Krótkie ciekawostki historyczne o sporcie

Sportowe ciekawostki historyczne i mniej znane fakty o sporcie oraz historia sportu

Krótkie ciekawostki historyczne ze świata sportu


Sportowe ciekawostki z Polski

  • W 1928 roku zorganizowano Pierwszy Bieg Kolarski Dookoła Polski, nazwany później Tour de Pologne. Wygrał Feliks Więcek, który ukończył wszystkie osiem etapów z ponad 70 min przewagą nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji, co do dzisiaj jest największą różnicą w historii tego wyścigu.
  • Reprezentacja Polski brała udział w otwarciu stadionu Camp Nou. W 1957 roku przegrała 2:4 w inauguracyjnym meczu na tym słynnym stadionie z miejscową drużyną FC Barcelona.
  • Pierwszym polskim klubem grającym w fazie grupowej piłkarskiej Ligi Mistrzów jest Legia Warszawa, która w 1995 roku debiutowała w tych elitarnych rozgrywkach.
  • Jerzy Kukuczka jako drugi człowiek na świecie skompletował Koronę Himalajów i Karakorum (pierwszy był Włoch Reinhold Messner). Kukuczka zdobył Koronę w niespełna 8 lat, Messner potrzebował na to aż 16 lat.

Sportowe ciekawostki historyczne ze świata

  • Od 1912 do 1948 roku na Igrzyskach Olimpijskich odbywały się zawody w sztukach pięknych. Medale przyznawano w literaturze, architekturze, rzeźbie, malarstwie i muzyce, a stworzona sztuka musiała mieć motyw olimpijski. Założyciel nowoczesnych igrzysk olimpijskich, Pierre de Coubertin, stwierdził, że zgodnie z tradycją starożytnej Grecji wydarzenia artystyczne na Olimpiadzie są konieczne i zanim zostały usunięte w 1948 roku, wręczono 151 medali olimpijskich w sztukach pięknych.
  • Podczas starożytnych igrzysk olimpijskich sportowcy występowali nago. Miało to na celu osiągnięcie bliskości z bogami, a także pomoc w detoksykacji skóry poprzez pocenie się. W rzeczywistości słowo „gimnastyka” pochodzi od starożytnych greckich słów „gumnasía” (trening sportowy, ćwiczenia) i „gumnós” (nagość).
  • Przeciąganie liny było kiedyś sportem olimpijskim między 1900 a 1920 rokiem. Krajem, który zdobył najwięcej medali w tej dyscyplinie była Wielka Brytania z 5 medalami, następnie USA z 3.
  • Podrzucanie lisem to sport popularny wśród europejskiej elity w XVII i XVIII wieku. Wymagało rzucenia lisa jak najdalej i jak najwyżej.
  • W 1891 roku nauczyciel wychowania fizycznego, James Naismith, miał opracować nową grę dla swoich uczniów na okres zimowy. Wymyślił koszykówkę.


Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code