Reklama

Krótkie ciekawostki historyczne

Krótkie ciekawostki historyczne i mniej znane fakty z historii

Krótkie ciekawostki historyczne

W fascynującym kalejdoskopie historii ludzkości, tkwią niezliczone tajemnice, wydarzenia, postacie i historyczne ciekawostki, które fascynują nas swoją niezwykłością. Historia nie jest jedynie suchym zbiorem faktów i dat, lecz bogatym źródłem niesamowitych opowieści, które kształtowały naszą cywilizację i wpłynęły na kształt współczesnego świata. 

Od starożytności przez wieki średnie po czasy współczesne - ciekawostki historyczne wypełniają kroniki, dziejopisy i annały. Te, często zabawne i mniej znane fakty historyczne, są równie przypadkowe, co zdumiewające. Zaskakujące i zabawne ciekawostki historyczne, od wiktoriańskich portretów pośmiertnych po zatrudnienie pawiana przez kolej, nie pojawiają się w podręcznikach do historii, bez względu na to, jak bardzo są fascynujące. Czytając krótkie ciekawostki historyczne poznasz historię w ciekawy i niekonwencjonalny sposób, który na pewno Cię zaciekawi.

Znajdziesz tu krótkie ciekawostki historyczne, czyli ciekawe, zabawne i mało znane fakty z przeszłości, które w krótki sposób przedstawiają jedne z najlepszych historii, które (mam nadzieję) nie były Ci znane. Ciekawostki historyczne dowodzą również, że prawdziwe życie jest zarówno o wiele dziwniejsze, jak i bardziej przekonujące niż fikcja. Zanurzmy się więc w fascynującym świecie przeszłości, gdzie każda epoka, każdy zakątek ziemi kryje w sobie ukryte skarby historii.


Krótkie ciekawostki historyczne:

  • W 1386 roku we Francji stracono świnię. W średniowieczu świnia zaatakowała dziecko, które zmarło od ran. Świnia została aresztowana, przetrzymywana w więzieniu, a następnie stanęła przed sądem za morderstwo. Została uznana za winną, a następnie stracona przez powieszenie.

  • W okresie Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych ludzie robili ubrania z worków po mące i ziemniakach. Wykorzystywano wszystko, co było zrobione z juty. W związku z tym trendem dystrybutorzy żywności zabarwiali worki, aby ludzie pozostali choć trochę modni.

  • Krewni Guillotina byli tak zawstydzeni, że ich nazwisko było synonimem dekapitacji, że lobbowali za zmianą nazwy urządzenia. Po odmowie francuskiego rządu rodzina Guillotin zmieniła swoje nazwisko.

  • W okresie wiktoriańskim fotografowanie bliskich po śmierci było częstą praktyką. Ludzie ubierali swoich zmarłych krewnych w ich najlepsze ubrania, a następnie układali w realistyczne pozy i fotografowali. Robili to, aby zachować ostatni obraz swojej zmarłej ukochanej osoby.

  • Najkrótsza wojna w historii trwała 38 minut. To był konflikt między Wielką Brytanią a Zanzibarem i miał miejsce 27 sierpnia 1896 roku. Zakończył się brytyjskim zwycięstwem.

  • Najdłuższa w historii wojna między Holandią a Wyspami Scilly trwała od 1651 do 1986 roku. Nie było żadnych ofiar.

  • Kiedy król Konrad III zdobył zamek Weinsberg w 1140 roku, obiecał wszystkim kobietom na zamku swobodny przejazd i pozwolił im zabrać ze sobą cały dobytek, jaki mogły unieść na plecach. Kobiety postanowiły więc wynieść na plecach swoich mężów, ratując im życie. Do dziś ruiny zamku noszą przydomek „Weibertreu” ("wierne kobiety").

  • Uniwersytet Oksfordzki jest starszy niż Imperium Azteków. Uniwersytet Oksfordzki po raz pierwszy otworzył swoje drzwi dla studentów w 1096 roku. Dla porównania, Imperium Azteków powstało wraz z założeniem miasta Tenochtitlán w 1325 roku.

  • Władimir Pravik był jednym z pierwszych strażaków, którzy dotarli do elektrowni jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku. Promieniowanie było tak silne, że zmieniło kolor jego oczu z brązowego na niebieski. Podobnie jak większość pierwszych ratowników, którzy przybyli na miejsce katastrofy, Vladimir zmarł 15 dni później z powodu ostrej choroby popromiennej.

  • W latach 60. ambasador Holandii w Moskwie, Henry Helb, zauważył, że jego dwa koty syjamskie wyginają grzbiety i drapią jedną ze ścian. Okazało się, że koty słyszały ciche dźwięki wychodzące z 30 maleńkich mikrofonów ukrytych za deskami w ścianie.

  • Katolicy w Bawarii założyli w 1740 roku tajne stowarzyszenie zwane "Zakon Mopsa". Nowi członkowie musieli nosić psie obroże i ocierać się o drzwi, aby dostać się do środka. To para-masońskie społeczeństwo było aktywne do 1902 roku.

  • Kolej południowoafrykańska pod koniec XIX zatrudniała pawiana o imieniu Jack. Był asystentem niepełnosprawnego sygnalisty i w ciągu 9 lat swojej służby nie popełnił ani jednego błędu.

  • Związek Radziecki próbował zgasić pamięć o Czyngis-chanie. Podczas rządów sowieckich pod koniec XX wieku samo wymienienie nazwiska wielkiego mongolskiego zdobywcy było zbrodnią przeciwko ZSRR. Sowieci usunęli jego historię z podręczników szkolnych i zakazali pielgrzymek do Chentii, miejsca jego narodzin.

  • Papież Stefan VI kazał wykopać szczątki swojego przedostatniego poprzednika, papieża Formozusa i postawił jego zwłoki przed sądem, oskarżając go o apostazję. Zwłoki wsparto na tronie i wyznaczono diakona, który miał odpowiadać za zmarłego papieża. Zwłoki zostały uznane za winne, pozbawione świętych szat oraz trzech palców prawej ręki (palców błogosławiących), ubrane w szaty laickie i szybko pochowane; następnie ponownie ekshumowane i wrzucone do Tybru. Skandal zakończył się uwięzieniem Stefana i jego śmiercią.

  • Brytyjski chirurg Robert Liston (1794 - 1847) był zwany „najszybszym nożem na Zachodzie”. Był pionierem szybkiej chirurgii, potrafił amputować kończynę w 28 sekund. Pewnego dnia wykonując amputację na polu bitwy, Liston tak szybko przeciął nogę pacjenta, że ​​przypadkowo odciął palce osobie, która mu pomagała. Jeden z mężczyzn, który był świadkiem operacji, zasłabł i zmarł na atak serca. Następnie pacjent i asystent Listona zmarli z powodu zatrucia krwi.



  • W epoce wiktoriańskiej mężczyźni z wąsami używali specjalnych kubków, które miały osłony chroniące przed zanurzeniem wąsów.

  • Pierwsza książka historyczna, "Wielka historia powszechna", została opublikowana przez Raszid-ed Dina z Persji w 1311 roku.

  • Na początku lat 90. Pepsi posiadała 17 okrętów podwodnych, krążownik, fregatę i niszczyciel, wszystko dzięki umowie ze Związkiem Radzieckim, w ramach której wymieniali napoje gazowane na sprzęt wojskowy.

  • Papież Urban VII uważał, że kichanie jest zbyt podobne do orgazmu, więc w 1590 roku pod groźbą ekskomuniki zakazał sprzedaży i zażywania tytoniu, który miał wywoływać kichanie. Jego pontyfikat trwał tylko 12 dni, ponieważ zmarł na malarię.

  • W Ameryce kolonialnej niewolnicy mogli wywalczyć sobie wolność na drodze procesów sądowych. Chociaż szanse powodzenia były niewielkie, wygrana w sądzie oznaczała, że ​​niewolnik stawał się pełnoprawnym obywatelem. Ponieważ niewolnicy często nie mieli nazwisk, otrzymywali nazwisko „Freeman”.

  • Podczas ceremonii ślubnej kobiety zwykle stoją po lewej stronie pana młodego. Ma to uzasadnienie historyczne, ponieważ w ten sposób ręka mężczyzny z mieczem była wolna, aby chronić kobietę przed napastnikami.

  • Rannym wikingom podawano mocną zupę cebulową. Po kilku minutach ktoś wąchał ich rany. Jeśli wyczuwalny był zapach cebuli, oznaczało to, że wojownik doznał poważnych obrażeń brzucha i śmierć była nieunikniona.

  • Bitwa pod Bull Run podczas wojny secesyjnej została nazwana „Bitwą Piknikową”, ponieważ wielu cywilów z Waszyngtonu i bogatej elity, w tym kongresmenów i ich rodzin, udawało się na piknik na uboczu i obserwowało bitwę.

  • Na pogrzebie prezydenta USA Andrew Jacksona w 1845 roku, trzeba było wyprowadzić jego papugę, ponieważ głośno przeklinała.

  • W 1983 roku jeden człowiek zapobiegł wojnie nuklearnej między ZSRR a USA. Stanislav Pietrow był oficerem dyżurnym w centrum dowodzenia jądrowego systemu wczesnego ostrzegania "OKO", kiedy system poinformował, że ze Stanów Zjednoczonych wystrzelono pocisk, a następnie pięć kolejnych. Pietrow uznał tę doniesienia za fałszywy alarm, a jego decyzji o nieposłuszeństwie wobec radzieckiego protokołu wojskowego przypisuje się zapobiegnięcie błędnemu odwetowemu atakowi nuklearnemu na Stany Zjednoczone i ich sojuszników z NATO, który mógłby doprowadzić do wojny nuklearnej. Późniejsze dochodzenie potwierdziło, że radziecki satelitarny system ostrzegawczy rzeczywiście nie działał prawidłowo.

  • Na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych można było pocztą wysyłać własne dzieci do bliskich krewnych lub przyjaciół. Pierwszym znanym przypadkiem przesłania dziecka pocztą był niezidentyfikowany chłopiec z Ohio, który w styczniu 1913 roku został wysłany przez rodziców do babci. Najdłuższa odległość, na jaką wysłano dziecko pocztą, wynosiła około 120 km. Jednak dzieci nigdy nie zostały umieszczone w paczce. Zamiast tego były dostarczane bezpośrednio na pocztę i tam powierzane pracownikowi poczty, który następnie towarzyszył im w podróży.

  • Krzywa Wieża w Pizie nigdy nie była prosta. Znana z czterostopniowego pochylenia ta włoska dzwonnica została zbudowana w XII wieku. Kiedy rozpoczęła się budowa drugiej kondygnacji, wieża zaczęła się przechylać z powodu niestabilnego podłoża.

  • Podobno po tym jak jeden z jego krewnych rozchorował się po wypiciu przeterminowanego mleka, amerykański gangster Al Capone rozpoczął walkę o wymóg umieszczania na butelkach z mlekiem daty przydatności do spożycia.

  • Islandia ma najstarszy parlament w historii. Nazywany Althing, powstał w 930 roku i od tego czasu nadal pełni swoją funkcję.

  • W wielkim pożarze Londynu zginęło tylko 6 osób. Wielki pożar z 1666 roku spowodował ogromne zniszczenia w całym Londynie. Jednak pomimo zniszczenia ponad 13 500 domów i wysiedlenia 80 000 osób, zginęło tylko 6 nieszczęsnych londyńczyków.

  • Przed bitwą japońscy samuraje malowali sobie twarze, konie i zęby, a w hełmie zostawiali dziurę, przez którą mogła uciec dusza.

  • Pierwsze kości dinozaurów zostały odkryte i opisane naukowo dopiero w 1824 roku. Więc wcześniej ludzie nie wiedzieli, że dinozaury wędrowały po naszej planecie.

  • Najdłuższa papieska elekcja w historii trwała od 29 listopada 1268 do 1 września 1271 roku i zakończyła się wyborem Grzegorza X na następcę Klemensa IV. Trwało to tak długo, że kardynałowie zostali zamknięci, ich racje żywnościowe zostały ograniczone do chleba i wody, usunięto dach ich sali, a 2 z nich zmarło ze starości. Nowy papież, aby to się nie powtórzyło, zmienił zasady elekcji tworząc konklawe.

  • W wieży Eiffla znajduje się stosunkowo nietknięty apartament, zaprojektowany i umieszczony przez Gustava Eiffla na trzecim poziomie. Niewiele osób kiedykolwiek zostało wpuszczonych do środka, ponieważ Eiffel odrzucał każdą prośbę bogatych paryżan, którzy chcieli w nim zostać na noc. Apartamentu używał do spokojnej refleksji, eksperymentów i zabawiania prestiżowych gości, takich jak Thomas Edison. Nawet do dziś rzadko jest udostępniany do publicznego oglądania.

  • W czerwcu 1520 roku król Anglii Henryk VIII i król Francji Franciszek I urządzili wspólne 18-dniowe przyjęcie, które według dzisiejszych standardów kosztowało 19 milionów dolarów. Było tak drogie, ponieważ dwaj przywódcy prześcigali się nawzajem. Każda uczta serwowała 50 różnych dań z najlepszych i najrzadszych potraw tamtych czasów, w tym łabędzi i delfinów.

  • W 1722 roku czytelnicy "The Courant", gazety wydawanej w Bostonie, byli zachwyceni listami nadsyłanymi przez wdowę z bystrym dowcipem i talentem do satyry, panią Silence Dogood. W swoich listach pani Dogood naśmiewała się z tak znamienitych instytucji, jak Harvard, zdobywając w ten sposób serca wielu osób. Przez miesiące nikt nie poznał tożsamości pani Dogood. Okazało się, że Silence Dogood to w rzeczywistości 16-letni Benjamin Franklin, który pracował jako praktykant w drukarni swojego brata.

  • Słowo „kwarantanna” pochodzi od wyrażenia, które w XIV-wiecznym języku weneckim oznaczało „czterdzieści dni”. Wenecjanie narzucili 40-dniową izolację statków i ludzi przybywających do ich laguny podczas "Czarnej Śmierci".

  • W 1724 Maggie Dickson ze Szkocji została skazana na śmierć przez powieszenie. Po powieszeniu i wywiezieniu w trumnie okazało się, że przeżyła. Sąd orzekł, że wyrok został oficjalnie wykonany, więc nie może być dalej karana.

  • W XVIII wieku Brytyjka Mary Toft słynęła z rodzenia królików. Po latach została skazana na śmierć, gdy stało się jasne, że po prostu wkładała martwe króliki do pochwy, które później wypychała.

  • W okresie renesansu, a zwłaszcza w XVI wieku, bycie artystą nie było uważane za zawód odpowiedni dla dżentelmena. Ponieważ sztuka polegała na pracy ręcznej, artyści byli uważani za rzemieślników i mieli taką samą pozycję społeczną jak krawcy czy szewcy.

  • Wikingowie zabierali koty na morskie wyprawy, aby uniknąć problemu ze szczurami. Obecnie przyjmuje się, że właśnie w ten sposób koty rozprzestrzeniły się na całym świecie.

  • 1 stycznia 1886 roku rząd brytyjski podarował królowej Wiktorii ekstrawagancki prezent urodzinowy: Birmę.

  • Pierwszym zarejestrowanym lotem człowieka był lot angielskiego mnicha, który zrobił sobie skrzydła, skoczył z wieży, szybował przez chwilę, rozbił się i złamał obie nogi. Eilmer z Malmesbury zbudował parę skrzydeł około 1005 roku. Wspiął się na wieżę, zeskoczył z niej i przeleciał ok. 200 metrów.

  • Pierwsza w historii telewizyjna debata przeprowadzona została w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku. Starli się w niej na argumenty ówczesny wiceprezydent Richard Nixon oraz młody senator John F. Kennedy.

  • Najstarszym zachowanym filmem jest scena w ogrodzie Roundhay. Francuski wynalazca Louis Le Prince w 1888 roku wyreżyserował klip o długości 2,11 sekundy.

  • Wybory prezydenckie w Liberii z 1927 roku są uważane za najbardziej sfałszowane wybory wszechczasów i trafiły nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Zwycięzca wyborów, Charles D.B. King, dostał ponad 234 tysiące głosów, chociaż zarejestrowanych było tylko 15 tysięcy wyborców.

  • Masabumi Hosono był jedynym japońskim pasażerem Titanica. Na szczęście został uratowany, gdy statek zatonął, ale kiedy wrócił do domu, został przedstawiony przez media jako tchórz. Oskarżono go o zhańbienie narodu, za to, że nie poświęcił swojego życia, aby ratować życie innych.

  • Podczas I wojny światowej cesarz Niemiec, król Wielkiej Brytanii i cesarz Rosji byli kuzynami pierwszego stopnia. Dlatego cesarz niemiecki Wilhelm II sarkastycznie skomentował pierwszą wojnę światową: „Gdyby nasza babcia (królowa Wiktoria) żyła, nigdy by na to nie pozwoliła”.

  • Najstarszy znany obraz zwierzęcia został odkryty w jaskini w Indonezji. Obraz dzikiej świni ma co najmniej 45 500 lat i został stworzony przy użyciu czerwonego pigmentu ochry. Został on wyjątkowo dobrze zachowany, co pozwoliło archeologom określić wiek obrazu na podstawie analizy złoża kalcytu. Najstarszym obrazem na świecie jest czerwony obrys dłoni neandertalczyka w jaskini Maltravieso w Hiszpanii sprzed 64 000 lat.

  • W 1816 roku Francuz JR Ronden próbował wystawić sztukę, która nie zawierała litery „a”. Paryska publiczność była obrażona i nie pozwoliła dokończyć przedstawienia.

  • W średniowiecznej Francji kobiety karano między innymi zmuszając je do łapania kurczaków nago w mieście.

  • Najstarszy pub na świecieSean's Bar znajdujący się w Athlone, w środkowej Irlandii — działa od średniowiecza. Irlandzcy historycy byli w stanie potwierdzić na podstawie dowodów archeologicznych, że pub zaczął serwować napoje alkoholowe w 900 roku.

  • Pies był pierwszym zwierzęciem w kosmosie, a owca, kaczka i kogut jako pierwsze poleciały balonem.

  • Podczas erupcji wulkanu w 1902 roku w Saint-Pierre zginęli wszyscy mieszkańcy miasta. Przeżył tylko jeden mężczyzna, który był przetrzymywany jako więzień poza miastem.

  • Kiedy jej statek wywrócił się w 1880 roku, królowa Tajlandii, Sunandha Kumariratana, utonęła wraz z córką. Mimo obecności wielu dworzan nikt nie odważył się uratować królowej, gdyż jeszcze kilka lat wcześniej za dotknięcie członka rodziny królewskiej groziła kara śmierci.

  • W 1895 roku policja w Hampshire w Anglii dała pierwszy w historii mandat za przekroczenie prędkości, nakładając grzywnę na mężczyznę za przekroczenie prędkości o 10 km/h.

  • Przez większość historii uśmiech na obrazie lub zdjęciu był uważany za niestosowny. Nawet Mark Twain napisał kiedyś, że „fotografia jest najważniejszym dokumentem i nie ma nic bardziej potępiającego dla potomności niż głupi uśmiech złapany i uchwycony na zawsze”.

  • W XVII i XVIII wieku najwyższą formą malarstwa olejnego było malarstwo, które przedstawiało sceny z mitologii i literatury. Było popularne w całej Europie kontynentalnej, ale w Anglii najbardziej komercyjnym gatunkiem malarstwa był portret. Aby podnieść znaczenie swojej sztuki, angielscy portreciści zamieniali swoich modeli w bogów, boginie i postacie mitologiczne. 

  • Zanim zadebiutował w filmie „Toy Story” w 1999 roku, Pan Bulwa był pierwszą zabawką, która pojawiła się w reklamie telewizyjnej.


  • Aby zaprotestować przeciwko mechanizacji podczas rewolucji przemysłowej, robotnicy wrzucali do maszyn swoje drewniane buty zwane "sabotami". Tak narodziło się słowo „sabotaż”.

  • W 1931 roku, podczas Wielkiego Kryzysu, było tak wiele wiadomości o głodujących obywatelach USA, że w Kamerunie organizowano zbiórki pieniędzy dla Amerykanów. Zebrali 3,77 dolara, co dziś stanowiłoby wartość około 70 dolarów.

  • Ukończenie malowanego sufitu Kaplicy Sykstyńskiej zajęło Michałowi Aniołowi cztery lata. Pierwotnie zlecono mu tylko namalowanie dwunastu apostołów, ale przekonał papieża, aby pozwolił mu skomponować znacznie bardziej dynamiczny schemat obejmujący stworzenie i upadek człowieka, genealogię Chrystusa i obietnicę zbawienia. Ukończona grafika ma ponad 500 metrów kwadratowych i zawiera ponad 300 postaci.

  • Jest katolicki święty od piwa - św. Arnold z Soissons, który uratował życie wielu ludzi, namawiając ich do picia piwa zamiast wody, która jego zdaniem roznosiła zarazę. Gotowanie podczas procesu warzenia piwa zabijało patogeny.

  • W 1755 roku Lizbonę nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które zniszczyło prawie wszystkie kościoły katolickie w mieście, podczas gdy wszystkie "domy uciech" pozostały w większości nienaruszone. Wydarzenie to zapoczątkowało długotrwały kryzys wiary w Portugalii.

  • Jugosłowiański król Aleksander I unikał publicznych wystąpień we wtorki, ponieważ wielu członków jego rodziny zostało zamordowanych w ten dzień tygodnia. Kiedy jednak nie dało się tego uniknąć i we wtorek 9 października 1934 roku musiał wystąpić publicznie w Marsylii, został zastrzelony przez Bułgara Władimira Czernoziemskiego.

  • Pomnik Szarżującego Byka autorstwa Arturo Di Modica powstał po krachu giełdowym w Czarny Poniedziałek w 1987 roku. W grudniu 1989 roku Di Modica pojawił się na Wall Street i postawił byka przed nowojorską giełdą bez pozwolenia. Pomnik został usunięty przez policję, ale ze względu na swoją popularność został później zainstalowany w pobliżu Bowling Green, gdzie stoi do dziś.

  • Przy budowie Tadż Mahal pracowało co najmniej 20 000 ludzi przez 22 lata. Podobno po ukończeniu budowy rzemieślnikom odcięto ręce, aby uniemożliwić im zbudowanie porównywalnej konstrukcji.

  • Podczas I wojny światowej Liechtenstein wysłał w sumie 80 żołnierzy na granicę z Włochami. W czasie całego ich pobytu na granicy prawie wcale nie musieli angażować się w operacje wojskowe. Po zakończeniu wojny, w drodze powrotnej do ojczyzny, żołnierze zaprzyjaźnili się z Austriakiem, który poszedł z nimi do Liechtensteinu. Z 80 wysłanych żołnierzy powróciło 81.

  • W średniowiecznych zamkach kręcone schody budowano zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ponieważ zapewniało to przewagę taktyczną. Utrudniało to atakującym wymachiwanie mieczami.

  • W 2008 roku hiperinflacja dotknęła Zimbabwe. Ceny zaczęły rosnąć o 100% w ciągu 24 godzin. Miesięczna inflacja sięgała w szczytowym momencie prawie 80 miliardów procent. Bank Centralny wydrukował banknot opiewający na sto bilionów dolarów (100 000 000 000 000) zimbabweńskich. Mieszkańcy idąc na drobne zakupy spożywcze, zabierali ze sobą torby wypełnione gotówką lub przewozili ją na taczkach.

  • Po przejściu na wojskową emeryturę, brytyjski kapitan Charles Boycott zaczął pracę jako ekonom w XIX-wiecznej Irlandii, gdzie zarządzał gruntami w imieniu wielu właścicieli. Boycott zarządzał twardą ręką, więc był znienawidzony przez wszystkich. Zbyt wysoki czynsz i liczne eksmisje spowodowały, że w 1880 roku doszło do protestów okolicznych mieszkańców, którzy postanowili ignorować Boycotta. Lokalni przedsiębiorcy zaczęli mu odmawiać świadczenia usług, a sklepikarze sprzedaży produktów. Boycott nie był też w stanie pozyskać pracowników. Ostatecznie opuścił Irlandię. Od nazwiska Charlesa Boycotta, powstało określenie "bojkot", oznaczające zerwanie kontaktów handlowych lub towarzyskich.

  • Hollywoodzkie westerny zawsze pokazują wiele walk z użyciem broni, ale w prawdziwej historii Dzikiego Zachodu było o wiele mniej strzelanin.

  • W 1912 roku Mona Lisa Leonarda da Vinci została skradziona z Luwru. W ciągu 3 lat przed odzyskaniem oryginału 6 replik zostało sprzedanych jako oryginały, każda za ogromną kwotę.

  • Pierwszym produktem opatrzonym znakiem towarowym było piwo – brytyjskie piwo Bass Pale Ale otrzymało znak towarowy w 1876 roku.

  • Najstarsza reklama pochodzi z 3000 lat p.n.e. i została znaleziona w ruinach Teb. Promowała niewolnika o imieniu Shem.

  • Wieża Eiffla została zbudowana tylko na Wystawę Światową w 1889 roku i miała zostać zburzona 20 lat później.

  • Powieść o pozornie „niezatapialnym” statku, który uderzył w górę lodową, została opublikowana w 1898 roku – 14 lat przed zatonięciem TitanicaIstnieje wiele innych niesamowitych podobieństw między książką a prawdziwym wydarzeniem: na obu statkach brakowało łodzi ratunkowych, a skazany na zagładę statek w książce został nazwany – Tytan.

  • U szczytu kryzysu gospodarczego w 1720 roku brytyjski parlament debatował nad ustawą dotyczącą umieszczania bankierów w workach z wężami i wrzucania ich do rzeki.

  • Podczas Wielkiego Kryzysu w latach 20. i 30. bankier Pat Munroe doradzał swoim klientom w mieście Quincy na Florydzie kupowanie udziałów w firmie produkującej napoje Coca-Cola. W ciągu następnych kilku lat kurs akcji wzrósł tak bardzo, że niezliczone rzesze ludzi w Quincy szybko stały się milionerami, a miasto stało się najbogatszym miastem w USA.

  • Pierwsze odnotowane użycie entomologii sądowej miało miejsce w Chinach w 1235 roku. Podczas śledztwa w sprawie morderstwa w pewnej wiosce, Sòng Cí, chiński lekarz i sędzia, poddał inspekcji każdy sierp. Znalazł winowajcę, ponieważ muchy zwabione śladowymi ilościami krwi siadały na narzędziu należącym do sprawcy.

  • Cyfry arabskie nie zostały wymyślone przez Arabów, ale przez indyjskich matematyków.

  • Podczas Wielkiego Smogu w Londynie w 1952 roku niewidomi pomagali znaleźć drogę do domu, ponieważ jako jedyni wiedzieli, jak poruszać się po omacku.

  • W oryginalnej wersji Kopciuszka pantofelek był wykonany z futra, a nie ze szkła.

  • Majowie nie byli zbyt dobrzy w robieniu alkoholu. Smakował tak źle, że robili sobie z niego lewatywy, aby go nie pić.

  • Podczas I wojny światowej śmiertelność czarnoskórych francuskich żołnierzy była 3 razy większa niż ich "białych" towarzyszy, ponieważ częściej wysyłani byli na samobójcze misje.

  • Król Henryk I zezwolił na oślepienie dwóch jego wnuczek i obcięcie im czubków nosa po tym, jak ich ojciec oślepił syna innego barona. Ich matka była tak wściekła, że ​​zbuntowała się przeciwko królowi i próbowała zabić go kuszą. Nie trafiła, skoczyła z zamkowej wieży do fosy i uciekła.

  • W 1838 roku meksykański generał Antonio Lopez De Santa Anna miał amputowaną nogę w wyniku urazu po ostrzale z armaty. Pochował ją z wszelkimi wojskowymi honorami.

  • 14 maja 1939 roku Lina Medina urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku pięciu lat i siedmiu miesięcy. Do dziś uważana jest za najmłodszą matkę w historii. Kiedy rodzice zabrali ją do szpitala, lekarze początkowo myśleli, że ma guza. Ojciec dziecka jest nieznany.

  • Między 1663 a 1673 rokiem Ludwik XIV, król Francji, wysłał 800 kobiet do Kanady, aby promowały osadnictwo we francuskiej kolonii, w której dominowała płeć męska. Rozmieszczenie tak zwanych „córek króla” szybko okazało się skuteczne. Populacja kolonii podwoiła się w ciągu dziesięciu lat i szacuje się, że około dwie trzecie wszystkich francuskich Kanadyjczyków może wywodzić się z tych 800 kobiet.

  • Ruby Bridges była pierwszym czarnoskórym dzieckiem, które uczęszczało do szkoły tylko dla białych w południowych Stanach Zjednoczonych. Większość nauczycieli w szkole w Nowym Orleanie odmówiła nauczania dziewczynki, a niektórzy rodzice zabraniali swoim dzieciom nawiązywania kontaktu z nową szkolną koleżanką. Ruby i jej rodzina wielokrotnie otrzymywali groźby śmierci, więc początkowo musiała być eskortowana do szkoły przez co najmniej trzech policjantów.


***

To właśnie te krótkie historie i ciekawostki historyczne mogą sprawić, że historia stanie się bardziej przyjemna i interesująca dla każdego z nas. Warto pamiętać, że historię tworzą nie tylko wielkie wydarzenia i słynni ludzie, ale także drobne, często zapomniane epizody i postacie. Warto docenić znaczenie tych krótkich ciekawostek historycznych. Czasami to właśnie te krótkie historie mogą inspirować, zaskakiwać i przekazywać nam cenne lekcje. Niech więc historia stanie się dla nas źródłem nieustającego zainteresowania i inspiracji, a każdy mały fakt stanie się kroplą w morzu wiedzy o przeszłości naszego świata.

Spodobały Ci się krótkie ciekawostki historyczne i chcesz więcej?


Obraz w nagłówku: Karykatura przedstawiająca artystyczną wizję procesu świni; domena publiczna


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code