Krótkie ciekawostki historyczne o wynalazkach i odkryciach

Ciekawostki historyczne i mniej znane fakty o wynalazcach i wynalazkach i słynnych odkryciach oraz historia wynalazków

Krótkie ciekawostki historyczne o wynalazkach i odkryciach


Ciekawostki historyczne o polskich wynalazcach i odkryciach

 • Wycieraczki samochodowe to wynalazek polskiego kompozytora Józefa Hofmanna. Pewnego dnia w 1911 roku obserwował metronom i wahadłowy ruch wskazówki zainspirował go do stworzenia pierwszych mechanicznych wycieraczek samochodowych.
 • Michał Sędziwój uznawany jest za odkrywcę i twórcę teorii istnienia tlenu w powietrzu. Sędziwój ok. 1598 roku po raz pierwszy otrzymał tlen z azotanu potasowego podczas termicznego rozkładu tej substancji. Pisze o nim w swych dziełach jako o "niewidzialnej saletrze filozofów". Dowodzi, że substancja ta występuje w powietrzu, podtrzymuje palenie i jest konieczna dla życia ludzi, zwierząt i roślin. Po 170 latach opierając się na zapiskach Sędziwoja, francuski chemik Antoine Lavoisier powtórzył badania i wyodrębnił substancję, którą nazwał oxygen - tlen.
 • 31 stycznia 1925 roku w "Kurierze Warszawskim" opublikowana została "łamigłówka krzyżowa". Redakcja ufundowała 5 nagród dla osób, które nadeślą poprawne rozwiązanie. Tydzień później krzyżówkę autorstwa Kazimierza Makarczyka załączono do warszawskiego tygodnika "Ilustracja". To ten szachista właśnie jako pierwszy użył nazwy "krzyżówka". Wkrótce krzyżówki zaczęły publikować kolejne polskie gazety.

Historia wynalazków i odkryć z reszty świata

 • Obrusy zostały pierwotnie zaprojektowane jako jedna, duża, wspólna serwetka. Goście mieli wycierać ręce i twarze w obrus po niechlujnej kolacji.
 • Przed wynalezieniem budzika tzw. "stukacze" (z ang. "knocker uppers") zawodowo, za opłatą pukali w okna, aby obudzić śpiochów na czas do pracy. Najczęściej używali długiego kija, miękkich młotków, grzechotek, a nawet rurek strzelających groszkiem, aby dotrzeć do okien swoich klientów.
 • Pomysł na kuchenkę mikrofalową w głowie Percy Spencera narodził się dość przypadkiem. Pewnego dnia w 1945 roku podczas dostrajania długości fali i mocy magnetronu z zaskoczeniem znalazł w swojej kieszeni roztopiony batonik. Spencer doszedł do wniosku, że to efekt działania mikrofal.
 • Przed XIX wiekiem protezy wykonywano z zębów martwych żołnierzy. Po bitwie pod Waterloo dentyści udali się na pole bitwy, aby odzyskać zęby po tysiącach zabitych żołnierzy. Następnie zabrali je do swoich gabinetów dentystycznych i stworzyli z nich protezy dla bezzębnej elity.
 • Adolf Hitler pomógł zaprojektować Volkswagena Beetle. Ten kultowy, przypominający robaka samochód, został zaprojektowany jako część wskrzeszonej przez Hitlera niemieckiej inicjatywy stworzenia niedrogiego i praktycznego samochodu, na którego miało stać każdego Niemca.
 • Hollywood przeniosło się z Nowego Jorku do Los Angeles, aby uciec przed patentami Edisona. Thomas Edison miał patenty na ponad tysiąc różnych rzeczy, w tym większość na technologię potrzebną do tworzenia filmów z najwyższej półki. Dlatego niezależni filmowcy przenieśli się do Kalifornii, czyli regionu, w którym sędziowie nie byli tak przyjaźnie nastawieni do Edisona i jego patentów.
 • Pierwszą w historii szczepionkę opracował brytyjski lekarz Edward Jenner w 1796 roku. Była to szczepionka przeciwko ospie.
 • Poprzedni rekord w szybkości opracowania i licencjonowania szczepionki wynosił cztery lata i należał do szczepionki przeciwko śwince, która została zarejestrowana w 1967 roku. Po zatwierdzeniu przez rząd Wielkiej Brytanii szczepionki Pfizer przeciwko Covid-19 na początku grudnia 2020 roku, rekord ten wynosi teraz niespełna 11 miesięcy.
 • Charles Darwin wynalazł własne krzesło biurowe na kółkach. Słynny badacz zauważył, że w swoim miejscu pracy często porusza się od biurka do biurka. Aby zmaksymalizować swoją produktywność i zaoszczędzić trochę cennego czasu na badania, postanowił przymocować kółka do swojego luksusowego fotela.
 • Thomas Edison nie wymyślił większości rzeczy, które opatentował. Można śmiało powiedzieć, że Edison był jednym z najbardziej znanych na świecie złodziei własności intelektualnej. Spośród 1093 rzeczy, które opatentował, większość z nich podkradł geniuszom takim jak Nikola Tesla, Wilhelm Röntgen czy Joseph Swan.
 • W 1854 roku Heinrich Göbel, mieszkający w Nowym Jorku optyk i zegarmistrz niemieckiego pochodzenia, chcąc wypromować swoją działalność ozdobił dom dziwnie wyglądającymi lampkami. Były to szklane bańki z próżnią w środku, w których żarzyły się włókna bambusa, przez które przepływał prąd elektryczny. Zrobił to 25 lat wcześniej, zanim Thomas Edison ogłosił wynalezienie żarówki.
 • Thomas Edison wraz ze swoim przyjacielem Edwardem H. Johnsonem wynaleźli lampki choinkowe. W 1880 roku Edison jako pierwszy stworzył pasmo lamp elektrycznych, które zawiesił przed swoim laboratorium w okresie Bożego Narodzenia. Jednak to Johnson, jego partner w Edison Illumination Company, w 1882 roku jako pierwszy owinął wokół choinki pasmo czerwonych, białych i niebieskich żarówek.
 • W 1868 roku w Londynie zainstalowano pierwszy uliczny sygnalizator świetlny. Miał ponad 6 metrów wysokości i składał się z dwóch pionowych ramion z dwiema lampami gazowymi, które były obsługiwane ręcznie przez policjanta. Jego żywotność była krótka. Po ok. 2 tygodniach jedna z lamp sygnalizacyjnych eksplodowała śmiertelnie raniąc policjanta. Sygnalizacja została usunięta i nie pojawiła się w Londynie przez ponad 50 lat, aż do wynalezienia sygnalizacji elektrycznej.
 • Pierwsze w historii zdjęcie wykonał Joseph Nicéphore Niépce między 1826 a 1827 rokiem z okna na drugim piętrze w jego posiadłości w Burgundii.
 • Wynalezienie widelców w XI-wiecznych Włoszech zaniepokoiło przywódców religijnych. Według nich jedzenie "sztucznymi rękami" obrażało Boga.
 • Walt Disney nie narysował Myszki Miki. Chociaż Myszka Miki jest kojarzony z Waltem Disneyem, tak naprawdę to Ub Iwerks stworzył grafikę koncepcyjną myszki w 1928 roku. Ten animator Disneya narysował wszystko, co wyróżnia tę postać — w tym okrągłe uszy i czerwone spodenki.
 • W 1826 roku John Walker zauważył zaschniętą grudkę na końcu patyka, którym mieszał mieszankę chemikaliów. Kiedy próbował ją zeskrobać - pojawiły się iskry i płomień. Tak narodziły się zapałki.
 • Pierwsza latarka elektryczna została stworzona w 1899 roku przez Davida Misella. W tekturowej tubie umieścił trzy baterie, które zasilały małą żarówkę, a prosty przełącznik włączał i wyłączał światło.
 • W 1878 roku ojciec podarował swoim synom zabawkę przypominającą helikopter. Opierała się ona na wynalazku Alphonse Pénaud i była wykonana z papieru, bambusa i korka z gumką do obracania silnika. Helikopter latał po całym pokoju. Po latach bracia Wilbur i Orville Wright przyznali, że ta zabawka była początkiem ich obsesji na punkcie latających maszyn.
 • W 1928 roku Alexander Fleming badał nietypowe szczepy bakterii z rodzaju Staphylococcus. W sierpniu pozostawił w laboratorium płytki zaszczepione tymi bakteriami i udał się na wakacje. Po powrocie, 3 września, przeglądał uzyskane kolonie bakterii. Na jednej z nich zauważył zakażenie pleśnią, wokół której był obszar czysty od bakterii. "To zabawne" - tak Fleming skomentował odkrycie pierwszego antybiotyku - penicyliny.
 • W 2013 roku profesor Peter Higgs od przypadkowo spotkanej sąsiadki dowiedział się, że został laureatem nagrody Nobla. Wcześniej przez kilka dni przedstawiciele Komitetu Noblowskiego nie mogli skontaktować się z Higgsem, ponieważ nie odbierał telefonu i nie odpisywał na maile.
 • Urodzony 10 maja 1940 roku Daisuke Inoue od dziecka grał na perkusji. Nie był jednak uzdolnionym muzykiem, więc został managerem zespołu, który grał w japońskich barach. Bawiący się w nich biznesmeni często wchodzili na scenę i śpiewali. Pewnego razu jeden z klientów poprosił Inoue, aby zespół towarzyszył mu w podróży służbowej. Inoue nie mógł spełnić tej prośby. Zamiast tego przekazał biznesmenowi akompaniament nagrany na taśmę. Myśląc, że ten pomysł może się spodobać, skonstruował i w 1971 roku zaczął wynajmować barom w Kobe jedenaście maszyn wyposażonych w taśmy z nagraną muzyką. Urządzenia stały się popularne i narodził się nowy trend - karaoke.
 • Pomysłodawcą krzyżówki jest Amerykanin Arthur Wynne, pracownik Działu Sztuczek i Kawałów gazety New York World. Pierwszą krzyżówkę zamieścił w niedzielnym dodatku "Fun" z 21 grudnia 1913 roku. Pomysł spotkał się z tak dużym entuzjazmem ze strony czytelników, że w 1924 roku ukazała się książka "Crossworld Puzzle". Zawierała 50 krzyżówek publikowanych w "Fun". Okazała się bestsellerem. W ciągu miesiąca rozeszła się w nakładzie przeszło pół miliona egzemplarzy.
 • Do połowy XIX wieku paleta kolorów pospolitych ubrań była zdecydowanie szara. Barwniki i farby były wytwarzane z naturalnych składników. Rośliny, liście, korzenie, minerały i owady tworzyły piękne odcienie, ale najczęściej były delikatne, niespójne i nietrwałe. Wszystko zmieniło się w 1856 roku, kiedy 18-letni student chemii w Londynie, William Perkin, pracował nad stworzeniem sztucznej chininy, która miała pomóc w leczeniu malarii. Zamiast niej otrzymał błotnistą i czarną substancję. Po bliższym przyjrzeniu się zauważył oszałamiający kolor: fiolet. Perkin uzyskał pierwszy na świecie barwnik anilinowy, który utorował drogę do syntetycznych kolorów, jakie znamy dzisiaj.

Prześlij komentarz

0 Komentarze