Reklama

Pierwsza ofiara katastrofy lotniczej i inne ciekawostki o braciach Wright

Orville Wright i Thomas Selfridge ranni w wyniku wypadku samolotu.

17 września 1908, Fort Myer, USA. Urzędnicy wojskowi i dziennikarze starają się wydobyć Orville Wrighta z wraku samolotu, a pozostali opatrują Thomasa Selfridge'a (z prawej).

Wypadek samolotu braci Wright

We wrześniu 1908 roku Orville Wright odwiedza Fort Myer w celu zademonstrowania samolotu Flyer skonstruowanego dla wojska i zdobycia kontraktu od armii na produkcję kolejnych. Bracia Wright musieli udowodnić, że samolot jest w stanie udźwignąć dwie osoby i przelecieć dystans co najmniej 200 km z prędkością 65 km na godzinę. Samolot musiał być również na tyle lekki, aby można go było transportować wozem ciągniętym przez muły.

17 września 1908 roku, po dwóch dniach udanych lotów pokazowych, około 2 000 osób zgromadziło się, aby obejrzeć trzeci lot. W samolocie zainstalowano nowe, dłuższe śmigło w celu zwiększenia jego osiągów. Porucznik Thomas Selfridge postanawia wziąć udział w testach jako pasażer. Z tego powodu samolot musi udźwignąć większy ciężar niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ Selfridge był dużo cięższy niż dwaj poprzedni pasażerowie.

Flyer startuje o godzinie 17:14 i powoli wspina się na wysokość około 45 metrów nad placem apelowym. Lot rozpoczyna się spokojnie, tak jak wszystkie poprzednie. Po około czterech okrążeniach Orville Wright słyszy za sobą lekkie stukanie. Odwraca się, by spojrzeć przez ramię na śmigło, ale nie zauważa niczego niepokojącego. W połowie piątego okrążenia nagle słychać dwa głośne uderzenia - pęka prawe śmigło i uderza w drut podtrzymujący tylny pionowy ster. Wright wyłącza silnik i schodzi na około 23 metry, ale po chwili samolot uderza dziobem w ziemię.

Po uwolnieniu z wraku obaj mężczyźni zostają przetransportowani do szpitala. Późnym wieczorem lekarz ogłasza, że Orville ma złamaną nogę i popękane żebra. Porucznik Thomas Selfridge ma mniej szczęścia. Umiera na stole operacyjnym, nie odzyskawszy przytomności, stając się pierwszą ofiarą katastrofy lotniczej w dziejach ludzkości. Porucznik Thomas Selfridge został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington, w ​​sąsiedztwie Fort Myer, a jego nazwiskiem została nazwana jedna z bram wejściowych na cmentarz.

Porucznik Thomas Selfridge stał się pierwszą ofiarą wypadku samolotu
Porucznik Thomas Selfridge, pierwsza ofiara katastrofy lotniczej
 domena publiczna 

Bracia Wright, Orville i Wilbur, powrócą do Fort Myer niecały rok później. Orville zademonstruje nowy samolot, który spełni wszystkie rządowe warunki jego zakupu. Po otrzymaniu kontraktu od wojska bracia Wright będą o krok od założenia firmy lotniczej, która odniesie największe sukcesy w tym wczesnym okresie lotnictwa i ogromnie przyczyni się do jego rozwoju.

Chociaż początki lotnictwa były pełne niebezpieczeństw, dziś podróż samolotem jest statystycznie jednym z najbezpieczniejszych środków transportu.


Krótkie ciekawostki historyczne o braciach Wright

Bracia Wright, znani na całym świecie jako pionierzy lotnictwa, są postaciami, które przeszły do historii jako wizjonerzy i nieustraszeni badacze. Ich nazwisko jest synonimem odwagi, determinacji i pasji, które doprowadziły do jednego z najważniejszych osiągnięć ludzkości: pierwszego udanego lotu samolotem. Jednak za tym przełomem kryją się liczne fascynujące ciekawostki oraz mało znane fakty o braciach Wright i ich rewolucyjnych eksperymentach lotniczych.

Orville i Wilbur Wright, czyli słynni latający bracia Wright
Słynni latający bracia - Orville i Wilbur Wright
domena publiczna


Bracia Wright - ciekawostki:

 • Wilbur Wright urodził się 16 kwietnia 1867 roku, a Orville Wright 19 sierpnia 1871 roku.
 • Bracia Wright wychowali się i żyli w Dayton. Mieli pięcioro rodzeństwa.
 • W 1878 roku, kiedy Wilbur miał 11 lat, a Orville 7, ich ojciec podarował im zabawkę przypominającą helikopter. Opierał się na wynalazku Alphonse Pénaud i był wykonany z papieru, bambusa i korka z gumką do obracania silnika. Bracia przyznali później, że ta zabawka była początkiem ich obsesji na punkcie latających maszyn.
 • W 1889 roku bracia Wright założyli drukarnię gazet. Trzy lata później otworzyli sklep i warsztat naprawy rowerów. Zaprojektowali nawet własny rower.
 • Bracia Wright zainteresowali się lotnictwem i produkcją samolotów, co ostatecznie doprowadziło do przekształcenia ich słynnego sklepu rowerowego w warsztat mechaniczny. W ten sposób powstała pierwsza firma produkująca samoloty.
 • 23 marca 1903 złożyli wniosek o patent na „maszynę latającą”. Patent został przyznany 22 maja 1906 roku Wilburowi i Orville’owi Wright na „nowe i użyteczne ulepszenie maszyn latających”.
 • Rzut monetą zdecydował kto poleci pierwszy. Wilbur wygrał losowanie, ale jego pierwsza próba (14 grudnia 1903 roku) zakończyła się niepowodzeniem i lekkim uszkodzeniem samolotu. Jako drugi spróbował Orville i 17 grudnia udało mu się lecieć przez 12 sekund.
 • Pierwszym pasażerem samolotu na świecie był mechanik Charles Furnas, który leciał z Wilburem 14 maja 1908 roku.
 • Bracia Wright otworzyli swoją pierwszą szkołę latania na dawnej plantacji bawełny, która nie funkcjonowała długo. W 1909 roku bracia założyli szkołę lotniczą, która odniosła sukces. Przyciągała zarówno doświadczonych i znanych lotników, jak i tych mniej doświadczonych. Jeden z uczniów szkoły lotniczej braci Wright zestrzelił podczas I wojny światowej Czerwonego Barona, niemieckiego asa myśliwskiego.
 • Żaden z braci nigdy się nie ożenił. Wilbur powiedział dziennikarzom, że nie miałby czasu jednocześnie dla żony i dla samolotu.
 • Bracia Wright polecieli razem tylko raz. 25 maja 1910 odbyli sześciominutowy lot samolotem pilotowanym przez Orville'a, a Wilbur był jego pasażerem. Następnie obiecali ojcu, że nie będą latać razem.
 • Wilbur Wright zmarł w 1912 roku w wieku 45 lat na tyfus. Orville Wright zmarł w 1948 roku w wieku 77 lat na atak serca.
 • Neil Armstrong lecąc na Księżyc miał w swoim skafandrze kawałki materiału z samolotu braci Wright, którym odbyli pierwszy w historii lot w 1903 roku.
Bibliografia
 • McCullough D., Bracia Wright, Wydawnictwo Czarne, 2018
 • Kelly F., Bracia Wright, Horyzont Idei, 2021
 • Sproule A., Bracia Wright, Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik", 1992


Zdjęcie w nagłówku: wright-brothers.org
Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code