Reklama

O tym jak Marszałek kazał 'kury szczać prowadzać' i inne ciekawostki o Józefie Piłsudskim

Wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić - Józef Piłsudski.

"Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić", to jedna z najsłynniejszych i najczęściej przytaczanych wypowiedzi Józefa Piłsudskiego. Do kogo i w jakich okolicznościach w listopadzie 1918 roku skierował te słynne słowa o wyprowadzaniu kur? Oto krótka historia tego kultowego powiedzenia Marszałka i inne ciekawostki o Piłsudskim.


Józef Piłsudski o wyprowadzaniu kur

Jest 10 listopada 1918 roku. Tego dnia, po zwolnieniu z twierdzy w Magdeburgu, komendant Józef Piłsudski przybywa pociągiem do Warszawy. Rankiem na Dworcu Wiedeńskim wita go tylko kilka zaufanych osób z Polskiej Organizacji Wojskowej oraz książę Zdzisław Lubomirski, członek Rady Regencyjnej, powołanej we wrześniu 1917 roku przez niemieckie i austro-węgierskie władze okupacyjne. Na miejscu jest również dziennikarz Wacław Czarski, który opisze w prasie przebieg powitania. Przyjazd Piłsudskiego utrzymywano w tajemnicy, dlatego tym razem na dworcu nie ma wiwatującego tłumu.

Piłsudski po dłuższej rozmowie z przedstawicielami Rady Regencyjnej rezygnuje z wyjazdu do Lublina, w którym od trzech dni na wyzwolonym terenie działa Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, Ignacym Daszyńskim jako Premierem. Na Ministra Spraw Wojskowych mianowano Edwarda Rydza-Śmigłego, w miejsce Józefa Piłsudskiego, który podczas formowania tego rządu był przetrzymywany w więzieniu w Magdeburgu. Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej odmawia powołanej przez okupantów Radzie Regencyjnej prawa do kierowania losem Narodu Polskiego i sam przejmuje całkowitą władzę do chwili zwołania Sejmu Ustawodawczego. Niemiecka okupacja chyli się już ku końcowi, a polskie serca i umysły tętnią nadzieją na niepodległość. Trwa rozbrajanie żołnierzy niemieckich, więc utworzenie Rządu Narodowego w stolicy jest coraz bardziej realne, co ma główny wpływ na postanowienie Piłsudskiego o pozostaniu w Warszawie.

Już cztery dni później, 14 listopada, Rada Regencyjna rozwiąże się przekazując całość władzy zwierzchniej Józefowi Piłsudskiemu. W tym samym dniu Ignacy Daszyński poda się do dymisji. Piłsudski nieprzychylne oceniając poczynania "rządu lubelskiego" (zarzucał zbytnie poleganie na formacjach lewicowych, co utrudniało stworzenie rządu koalicyjnego z prawicą) przybyłym do stolicy członkom delegacji z Ignacym Daszyńskim na czele stanowczo i ironicznie powie:


„Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić”.


Te słowa były bezpośrednim komentarzem do zarzutów stawianych "rządowi lubelskiemu" i odzwierciedlały przekonanie Piłsudskiego, że Polska potrzebowała bardziej zrównoważonego podejścia politycznego, aby zapewnić sobie niepodległość i stabilność w tym krytycznym okresie.

***

Ostatecznie Józef Piłsudski docenił zasługi Ignacego Daszyńskiego w walce o niepodległość i powierzył mu stworzenie rządu koalicyjnego.

Ciekawostki o Józefie Piłsudskim

Józef Piłsudski, niezwykle barwna postać w historii Polski, pozostaje obiektem nieustającego zainteresowania zarówno historyków, jak i zwykłych obywateli. Jego życiorys, naznaczony walką o niepodległość Polski, przewrotem majowym oraz okresem sprawowania władzy, obfituje w liczne ciekawostki i anegdoty. Zapraszam Cię do ciekawej podróży przez nieznaną stronę życia i działalności Józefa Piłsudskiego, odkrywając mniej znane fakty, pasje oraz zwyczaje tego wybitnego polityka i dowódcy wojskowego. Józef Piłsudski to postać, która nie przestaje fascynować i budzić emocji, a jego historia kryje wiele zaskakujących ciekawostek i sekretów.

Ciekawostki o Józefie Piłsudskim:

 • Charakteryzowało go ogromne poczucie humoru. Często śmiał się z samego siebie i swoich karykatur.
 • Józef Piłsudski unikał bali i innych tego typu imprez. Nie czuł się tam dobrze.
 • Wolał układać pasjansa lub rozegrać partię szachów. Nie przepadał za brydżem i nie znosił przegrywać.
Ciekawostki o Piłsudskim - Józef Piłsudski wolał stawiać pasjansa i grać w szachy niż w brydża.
Piłsudski układa pasjansa;
Ciekawostki o Piłsudskim
 
domena publiczna

 • Dużo chodził, przede wszystkim uwielbiał samotnie spacerować po Łazienkach bez funkcjonariuszy ochrony w pobliżu, ale zawsze z naładowanym rewolwerem.
 • Mało znaną ciekawostką jest fakt, że Józef Piłsudski nie przywiązywał dużej wagi do wygód życiowych. Często wspierał różne inicjatywy charytatywne.
 • Palił papierosy "Marszałkowskie", specjalnie produkowane dla niego.
 • Piłsudski prawie w ogóle nie spożywał alkoholu.
 • Jego ulubionym napojem była mocna i słodzona herbata, koniecznie w szklance i w towarzystwie herbatników. Nie przepadał za kawą.
 • Po zachowanych po Piłsudskim mundurach można stwierdzić, że pił i jadł niechlujnie.
 • Do swoich podkomendnych Józef Piłsudski często zwracał się "moje dziecko", jeśli daną osobę darzył sympatią.
 • Był "nocnym markiem" i często pracował w nocy. Chodząc po pokoju dyktował żonie różne teksty, a także przyjmował interesantów.
 • Po przebytym udarze krwotocznym mózgu w roku 1928 Józef Piłsudski zaczął się szybciej starzeć zewnętrznie i chodził trochę zgarbiony.
 • Nigdy nie położył się spać, jeśli na stoliku koło łóżka nie leżał naładowany rewolwer.
 • W młodości czytał mnóstwo dzieł historycznych poświęconych analizom wojen i bitew, przede wszystkim napoleońskich. Uwielbiał również poezję Słowackiego.
 • Wierność nie była jego mocną stroną. Oprócz dwóch żon miał w swoim życiu inne kobiety.
 • Zaskakującym faktem jest to, że Józef Piłsudski nie ukończył żadnej szkoły wojskowej.
 • Na co dzień i od święta chodził w mundurze. Kurtka wojskowa towarzyszyła mu nawet w domu.
 • Ojcem został bardzo późno, w wieku 50 lat. Miał dwie córki.
Ciekawostki o Piłsudskim - Józef Piłsudski siedzi na krześle ze swoimi córkami
Józef Piłsudski z córkami. Na kolanach marszałka siedzi Jadwiga,
obok stoi Wanda. Wilno, 1923 rok;
ciekawostki o Piłsudskim
 
domena publiczna


Józef Piłsudski - ciekawostki

Pozostałe ciekawostki o Józefie Piłsudskim:

 • Jego ulubiony pies wabił się Pies.
 • Swobodnie mówił po niemiecku, rosyjsku, i francusku.
 • Piłsudski dwukrotnie zmieniał wyznanie.
 • Pod charakterystycznymi wąsami ukrywał braki w uzębieniu.
 • Na jego polecenie sprowadzono z Francji prochy Juliusza Słowackiego i odprawiono uroczysty pogrzeb.
 • Nie przepadał za wynalazkami i nie interesowały go nowinki techniczne. Z trudem wyraził zgodę na instalację aparatu telefonicznego.
 • Józef Piłsudski zmarł na raka wątroby 12 maja 1935 roku o godzinie 20:45 w swoim ulubionym narożnym pokoju w Belwederze, w otoczeniu swojej rodziny.

Pogrzeb Marszałka Piłsudskiego, generałowie znoszą trumnę do krypty
Pogrzeb Józefa Piłsudskiego, Generałowie znoszą trumnę do krypty św. Leonarda. Z przodu Edward Śmigły-Rydz i Kazimierz Sosnkowski;
Piłsudski - ciekawostki 
domena publiczna
Bibliografia
 • Najdera Z., Kuźniar R., Piłsudski do czytania, Znak, 2016
 • Kienzler I., Kobiety w życiu Marszałka Piłsudskiego, Bellona, 2012
 • Nałęcz D., Nałęcz T., Józef Piłsudski – legendy i fakty, Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1987


Zdjęcie w nagłówku: Józef Piłsudski w koszarach Legii Akademickiej, listopad 1918r; domena publiczna.
Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code