Pierwsza edycja Tour de Pologne, czyli Bieg Kolarski Dookoła Polski

Feliks Więcek wygrywa Pierwszy Bieg Kolarski Dookoła Polski nazwany później Tour de Pologne

16 września 1928 roku Feliks Więcek (na zdjęciu w środku) zwyciężył w Pierwszym Biegu Kolarskim Dookoła Polski (nazwanym później Tour de Pologne). Pochodzący z Ignacowa kolarz wygrał sześć z ośmiu etapów i cały wyścig ukończył mając ponad 70 min przewagi nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej, co do dzisiaj jest największą różnicą w historii Tour de Pologne. Oto krótka historia Biegu Kolarskiego Dookoła Polski, czyli pierwszej edycji Tour de Pologne.

Pierwszy w historii Tour de Pologne

Pierwszy w historii Tour de Pologne organizowany był pod honorowym patronatem Prezydenta Ignacego Mościckiego i odbywał się w dniach 7-16 września 1928 roku. Zgłoszenia do biegu (tak dawniej nazywano wyścigi kolarskie) zaczęto przyjmować 18 lipca 1928 roku. Pierwszym zarejestrowanym zawodnikiem był reprezentant Bydgoskiego Klubu Kolarskiego - Feliks Więcek i dlatego startował, jak się później okazało, z proroczym numerem 1 na koszulce.

Były cztery zgłoszenia z zagranicy, ale zawodnicy spoza Polski nie zostali dopuszczeni do rywalizacji. W ten sposób organizatorzy upewnili się, że tytuł najlepszego kolarza w Polsce zdobędzie Polak. Cały wyścig składał z 8 etapów (6 z nich wygrał Więcek). Kolarze łącznie pokonali 1 491 km. Rywalizację rozpoczęło 71 kolarzy, a ukończyło 43.

W pierwszym Tour de Pologne w 1928 roku udział wzięło 71 kolarzy a cały wyścig ukończyło 43 zawodników
Uczestnicy Pierwszego Biegu Kolarskiego Dookoła Polski (obecnie Tour de Pologne) w 1928 roku
domena publiczna

Feliks Więcek na ostatnim etapie wyścigu był bliski utraty wypracowanej wcześniej przewagi w klasyfikacji ogólnej. Na ósmym etapie prowadzącym z Łodzi do Warszawy złapał „gumę”, co rywale chcieli wykorzystać mocno zwiększając tempo. Więcek samodzielnie wymienił pęknięte ogumienie i ruszył w pogoń za prowadzącą grupą kolarzy, a dystans do uciekających zawodników był już spory. Nie zrażając się tym Feliks Więcek zaczął mocno i równo pedałować. Nie zważając na górki, wzniesienia i pagórki, osiągnął średnią prędkość 44 km/h!

Metę ostatniego odcinka przekroczył jako dziesiąty, ze stratą tylko pięciu minut do tryumfatora etapu. To dało mu zwycięstwo w klasyfikacji generalnej z przewagą 1 godziny i 11 minut nad drugim zawodnikiem, Wiktorem Oleskim. Jest to największa różnica między pierwszym a drugim zawodnikiem w całej historii Tour de Pologne. Całą trasę pierwszego Biegu Kolarskiego Dookoła Polski Więcek pokonał w czasie 58 godzin i 19 sekund, a po zakończeniu rywalizacji stwierdził, że trasa była... zbyt krótka.

Feliks Więcek wygrał 6 z 8 etapów pierwszego Biegu Kolarskiego Dookoła Polski i ostatecznie zwyciężył w całym wyścigu.
Feliks Więcek na czele peletonu w jednym z etapów Biegu Kolarskiego Dookoła Polski

W tym samym roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego polskiego sportowca Feliks Więcek otrzymując ponad 38 tysięcy głosów zajął trzecie miejsce, za Haliną Konopacką (lekkoatletyka) i Bronisławem Czechem (narciarstwo). Nigdy już nie osiągnął tak wielkiego sukcesu, jakim było zwycięstwo w Pierwszym Biegu Kolarskim Dookoła Polski. Zmarł 17 sierpnia 1978 roku, w wieku 74 lat.

***

Pierwszy raz nazwa Tour de Pologne pojawiła się w 1937 roku podczas czwartej edycji wyścigu. Wtedy po raz pierwszy udział w nim wzięli zawodnicy zagraniczni z Francji, Włoch, Węgier i Rumunii. Zwyciężył Bolesław Napierała.

Zdjęcie w nagłówku: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?