Krótkie ciekawostki historyczne

Ciekawostki historyczne i mniej znane fakty z historii

Krótkie ciekawostki historyczne

Od starożytności przez wieki średnie po czasy współczesne - ciekawostki historyczne wypełniają kroniki, dziejopisy i annały. Te, często zabawne i mniej znane fakty historyczne, są równie przypadkowe, co zdumiewające. Zaskakujące ciekawostki historyczne, od wiktoriańskich portretów pośmiertnych po zatrudnienie pawiana przez kolej, nie pojawiają się w podręcznikach do historii, bez względu na to, jak bardzo są fascynujące.

W tym miejscu umieszczam krótkie ciekawostki historyczne, czyli ciekawe, zabawne i mało znane fakty z przeszłości, które w krótki sposób przedstawiają jedne z najlepszych historii, o których (mam nadzieję) nie wiedzieliście. Ciekawostki historyczne dowodzą również, że prawdziwe życie jest zarówno o wiele dziwniejsze, jak i bardziej przekonujące niż fikcja.

Ciekawostki historyczne:

 • W 1386 roku we Francji stracono świnię. W średniowieczu świnia zaatakowała dziecko, które zmarło od ran. Świnia została aresztowana, przetrzymywana w więzieniu, a następnie stanęła przed sądem za morderstwo. Została uznana za winną, a następnie stracona przez powieszenie.
 • W okresie Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych ludzie robili ubrania z worków po mące i ziemniakach. Wykorzystywano wszystko, co było zrobione z juty. W związku z tym trendem dystrybutorzy żywności zabarwiali worki, aby ludzie pozostali choć trochę modni.
 • Krewni Guillotina byli tak zawstydzeni, że ich nazwisko było synonimem dekapitacji, że lobbowali za zmianą nazwy urządzenia. Po odmowie francuskiego rządu rodzina Guillotin zmieniła swoje nazwisko.
 • W okresie wiktoriańskim fotografowanie bliskich po śmierci było częstą praktyką. Ludzie ubierali swoich zmarłych krewnych w ich najlepsze ubrania, a następnie układali w realistyczne pozy i fotografowali. Robili to, aby zachować ostatni obraz swojej zmarłej ukochanej osoby.
 • Najkrótsza wojna w historii trwała 38 minut. To był konflikt między Wielką Brytanią a Zanzibarem i miał miejsce 27 sierpnia 1896 roku. Zakończył się brytyjskim zwycięstwem.
 • Uniwersytet Oksfordzki jest starszy niż Imperium Azteków. Uniwersytet Oksfordzki po raz pierwszy otworzył swoje drzwi dla studentów w 1096 roku. Dla porównania, Imperium Azteków powstało wraz z założeniem miasta Tenochtitlán w 1325 roku.
 • Władimir Pravik był jednym z pierwszych strażaków, którzy dotarli do elektrowni jądrowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku. Promieniowanie było tak silne, że zmieniło kolor jego oczu z brązowego na niebieski. Podobnie jak większość pierwszych ratowników, którzy przybyli na miejsce katastrofy, Vladimir zmarł 15 dni później z powodu ostrej choroby popromiennej.
 • Katolicy w Bawarii założyli w 1740 roku tajne stowarzyszenie zwane "Zakon Mopsa". Nowi członkowie musieli nosić psie obroże i ocierać się o drzwi, aby dostać się do środka. To para-masońskie społeczeństwo było aktywne do 1902 roku.
 • Kolej południowoafrykańska pod koniec XIX zatrudniała pawiana o imieniu Jack. Był asystentem niepełnosprawnego sygnalisty i w ciągu 9 lat swojej służby nie popełnił ani jednego błędu.
 • Związek Radziecki próbował zgasić pamięć o Czyngis-chanie. Podczas rządów sowieckich pod koniec XX wieku samo wymienienie nazwiska wielkiego mongolskiego zdobywcy było zbrodnią przeciwko ZSRR. Sowieci usunęli jego historię z podręczników szkolnych i zakazali pielgrzymek do Chentii, miejsca jego narodzin.
 • Brytyjski chirurg Robert Liston (1794 - 1847) był zwany „najszybszym nożem na Zachodzie”. Był pionierem szybkiej chirurgii, potrafił amputować kończynę w 28 sekund. Pewnego dnia wykonując amputację na polu bitwy, Liston tak szybko przeciął nogę pacjenta, że ​​przypadkowo odciął palce osobie, która mu pomagała. Jeden z mężczyzn, który był świadkiem operacji, zasłabł i zmarł na atak serca. Następnie pacjent i asystent Listona zmarli z powodu zatrucia krwi.
 • W epoce wiktoriańskiej mężczyźni z wąsami używali specjalnych kubków, które miały osłony chroniące przed zanurzeniem wąsów.
 • W Ameryce kolonialnej niewolnicy mogli wywalczyć sobie wolność na drodze procesów sądowych. Chociaż szanse powodzenia były niewielkie, wygrana w sądzie oznaczała, że ​​niewolnik stawał się pełnoprawnym obywatelem. Ponieważ niewolnicy często nie mieli nazwisk, często otrzymywali nazwisko „Freeman”.
 • Krzywa Wieża w Pizie nigdy nie była prosta. Znana z czterostopniowego pochylenia ta włoska dzwonnica została zbudowana w XII wieku. Kiedy rozpoczęła się budowa drugiej kondygnacji, wieża zaczęła się przechylać z powodu niestabilnego podłoża.
 • Podobno po tym jak jeden z jego krewnych rozchorował się po wypiciu przeterminowanego mleka, amerykański gangster Al Capone rozpoczął walkę o wymóg umieszczania na butelkach z mlekiem daty przydatności do spożycia
 • Islandia ma najstarszy parlament w historii. Nazywany Althing, powstał w 930 roku i od tego czasu nadal pełni swoją funkcję.
 • Albert Einstein odrzucił prezydenturę Izraela. Urodzonemu w Niemczech fizykowi zaproponowano to stanowisko w 1952 roku.
 • W wielkim pożarze Londynu zginęło tylko 6 osób. Wielki pożar z 1666 roku spowodował ogromne zniszczenia w całym Londynie. Jednak pomimo zniszczenia ponad 13 500 domów i wysiedlenia 80 000 osób, zginęło tylko 6 nieszczęsnych londyńczyków.
 • Przed bitwą japońscy samuraje malowali sobie twarze, konie i zęby, a w hełmie zostawiali dziurę, przez którą mogła uciec dusza.
 • Słowo „kwarantanna” pochodzi od wyrażenia, które w XIV-wiecznym języku weneckim oznaczało „czterdzieści dni”. Wenecjanie narzucili 40-dniową izolację statków i ludzi przybywających do ich laguny podczas "Czarnej Śmierci".
 • 1 stycznia 1886 roku rząd brytyjski podarował królowej Wiktorii ekstrawagancki prezent urodzinowy: Birmę.
 • Najstarszym zachowanym filmem jest scena w ogrodzie Roundhay. Francuski wynalazca Louis Le Prince w 1888 roku wyreżyserował klip o długości 2,11 sekundy.
 • Zanim zadebiutował w filmie „Toy Story” w 1999 roku, Pan Bulwa był pierwszą zabawką, która pojawiła się w reklamie telewizyjnej.
 • Na łożu śmierci w 1778 roku Wolter został poproszony przez księdza o wyrzeczenie się szatana. Umierający jednak odpowiedział: „To nie czas na robienie nowych wrogów”.
 • Słynne zdjęcie okładki 12 albumu The Beatles, przedstawiające członków zespołu przechodzących przez ulicę na pasach, zostało zrobione 8 sierpnia 1969 roku obok studia nagraniowego. Droga została zamknięta na kilka minut, a fotograf wykonał 6 zdjęć. W tym samym czasie w pobliżu szedł amerykański turysta, Paul Cole. Mężczyzna był zaskoczony widząc bandę dziwaków spacerujących wzdłuż drogi tam i z powrotem, ale wkrótce o nich zapomniał. Rok później zobaczył okładkę albumu i rozpoznał się na zdjęciu.
 • W 2008 roku hiperinflacja dotknęła Zimbabwe. Ceny zaczęły rosnąć o 100% w ciągu 24 godzin. Miesięczna inflacja sięgała w szczytowym momencie prawie 80 miliardów procent. Bank Centralny wydrukował banknot opiewający na sto bilionów dolarów zimbabweńskich (100 000 000 000 000). Mieszkańcy idąc na drobne zakupy spożywcze, zabierali ze sobą torby wypełnione gotówką lub przewozili ją na taczkach.
 • Po przejściu na wojskową emeryturę Charles Boycott zaczął pracę jako ekonom w XIX-wiecznej Irlandii, gdzie zarządzał gruntami w imieniu wielu właścicieli. Boycott zarządzał twardą ręką, więc był znienawidzony przez wszystkich. Zbyt wysoki czynsz i liczne eksmisje spowodowały, że w 1880 roku doszło do protestów okolicznych mieszkańców, którzy postanowili ignorować Boycotta. Lokalni przedsiębiorcy zaczęli mu odmawiać świadczenia usług, a sklepikarze sprzedaży produktów. Boycott nie był też w stanie pozyskać pracowników. Ostatecznie opuścił Irlandię. Od nazwiska Charlesa Boycotta, powstało określenie "bojkot", oznaczające zerwanie kontaktów handlowych lub towarzyskich.
 • Hollywoodzkie westerny zawsze pokazują wiele walk z użyciem broni, ale w prawdziwej historii Dzikiego Zachodu było o wiele mniej strzelanin.


Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code