówno na Hiroszimę, jak i na Nagasaki. Tsutomu Yamaguchi był 29-letnim inżynierem służącym w marynarce wojennej. Został wysłany służbowo z rodzinnego Nagasaki do Hiroszimy. Mimo poważnych oparzeń przeżył wybuch bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku. Następnego dnia wrócił pociągiem do Nagasaki, gdzie 9 sierpnia przeżył kolejny wybuch bomby atomowej. Zmarł na raka żołądka w 2010 roku.
- Niemieckie miasto Konstancja uniknęło alianckich nalotów bombowych podczas drugiej wojny światowej . W przeciwieństwie do innych miast w Konstancji nie odcinali na noc prądu. Piloci alianccy z trudem mogli odróżnić miasto od sąsiedniej Szwajcarii, gdzie światła pozostawały włączone również w nocy. Aby uniknąć pomyłek, w regionie nie zrzucono żadnych bomb.
- Podczas bitwy morskiej na Oceanie Spokojnym w grudniu 1940 roku dwa brytyjskie okręty: HMS "Prince of Wales" oraz HMS "Repulse" zostały zatopione przez japońskie myśliwce. Następnego dnia japoński porucznik lotnictwa Haruki Iki poleciał na miejsce bitwy i zrzucił dwa wieńce do oceanu, aby upamiętnić ofiary tej bitwy.
- Rząd Wielkiej Brytanii zbierał pocztówki jako dane wywiadowcze przygotowując się do operacji Overlord. Kierowany przez generała porucznika Fredericka Morgana zespół poszukiwał najtrudniejszych do obrony plaż. Przesłane pocztówki pomogły w podjęciu decyzji o wyborze m.in. Normandii jako miejsca ewentualnego desantu w D-Day.
- Podczas II wojny światowej Londyn stał się bezpieczną przystanią dla 8 rządów na uchodźstwie: Polski, Norwegii, Holandii, Belgii, Luksemburga, Czechosłowacji, Grecji i Jugosławii.
- Podczas drugiej wojny światowej brytyjski żołnierz Digby Tatham-Warter był znany z tego, że zawsze zabierał ze sobą parasol na bitwę, aby jego towarzysze mogli go łatwo rozpoznać i nie zastrzelić przez przypadek. Udało mu się nawet przejąć niemiecki samochód po tym, jak dźgnął kierowcę parasolem w oko.
- Armia Stanów Zjednoczonych z okresu II wojny światowej jest największą armią w historii. Armia amerykańska liczyła 12,1 mln żołnierzy pod koniec wojny w 1945 roku.
- Podczas drugiej wojny światowej armia amerykańska utrzymywała fałszywą jednostkę taktyczną. Składała się z wielu artystów, scenografów filmowych i aktorów. Ich zadaniem było tworzenie manekinów, makiet pojazdów oraz symulacja działań. Nazywano ich „Armią Duchów”.
- Kiedy USS „Indianapolis” został zatopiony przez japońską łódź podwodną 30 lipca 1945 roku, rozbitkowie przez 4 dni unosili się na wodzie w kamizelkach ratunkowych oczekując na pomoc. W tym czasie około 600 mężczyzn zmarło z powodu ataków rekinów i odwodnienia. Uratowano 316 osób. Eksperci uważają, że może to być największa koncentracja ataków rekinów na ludzi w historii.
- Porucznik Hiroo Onoda służył w armii japońskiej na Filipinach podczas II wojny światowej. Kiedy w 1945 roku do filipińskiej wyspy Lubang zbliżyli się Amerykanie Onoda otrzymał rozkaz, aby pozostać na wyspie i dokonywać ataków dywersyjnych. Zrzucane przez Amerykanów ulotki o kapitulacji Japonii uznał za propagandę. Przez 29 lat ukrywał się w dżungli i atakował mieszkańców okolicznych wiosek uznając ich za kolaborantów. Ostatecznie jego emerytowany dowódca musiał polecieć na Filipiny w 1974 roku, aby udowodnić mu, że wojna się skończyła. W Japonii okrzyknięto go bohaterem.
- Armia amerykańska współpracowała z Waltem Disneyem w czasie wojny, aby opracować maskę przeciwgazową, która wyglądała jak Myszka Miki, żeby dzieci mniej bały się ataku trującego gazu.
- Japońskie miasto Kokura, a nie Nagasaki, miało być pierwotnie drugim celem amerykańskiego bombardowania atomowego Japonii. Jednak z powodu gęstych chmur i dymu unoszących się nad Kokurą, postanowiono zrzucić bombę na Nagasaki.
- Podczas II wojny światowej Stany Zjednoczone wykorzystywały język Indian Navajo do przekazywania wiadomości radiowych. Ponieważ nie było w tym żadnego algorytmu, szyfr okazał się niemożliwy do złamania przez państwa Osi.
- W ciągu 50 dni na froncie wschodnim II wojny światowej w lipcu i sierpniu 1943 roku straty poniesione przez Niemców i Sowietów były większe niż straty poniesione przez USA i Wielką Brytanię łącznie przez całą II wojnę światową.
- Podczas II wojny światowej kanadyjski żołnierz przemycił do Wielkiej Brytanii swojego niedźwiedzia o imieniu Winnipeg, który stał się atrakcją londyńskiego zoo. Młody Christopher Robin Milne pokochał tego niedźwiedzia tak bardzo, że swojemu pluszowemu misiowi nadał to samo imię. To z kolei zainspirowało jego ojca do napisania opowieści o Kubusiu Puchatku (ang. Winnie-the-Pooh).
- Pewnego dnia generał Hastings "Pug" Ismay i Winston Churchill podróżowali razem samochodem. Churchill ćwiczył wtedy przemówienie, które miał wygłosić w Izbie Gmin 20 sierpnia 1940 roku. Kiedy doszedł do słynnego zdania: „Nigdy w historii ludzkości tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”, Ismay zapytał: „A co z Jezusem i jego uczniami?”. „Dobry stary Pug”, powiedział Churchill i natychmiast zmienił początek zdania na: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów…”.
- Setki nazistów osiedliło się w Stanach Zjednoczonych po II wojnie światowej. Wielu z nich przybywało do USA jeden po drugim i służyli jako szpiedzy dla urzędników amerykańskiego wywiadu. Zaczynali od nowa, żyjąc pod fałszywymi nazwiskami, chroniąc swoją tożsamość i przeszłość.
- Podczas II wojny światowej wszystkie jadowite i niebezpieczne zwierzęta w londyńskim zoo zostały zabite, aby wyeliminować zagrożenie związane z ich ucieczką w przypadku zbombardowania zoo.
- Stalin został ostrzeżony o zbliżającej się niemieckiej inwazji na Związek Sowiecki, ale zignorował te doniesienia, ufając zawartemu z Hitlerem paktowi o nieagresji. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu dni przed inwazją był informowany przez tajne służby 47 razy.
- Pewien Szkot, Bill Millin, stał na plaży w Normandii podczas D-Day, spokojnie grając na dudach, gdy pociski przelatywały obok niego. Schwytani żołnierze niemieccy przyznali później, że nie strzelali do Millina, ponieważ uznali go za nieszkodliwego wariata.
- We wrześniu 1944 roku dziewięciu pilotów amerykańskich wystartowało do bitwy powietrznej przeciw Japończykom. Jednak wszystkie dziewięć samolotów zostało zestrzelonych przez wojska japońskie, a ośmiu pilotów zostało schwytanych, pobitych, torturowanych i ściętych. Dziewiątym pilotem, który uciekł, był George H.W. Bush, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.
- W miarę eskalacji II wojny światowej kobiety w Związku Radzieckim czuły się sfrustrowane, że "utknęły na uboczu". Zwróciły się o pomoc do pułkownika Mariny Raskovej, pilota znanego jako „radziecka Amelia Earhart”. Raskova przekonała Józefa Stalina, by pozwolił jej utworzyć wyłącznie żeńskie jednostki pilotów. Zgodził się i tak narodził się 588 Pułk Bombowców. Ale wkrótce stały się znane pod inną nazwą — "Nocne Czarownice". Ponieważ 588 Pułk Bombowców otrzymał przestarzały sprzęt i samoloty, dlatego były trudne do wykrycia. Przelatywały ukradkiem nad swoim celem i przeprowadzały atak z zaskoczenia. W rezultacie niektórzy niemieccy żołnierze bali się nawet zapalić papierosa — w obawie przed zejściem "Nocnych Czarownic".
- Podczas drugiej wojny światowej brytyjska BBC nadawała swoje wiadomości w okupowanej przez nazistów Europie i rozpoczynała każdą transmisję od nagrania na żywo dźwięku dzwonu Big Bena. Niemieccy fizycy byli w stanie na podstawie dźwięku określić pogodę w Londynie, co było ważną informacją dla Luftwaffe. Kiedy dowiedziały się o tym brytyjskie służby specjalne, nagranie na żywo z Big Bena zostało zastąpione starym nagraniem, aby przekazywać Niemcom błędne informacje o pogodzie.
- Podczas drugiej wojny światowej Indie chciały uchronić Taj Mahal przed bombardowaniem. Majestatyczny grobowiec pokryto bambusem, aby wyglądał jak stos bambusa, w nadziei, że piloci wrogich bombowców nie zdadzą sobie sprawy, czym tak naprawdę jest.
- Po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie wielu ludzi nie umarło z powodu niewyobrażalnego ciśnienia czy temperatury, ale udusiło się. Eksplozja pochłonęła tyle tlenu, że po prostu nie było już czym oddychać.
- Adrian Carton de Wiart walczył w obu wojnach światowych i został postrzelony w głowę, nogę, biodra i ucho. Przeżył też katastrofę lotniczą, a kiedy lekarze nie chcieli amputować mu dwóch palców, odgryzł je. Kiedy później zapytano go, jak wspomina czasy wojny, odpowiedział: „Podobała mi się wojna”.
- Rakieta V2 wystrzelona przez Niemców podczas II wojny światowej była pierwszą na świecie rakietą dalekiego zasięgu, a także pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który wleciał w kosmos.
- Podczas II wojny światowej naziści próbowali ukryć rzekę Alster w ramach operacji "Niewidzialny Płaszcz". Pokryli część rzeki drewnem i drutem, zbudowali atrapy domów i posadzili drzewa na zamarzniętej rzece, ponieważ podejrzewali, że alianci używają rzeki do orientacji. Celem było uratowanie Hamburga przed bombardowaniem. Nie udało się.
- Podczas procesów w Norymberdze przeprowadzono testy psychologiczne i na inteligencję wobec wielu oskarżonych nazistowskich funkcjonariuszy i wysokiej rangi personelu wojskowego. Wszyscy przywódcy nazistowscy (z wyjątkiem Juliusa Streichera) wykazywali się ponadprzeciętną inteligencją, a niektórzy mieli nawet IQ 140. Na przykład były dowódca niemieckich sił powietrznych, Hermann Göring, miał IQ 138.
- SMS Wien, okręt marynarki austro-węgierskiej, został zatopiony w 1917 roku przez włoski kuter torpedowy. Po wojnie, w latach 20. XX wieku, Włosi podnieśli statek z dna morza. Stał się statkiem szpitalnym i ostatecznie został ponownie zatopiony podczas II wojny światowej, stając się jedynym statkiem, który spłynął na dno oceanu w obu wojnach światowych.
- W czasie niemieckiej okupacji Francji w 1940 roku francuski producent samochodów Citroën został zmuszony do budowy pojazdów dla nazistów. Jednak pracownicy manipulowali wskaźnikami poziomu oleju w samochodach. Wskaźniki błędnie wskazywały poziom oleju i silniki wielokrotnie ulegały zatarciom.
- SS prowadziło dom publiczny o nazwie „The Kitty Salon” dla zagranicznych dyplomatów i innych VIP-ów w Berlinie. Zainstalowano w nim podsłuchy, a 20 prostytutek przeszło kilka tygodni intensywnej indoktrynacji i szkolenia. Zostały specjalnie przeszkolone, aby zbierać informacje od klientów poprzez pozornie nieszkodliwe rozmowy.
Spodobały Ci się ciekawostki historyczne o II wojnie światowej i chcesz więcej? Obserwuj profil na Facebooku i Instagramie, gdzie umieszczam ciekawe fakty historyczne.
Zobacz również:
0 Komentarze