Reklama

Ciekawostki historyczne o II wojnie światowej

Ciekawostki historyczne i mniej znane fakty z okresu drugiej wojny światowej

Ciekawostki historyczne z okresu II wojny światowej

II wojna światowa to okres w historii ludzkości, który na zawsze zmienił oblicze świata i zaważył na losach milionów ludzi. Ciekawostki historyczne związane z II wojną światową to nie tylko sucha, faktograficzna narracja, ale przede wszystkim opowieści o ludziach, którzy niejednokrotnie ryzykowali życie, by walczyć o wolność. To fascynująca i pełna emocji lekcja historii, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć nie tylko przeszłość, ale również teraźniejszość.

Zapraszam Cię do sięgnięcia po ciekawostki historyczne o drugiej wojnie światowej. Odkryj wojenną historię na nowo i przekonaj się, jak wiele można wynieść z lektury o tych trudnych, ale zarazem niezwykle interesujących czasach.

Oto ponad 50 krótkich ciekawostek historycznych z czasów II wojny światowej, czyli mniej znane fakty o jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń z historii świata.


Polskie ciekawostki z II wojny światowej

II wojna światowa, to tragiczny rozdział w historii Polski i całego świata, który pozostawił po sobie wiele niezwykłych i często mało znanych faktów. To właśnie te ciekawostki historyczne stanowią świadectwo wyjątkowej determinacji, odwagi i heroizmu Polaków w obliczu ogromnych wyzwań tamtych czasów. Odkryjmy razem fascynujące i często zapomniane epizody z historii Polski w okresie II wojny światowej.

Polska, jako jedno z pierwszych państw, które doświadczyły brutalnej agresji hitlerowskiej i sowieckiej, odegrała niebagatelną rolę w tych dramatycznych wydarzeniach. Od heroicznej obrony Warszawy w 1939 roku, przez niezwykłe akcje podziemia, po wprowadzenie w życie innowacyjnych rozwiązań w czasie wojny, Polska pozostawiła niezatarte ślady w historii konfliktu światowego.


  • Podczas II wojny światowej niedźwiedź brunatny „Wojtek” wspierał polskich żołnierzy przy noszeniu skrzyń z pociskami. Nadano mu stopień kaprala.

  • SS "Kraków" to pierwszy polski statek, który powrócił do kraju po II wojnie światowej.

  • Po klęsce Polski w kampanii wrześniowej Gestapo rozpoczęło intensywne poszukiwania obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Funkcjonariusze Gestapo próbowali przekupić profesora Władysława Woydę (intendent Muzeum Lubelskiego, który ukrył obraz) nagrodą pieniężną, paszportem i niemieckim obywatelstwem, następnie grozili pozbawieniem życia – Woyda konsekwentnie odmawiał współpracy. Kiedy polskie radio w Londynie nadało fałszywą wiadomość o przybyciu obrazu  do Wielkiej Brytanii, Niemcy zaprzestali poszukiwań.

  • Polska położna Stanisława Leszczyńska odebrała ponad 3000 porodów w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że tylko 30 dzieci przetrwało do wyzwolenia obozu.

  • Podczas II wojny światowej naziści zainteresowali się opracowaną przez Rudolfa Weigla, polskiego biologa i zoologa, szczepionką przeciw tyfusowi. Pozwolili mu na kontynuowanie eksperymentów w jego instytucie we Lwowie w zamian za wysłanie szczepionek do niemieckich żołnierzy na froncie wschodnim. Chociaż Weigl wysłał szczepionkę, została ona celowo osłabiona. Przemycił ok. 30 tysięcy dawek do getta we Lwowie i w Warszawie. Poza tym Weigl potajemnie zatrudniał Żydów, polskich bojowników ruchu oporu i kluczowych intelektualistów.

  • Podczas II wojny światowej polscy lekarze Eugeniusz Łazowski i Stanisław Matulewicz uratowali 8 tysięcy Żydów w mieście Rozwadów, tworząc fałszywą epidemię tyfusu, która powstrzymała nazistów przed wkroczeniem do miasta. 

  • Po wzięciu do niewoli polskiego admirała niemieckiego pochodzenia, Józefa Unruga, w czasie II wojny światowej, odwiedzili go jego dawni przyjaciele z Cesarskiej Niemieckiej Marynarki Wojennej. Unrug odmówił rozmowy z nimi po niemiecku, mówiąc, że zapomniał tego języka we wrześniu 1939 roku, w dniu, w którym Niemcy napadły na Polskę.

  • Oskar Schindler był kilkakrotnie przesłuchiwany i aresztowany przez gestapo za faworyzowanie Żydów i wręczanie łapówek członkom SS. Dzięki dobrym kontaktom był wielokrotnie zwalniany i spokojnie kontynuował akcję ratunkową.

  • Pierwszym zorganizowanym oddziałem partyzanckim w okupowanej przez hitlerowców Europie był oddział majora Henryka "Hubala" Dobrzańskiego. W szczytowym momencie hubalczyków było ok. 300. Jednostka została rozwiązana 25 czerwca 1940 roku.

  • Rutka Laskier była polską Żydówką, która zginęła w Auschwitz w wieku 14 lat. Napisała pamiętnik opisujący swoje przeżycia pod okupacją hitlerowską. Jej pamiętnik został opublikowany w 2006 roku i stała się znana jako „polska Anna Frank”.

  • Błędnie uważa się, że słowa Winstona Churchilla, "nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym", dotyczą polskich lotników. Churchill mówiąc o "tych nielicznych" nie mógł mieć na myśli np. Polaków z Dywizjonu 303, ponieważ polscy piloci do walki dołączyli kilkanaście dni po tym wystąpieniu premiera Wielkiej Brytanii.

  • Podczas II wojny światowej polski poeta Stanisław Jerzy Lec był więziony w niemieckim obozie koncentracyjnym, z którego wielokrotnie próbował uciec. Otrzymał wyrok śmierci za drugą próbę ucieczki, ale udało mu się uciec w 1943 roku po zabiciu strażnika łopatą, gdy został zabrany do kopania własnego grobu. Uciekł w mundurze strażnika.

  • Około 20% ludności Polski zginęło podczas II wojny światowej, co stanowi najwyższy odsetek wśród wszystkich narodów.


Ciekawostki o II wojnie światowej z reszty świata

II wojna światowa, bez wątpienia jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w historii ludzkości, pozostawiła niezliczone ciekawostki historyczne. To właśnie te niezwykłe i mało znane fakty wojenne z pozostałych stron świata, zdarzenia i postaci, których życiorysy splecione są z historią drugiej wojny światowej, stanowią temat tej części artykułu.

II wojna światowa była czasem heroizmu i barbarzyństwa, wynalazków i zniszczeń, triumfów i tragedii. To nie tylko historia wielkich bitew i decyzji politycznych, ale także opowieść o zwykłych ludziach, którzy stawali w obliczu niebywałych wyzwań.

  • Juliana (dog niemiecki) w 1941 roku została odznaczona Medalem Niebieskiego Krzyża. Podczas bombardowania Wielkiej Brytanii jedna z bomb zapalających wpadła przez dach do domu, w którym mieszkała Juliana i jej właścicielka. Pies oddał mocz na bombę, gasząc ogień i zapobiegając jego rozprzestrzenieniu się.

  • W Związku Radzieckim hucznie świętowano zakończenie II wojny światowej. Wszystkie rezerwy wódki w kraju wyczerpały się po zaledwie 22 godzinach od rozpoczęcia imprezowania.

  • Podczas II wojny światowej francuski sztangista Charles Rigoulet trafił do nazistowskiego więzienia. Uciekł wyginając metalowe pręty swojej celi i uwolnił kilku innych więźniów.

  • W 1945 roku w Oregonie wylądowała bomba balonowa wystrzelona przez Japonię. Eksplodowała, gdy zbliżyła się do niej zaciekawiona kobieta z pięciorgiem dzieci. Były to jedyne ofiary II wojny światowej na ziemi amerykańskiej.

  • Luftwaffe miała mistrza śledczego (pochodzącego z Kętrzyna) Hannsa Scharffa, którego taktyką było bycie uprzejmym. Metody Scharffa na wydobywanie informacji od więźniów obejmowały: spacery na łonie natury bez obecności strażników, przygotowywanie pysznego, domowego jedzenia, opowiadanie dowcipów, wspólne picie piwa i popołudniowej herbatki. Jego techniki były tak skuteczne, że wojsko amerykańskie włączyło jego metody do swoich własnych metod przesłuchań.

  • Podczas II wojny światowej alianci oszacowali tempo produkcji niemieckich czołgów, porównując numery seryjne zdobytych czołgów. Tempo produkcji czołgów oszacowano na 256 sztuk miesięcznie. Po zakończeniu wojny odkryto rzeczywiste tempo produkcji: 255 czołgów miesięcznie.

  • USS Indianapolis dostarczył wzbogacony uran i części do bomby atomowej „Little Boy” zrzuconej na Hiroszimę, ale nikt na pokładzie nie znał zawartości tego ładunku. Podczas całej podróży radiolog w tajemnicy monitorował uran, aby upewnić się, że marynarze nie zostaną napromieniowani.

  • Kiedy Adolf Hitler odwiedził Paryż podczas drugiej wojny światowej, członkowie francuskiego ruchu oporu przecięli kable od windy na wieży Eiffla, więc musiał wspiąć się po schodach na samą górę.

  • Podczas II wojny światowej Adolf Hitler wydał rozkaz oszczędzenia brytyjskiego miasta Blackpool przed atakami bombowymi, gdyż zamierzał tam wyjechać na wakacje po wygraniu wojny.

  • William Patrick Hitler (później William Patrick Stuart-Houston, przyrodni bratanek Adolfa Hitlera) został powołany do marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, gdzie służył przez całą wojnę do 1947 roku. Został ranny, otrzymał Purpurowe Serce i uzyskał obywatelstwo USA.

  • Paul Tibbets, pilot samolotu Enola Gay, który zrzucił bombę atomową na Hiroszimę, nie miał pogrzebu ani nagrobka. Krótko przed śmiercią w 2007 roku postanowił, że nie chce pogrzebu ani nagrobka, ponieważ obawiał się, że stanie się to miejscem protestów przeciwko broni nuklearnej. Zamiast tego został poddany kremacji, a jego prochy rozrzucono nad kanałem La Manche.

  • Jeden człowiek przeżył zrzucenie bomby atomowej zarówno na Hiroszimę, jak i na Nagasaki. Tsutomu Yamaguchi był 29-letnim inżynierem służącym w marynarce wojennej. Został wysłany służbowo z rodzinnego Nagasaki do Hiroszimy. Mimo poważnych oparzeń przeżył wybuch bomby atomowej 6 sierpnia 1945 roku. Następnego dnia wrócił pociągiem do Nagasaki, gdzie 9 sierpnia przeżył kolejny wybuch bomby atomowej. Zmarł na raka żołądka w 2010 roku.

  • Niemieckie miasto Konstancja uniknęło alianckich nalotów bombowych podczas drugiej wojny światowej. W przeciwieństwie do innych miast w Konstancji nie odcinali na noc prądu. Piloci alianccy z trudem mogli odróżnić miasto od sąsiedniej Szwajcarii, gdzie światła pozostawały włączone również w nocy. Aby uniknąć pomyłek, w regionie nie zrzucono żadnych bomb.

  • Podczas II wojny światowej niemiecki feldmarszałek Erwin Rommel często osobiście pilotował samolot zwiadowczy nad bitwą, aby zobaczyć sytuację na polu walki. Chociaż Rommel nie miał licencji pilota, jego umiejętności obsługi maszyn uczyniły go kompetentnym pilotem i żaden z oficerów Luftwaffe nie miał odwagi go powstrzymywać.

  • Podczas bitwy morskiej na Oceanie Spokojnym w grudniu 1940 roku dwa brytyjskie okręty: HMS "Prince of Wales" oraz HMS "Repulse" zostały zatopione przez japońskie myśliwce. Następnego dnia japoński porucznik lotnictwa Haruki Iki poleciał na miejsce bitwy i zrzucił dwa wieńce do oceanu, aby upamiętnić ofiary tej bitwy.

  • Rząd Wielkiej Brytanii zbierał pocztówki jako dane wywiadowcze przygotowując się do operacji Overlord. Kierowany przez generała porucznika Fredericka Morgana zespół poszukiwał najtrudniejszych do obrony plaż. Przesłane pocztówki pomogły w podjęciu decyzji o wyborze m.in. Normandii jako miejsca ewentualnego desantu w D-Day.

  • Podczas II wojny światowej Londyn stał się bezpieczną przystanią dla 8 rządów na uchodźstwie: Polski, Norwegii, Holandii, Belgii, Luksemburga, Czechosłowacji, Grecji i Jugosławii.

  • Podczas drugiej wojny światowej brytyjski żołnierz Digby Tatham-Warter był znany z tego, że zawsze zabierał ze sobą parasol na bitwę, aby jego towarzysze mogli go łatwo rozpoznać i nie zastrzelić przez przypadek. Udało mu się nawet przejąć niemiecki samochód po tym, jak dźgnął kierowcę parasolem w oko.

  • Armia Stanów Zjednoczonych z okresu II wojny światowej jest największą armią w historii. Armia amerykańska liczyła 12,1 mln żołnierzy pod koniec wojny w 1945 roku.

  • Podczas drugiej wojny światowej armia amerykańska utrzymywała fałszywą jednostkę taktyczną. Składała się z wielu artystów, scenografów filmowych i aktorów. Ich zadaniem było tworzenie manekinów, makiet pojazdów oraz symulacja działań. Nazywano ich „Armią Duchów”.

  • Podczas bitwy morskiej II wojny światowej w zatoce Leyte, amerykański pilot wielokrotnie atakował jeden z największych pancerników w historii, japoński Yamato. Po wyczerpaniu amunicji pilot kontynuował atak, rzucając butelką coli i innymi luźnymi artykułami z kokpitu na mostek statku.

  • Kiedy USS „Indianapolis” został zatopiony przez japońską łódź podwodną 30 lipca 1945 roku, rozbitkowie przez 4 dni unosili się na wodzie w kamizelkach ratunkowych oczekując na pomoc. W tym czasie około 600 mężczyzn zmarło z powodu ataków rekinów i odwodnienia. Uratowano 316 osób. Eksperci uważają, że może to być największa koncentracja ataków rekinów na ludzi w historii.

  • Podczas drugiej wojny światowej amerykańscy łamacze szyfrów nie mogli odszyfrować japońskiego kodu „AF”. Podejrzewali, że to Midway, więc tamtejsza baza wysłała niezaszyfrowaną wiadomość o problemie z zaopatrzeniem w wodę. Następnie Stany Zjednoczone odebrały japońską wiadomość, że "AF" ma problemy z wodą, co pozwoliło amerykańskiej flocie na Pacyfiku natychmiast przygotować się do bitwy.

  • Porucznik Hiroo Onoda służył w armii japońskiej na Filipinach podczas II wojny światowej. Kiedy w 1945 roku do filipińskiej wyspy Lubang zbliżyli się Amerykanie Onoda otrzymał rozkaz, aby pozostać na wyspie i dokonywać ataków dywersyjnych. Zrzucane przez Amerykanów ulotki o kapitulacji Japonii uznał za propagandę. Przez 29 lat ukrywał się w dżungli i atakował mieszkańców okolicznych wiosek uznając ich za kolaborantów. Ostatecznie jego emerytowany dowódca musiał polecieć na Filipiny w 1974 roku, aby udowodnić mu, że wojna się skończyła. W Japonii okrzyknięto go bohaterem.

  • Armia amerykańska współpracowała z Waltem Disneyem w czasie wojny, aby opracować maskę przeciwgazową, która wyglądała jak Myszka Miki, żeby dzieci mniej bały się ataku trującego gazu.

  • Japońskie miasto Kokura, a nie Nagasaki, miało być pierwotnie drugim celem amerykańskiego bombardowania atomowego Japonii. Jednak z powodu gęstych chmur i dymu unoszących się nad Kokurą, postanowiono zrzucić bombę na Nagasaki.

  • Podczas II wojny światowej Stany Zjednoczone wykorzystywały język Indian Navajo do przekazywania wiadomości radiowych. Ponieważ nie było w tym żadnego algorytmu, szyfr okazał się niemożliwy do złamania przez państwa Osi.

  • W ciągu 50 dni na froncie wschodnim II wojny światowej w lipcu i sierpniu 1943 roku straty poniesione przez Niemców i Sowietów były większe niż straty poniesione przez USA i Wielką Brytanię łącznie przez całą II wojnę światową.

  • Podczas II wojny światowej kanadyjski żołnierz przemycił do Wielkiej Brytanii swojego niedźwiedzia o imieniu Winnipeg, który stał się atrakcją londyńskiego zoo. Młody Christopher Robin Milne pokochał tego niedźwiedzia tak bardzo, że swojemu pluszowemu misiowi nadał to samo imię. To z kolei zainspirowało jego ojca do napisania opowieści o Kubusiu Puchatku (ang. Winnie-the-Pooh).

  • Pewnego dnia generał Hastings "Pug" Ismay i Winston Churchill podróżowali razem samochodem. Churchill ćwiczył wtedy przemówienie, które miał wygłosić w Izbie Gmin 20 sierpnia 1940 roku. Kiedy doszedł do słynnego zdania: „Nigdy w historii ludzkości tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”, Ismay zapytał: „A co z Jezusem i jego uczniami?”. „Dobry stary Pug”, powiedział Churchill i natychmiast zmienił początek zdania na: „Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów…”.

  • Setki nazistów osiedliło się w Stanach Zjednoczonych po II wojnie światowej. Wielu z nich przybywało do USA jeden po drugim i służyli jako szpiedzy dla urzędników amerykańskiego wywiadu. Zaczynali od nowa, żyjąc pod fałszywymi nazwiskami, chroniąc swoją tożsamość i przeszłość.

  • Podczas II wojny światowej wszystkie jadowite i niebezpieczne zwierzęta w londyńskim zoo zostały zabite, aby wyeliminować zagrożenie związane z ich ucieczką w przypadku zbombardowania zoo.

  • Stalin został ostrzeżony o zbliżającej się niemieckiej inwazji na Związek Sowiecki, ale zignorował te doniesienia, ufając zawartemu z Hitlerem paktowi o nieagresji. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu dni przed inwazją był informowany przez tajne służby 47 razy.

  • Pewien Szkot, Bill Millin, stał na plaży w Normandii podczas D-Day, spokojnie grając na dudach, gdy pociski przelatywały obok niego. Schwytani żołnierze niemieccy przyznali później, że nie strzelali do Millina, ponieważ uznali go za nieszkodliwego wariata.

  • We wrześniu 1944 roku dziewięciu pilotów amerykańskich wystartowało do bitwy powietrznej przeciw Japończykom. Jednak wszystkie dziewięć samolotów zostało zestrzelonych przez wojska japońskie, a ośmiu pilotów zostało schwytanych, pobitych, torturowanych i ściętych. Dziewiątym pilotem, który uciekł, był George H.W. Bush, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

  • W miarę eskalacji II wojny światowej kobiety w Związku Radzieckim czuły się sfrustrowane, że "utknęły na uboczu". Zwróciły się o pomoc do pułkownika Mariny Raskovej, pilota znanego jako „radziecka Amelia Earhart”. Raskova przekonała Józefa Stalina, by pozwolił jej utworzyć wyłącznie żeńskie jednostki pilotów. Zgodził się i tak narodził się 588 Pułk Bombowców. Ale wkrótce stały się znane pod inną nazwą — "Nocne Czarownice". Ponieważ 588 Pułk Bombowców otrzymał przestarzały sprzęt i samoloty, dlatego były trudne do wykrycia. Przelatywały ukradkiem nad swoim celem i przeprowadzały atak z zaskoczenia. W rezultacie niektórzy niemieccy żołnierze bali się nawet zapalić papierosa — w obawie przed zejściem "Nocnych Czarownic".

  • Podczas drugiej wojny światowej brytyjska BBC nadawała swoje wiadomości w okupowanej przez nazistów Europie i rozpoczynała każdą transmisję od nagrania na żywo dźwięku dzwonu Big Bena. Niemieccy fizycy byli w stanie na podstawie dźwięku określić pogodę w Londynie, co było ważną informacją dla Luftwaffe. Kiedy dowiedziały się o tym brytyjskie służby specjalne, nagranie na żywo z Big Bena zostało zastąpione starym nagraniem, aby przekazywać Niemcom błędne informacje o pogodzie.

  • Podczas drugiej wojny światowej Indie chciały uchronić Taj Mahal przed bombardowaniem. Majestatyczny grobowiec pokryto bambusem, aby wyglądał jak stos bambusa, w nadziei, że piloci wrogich bombowców nie zdadzą sobie sprawy, czym tak naprawdę jest.

  • Po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie wielu ludzi nie umarło z powodu niewyobrażalnego ciśnienia czy temperatury, ale udusiło się. Eksplozja pochłonęła tyle tlenu, że po prostu nie było już czym oddychać.

  • Adrian Carton de Wiart walczył w obu wojnach światowych i został postrzelony w głowę, nogę, biodra i ucho. Przeżył też katastrofę lotniczą, a kiedy lekarze nie chcieli amputować mu dwóch palców, odgryzł je. Kiedy później zapytano go, jak wspomina czasy wojny, odpowiedział: „Podobała mi się wojna”.

  • Rakieta V2 wystrzelona przez Niemców podczas II wojny światowej była pierwszą na świecie rakietą dalekiego zasięgu, a także pierwszym obiektem stworzonym przez człowieka, który wleciał w kosmos.

  • Podczas II wojny światowej naziści próbowali ukryć rzekę Alster w ramach operacji "Niewidzialny Płaszcz". Pokryli część rzeki drewnem i drutem, zbudowali atrapy domów i posadzili drzewa na zamarzniętej rzece, ponieważ podejrzewali, że alianci używają rzeki do orientacji. Celem było uratowanie Hamburga przed bombardowaniem. Nie udało się.

  • Podczas procesów w Norymberdze przeprowadzono testy psychologiczne i na inteligencję wobec wielu oskarżonych nazistowskich funkcjonariuszy i wysokiej rangi personelu wojskowego. Wszyscy przywódcy nazistowscy (z wyjątkiem Juliusa Streichera) wykazywali się ponadprzeciętną inteligencją, a niektórzy mieli nawet IQ 140. Na przykład były dowódca niemieckich sił powietrznych, Hermann Göring, miał IQ 138.

  • SMS Wien, okręt marynarki austro-węgierskiej, został zatopiony w 1917 roku przez włoski kuter torpedowy. Po wojnie, w latach 20. XX wieku, Włosi podnieśli statek z dna morza. Stał się statkiem szpitalnym i ostatecznie został ponownie zatopiony podczas II wojny światowej, stając się jedynym statkiem, który spłynął na dno oceanu w obu wojnach światowych.

  • W czasie niemieckiej okupacji Francji w 1940 roku francuski producent samochodów Citroën został zmuszony do budowy pojazdów dla nazistów. Jednak pracownicy manipulowali wskaźnikami poziomu oleju w samochodach. Wskaźniki błędnie wskazywały poziom oleju i silniki wielokrotnie ulegały zatarciom.

  • SS prowadziło dom publiczny o nazwie „The Kitty Salon” dla zagranicznych dyplomatów i innych VIP-ów w Berlinie. Zainstalowano w nim podsłuchy, a 20 prostytutek przeszło kilka tygodni intensywnej indoktrynacji i szkolenia. Zostały specjalnie przeszkolone, aby zbierać informacje od klientów poprzez pozornie nieszkodliwe rozmowy.


***

Podsumowując naszą podróż przez fascynujące ciekawostki historyczne z okresu II wojny światowej, nie można nie podkreślić, jak wiele jest wartych poznania faktów i wydarzeń z tej epoki. To czas, który zmienił bieg historii i pozostawił trwały ślad w naszej pamięci. Jednakże, pomimo swojej okropności, wojna ta dostarczyła również historii i niezliczonych przykładów bohaterstwa, odwagi i ludzkiej determinacji.

Dlatego patrząc w przyszłość pamiętajmy o tych fascynujących ciekawostkach z II wojny światowej, ale także starajmy się wykorzystać te doświadczenia do zapobiegania konfliktom i propagowaniu pokoju na świecie.

Spodobały Ci się ciekawostki historyczne o II wojnie światowej i chcesz więcej?

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code