Reklama

Krótka historia kuchenki mikrofalowej. Kto wynalazł 'mikrofalówkę'?

Prezentacja pierwszej kuchenki mikrofalowej, potocznie zwaną mikrofalówką

W 1946 roku firma Raytheon zaprezentowała swój najnowszy wynalazek - mierzącą ok. 1,5 metra i ważącą prawie 400 kg pierwszą kuchenkę mikrofalową o nazwie Raydarange. Pomysł na kuchenkę mikrofalową w głowie Percy Spencera narodził się dość przypadkiem. Historia kuchenki mikrofalowej, potocznie zwanej "mikrofalówką" zaczyna się od roztopionego w jego kieszeni batonika. Oto krótka historia mikrofalówki.
 

Krótka historia kuchenki mikrofalowej

Historia kuchenki mikrofalowej sięga do czasów II wojny światowej, a jej początek wiąże się z jednym z tych magicznych momentów, kiedy przypadkowe odkrycie staje się punktem wyjścia dla kulinarnej rewolucji. Percy Spencer, pracownik firmy Raytheon, jest ekspertem w zakresie projektowania radarów na potrzeby wojska. W Dziale Lamp pracuje nad magnetronem, jednym z elementów radaru.

Pewnego dnia w 1945 roku podczas precyzyjnego dostrajania długości fali i mocy magnetronu zdaje sobie sprawę, że w kieszeni ma "lepki bałagan". Okazuje się nim batonik z orzeszków ziemnych, co mocno zastanawia Spencera, ponieważ takie batoniki nie topią się tak łatwo. Spencer dochodzi do wniosku, że to mikrofale w jakiś sposób wchodzą w interakcję z pożywieniem i podgrzewają je. Nie jest on pierwszy, który doświadcza takiego zjawiska, ale jako jedyny zaczyna je dokładnie badać.


Percy Spencer i pierwsza kuchenka mikrofalowa

Percy Spencer eksperymentuje ze wszystkim, co ma pod ręką, m.in. jako pierwszy zamienia ziarna kukurydzy w popcorn. Przeprowadza doświadczenia również z jajkiem i zauważa, że jajko poddane działaniu mikrofal początkowo zaczyna drgać, a następnie eksploduje. Efektem kilkuletnich eksperymentów jest urządzenie określane jako pierwsza kuchenka mikrofalowa

Pierwsza mikrofalówka była ogromna. Miała około 1,5 m wysokości i ważyła prawie 400 kilogramów. Z uwagi na duże gabaryty i wysoką cenę (ok. 5 000 dolarów, co w dzisiejszych czasach przekłada się na wartość ok. 53 000 dolarów!) nie cieszyła się popularnością. Wykorzystywana była przede wszystkim w restauracjach, stołówkach, na statkach i w wagonach kolejowych. 

W 1967 roku firma Raytheon wyprodukowała dużo mniejszą oraz tańszą kuchenkę mikrofalową i nazwała ją "Amana". Do 1975 roku sprzedaż kuchenek mikrofalowych przewyższyła sprzedaż kuchenek gazowych. Vannevar Bush, jeden z założycieli firmy Raytheon, powiedział, że Percy Spencer:

„zdobył szacunek każdego fizyka, nie tylko za swoją pomysłowość, ale także za to, czego nauczył się o fizyce, wchłaniając ją przez skórę”.

Percy Spencer ma na koncie ok. 300 patentów, chociaż nie ukończył żadnej uczelni. Za patent na kuchenkę mikrofalową otrzymał od pracodawcy 2 dolary. Zmarł w 1970 roku w wieku 76 lat.

Percy Spencer, człowiek, który wynalazł mikrofalówkę
Wynalazca kuchenki mikrofalowej - Percy Spencer
domena publiczna


W 1999 roku Percy Spencer jako wynalazca kuchenki mikrofalowej został umieszczony w Galerii Sław ("National Inventors Hall of Fame"), która honoruje innych znanych wynalazców, takich jak Thomas Edison czy bracia Wright.


Krótkie ciekawostki o kuchence mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa, znana również jako "mikrofalówka", jest jednym z tych wynalazków, które zrewolucjonizowały nasze codzienne życie. Od momentu jej debiutu na rynku w połowie XX wieku stała się nieodłącznym elementem wielu kuchni na całym świecie. Urządzenie to zdaje się wciąż ewoluować, by sprostać coraz to nowym potrzebom i zachciankom. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wiele ciekawostek kryje w sobie ta pozornie zwyczajna kuchenka mikrofalowa? Odkryjmy razem tajemnice, jakie kryją się za drzwiczkami tego magicznego piekarnika!

Ciekawostki o kuchence mikrofalowej:
 • Można uznać, że kuchenka mikrofalowa jest bezpośrednim następcą radaru.
 • Pierwsza dostępna na rynku kuchenka mikrofalowa miała 1,5 metra wysokości i ważyła prawie 400 kilogramów. Zużywała trzy razy więcej energii niż dzisiejsze kuchenki mikrofalowe i była chłodzona wodą.
 • Mikrofale odbijają się od metalu.
 • Pierwszym jedzeniem, które celowo ugotowano w kuchence mikrofalowej był popcorn.
 • Pierwsze publiczne użycie kuchenki mikrofalowej miało miejsce w styczniu 1947 roku. Automat "Speedy Weeny" został umieszczony w Grand Central Terminal (stacja kolejowa w Nowym Jorku) i sprzedawał świeżo przygotowane hot dogi.
 • Krótki, szeroki kształt kuchenki mikrofalowej, który jest obecnie powszechny, został opracowany przez Litton Industries w latach 60-tych.
 • Amerykańskie Biuro Statystyki twierdzi, że w 1997 roku ponad 90% amerykańskich gospodarstw domowych posiadało mikrofalówkę.
 • Kuchenki konsumenckie zwykle wykorzystują mikrofale 2,45 gigaherca, podczas gdy duże kuchenki przemysłowe / komercyjne często wykorzystują mikrofale 915 megaherców.
 • Ogrzewanie mikrofalowe jest najbardziej wydajne w przypadku wody ze względu na jej cząsteczki dipolowe i mniej wydajne w przypadku tłuszczów i cukrów.
 • Powszechny pogląd, że kuchenki mikrofalowe gotują jedzenie „od środka na zewnątrz”, jest błędnym przekonaniem.
 • Po ugotowaniu w kuchence mikrofalowej szpinak zachowuje prawie cały kwas foliowy. Traci go w około 77% przy gotowaniu tradycyjnym.
 • Po podgrzaniu w mikrofalówce jajko może eksplodować z powodu zwiększonego ciśnienia powstającej w nim pary.
 • Każdy metalowy lub przewodzący prąd przedmiot umieszczony w kuchence mikrofalowej będzie działał jak antena i generował prąd elektryczny.
 • Urządzenia te zanim stały się znane jako kuchenki mikrofalowe, nazywano piekarnikami elektronicznymi.
 • Komora gotowania (metalowe pudełko, w którym żywność jest umieszczana i wystawiana na działanie mikrofal) jest podobna do klatki Faradaya i zapobiega wydostawaniu się fal z piekarnika.

Historia kuchenki mikrofalowej jest fascynującym przykładem technologicznej rewolucji, która wpłynęła na naszą kuchnię i sposób przygotowywania posiłków. Kuchenka mikrofalowa, początkowo zarezerwowana dla przemysłu, stała się niezastąpionym urządzeniem w naszych kuchniach.Bibliografia
 • Baczak M., Łotysz S., Machla D., 1000 wynalazków. Historia ludzkiej pomysłowości, Wydawnictwo Dragon, 2020
 • Craughwell T. J., Wielka księga wynalazków, Bellona, 2010


Zdjęcie: w nagłówku: "Prezentacja pierwszej kuchenki mikrofalowej";  Bettmann/Getty ImagesCo o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

1 Komentarze

 1. Za taki genialny wynalazek pracodawca zapłacił 2 dolary wynalazcy. No comment

  OdpowiedzUsuń

Ad Code