Pierwsza ofiara katastrofy lotniczej

Bracia Wright i Thomas Selfridge wypadek samolotu.

17 września 1908, Fort Myer, USA. Urzędnicy wojskowi i dziennikarze starają się wydobyć Orville Wrighta z wraku samolotu, a pozostali opatrują Thomasa Selfridge'a (z prawej). 

Wypadek samolotu braci Wright

We wrześniu 1908 roku Orville Wright odwiedza Fort Myer w celu zademonstrowania samolotu skonstruowanego dla wojska i zdobycia kontraktu od armii na produkcję kolejnych. 17 września, po paru dniach udanych lotów pokazowych, porucznik Thomas Selfridge postanawia wziąć udział w testach jako pasażer. Z tego powodu samolot musi udźwignąć większy ciężar niż kiedykolwiek wcześniej. Lot rozpoczyna się spokojnie, tak jak wszystkie poprzednie. Samolot okrąża Fort Myer 4 razy na wysokości 45 metrów. W połowie piątego okrążenia nagle słychać dwa głośne uderzenia - pęka prawe śmigło i uderza w drut podtrzymujący tylny pionowy ster. Wright wyłącza silnik i schodzi na około 23 metry, ale po chwili samolot uderza dziobem w ziemię. Po uwolnieniu z wraku obaj mężczyźni zostają przetransportowani do szpitala. Późnym wieczorem lekarz ogłasza, że Orville ma złamaną nogę i popękane żebra. Porucznik Thomas Selfridge ma mniej szczęścia. Umiera na stole operacyjnym, nie odzyskawszy przytomności, stając się pierwszą ofiarą katastrofy lotniczej w dziejach ludzkości. Porucznik Thomas Selfridge został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington, w ​​sąsiedztwie Fort Myer, a jego nazwiskiem została nazwana jedna z bram wejściowych na cmentarz.

Bracia Wright, Orville i Wilbur, powrócą do Fort Myer niecały rok później. Orville zademonstruje nowy samolot, który spełni wszystkie rządowe warunki jego zakupu. Po otrzymaniu kontraktu od wojska bracia Wright będą o krok od założenia firmy lotniczej, która odniesie największe sukcesy w tym wczesnym okresie lotnictwa i ogromnie przyczyni się do jego rozwoju.

Chociaż początki lotnictwa były pełne niebezpieczeństw, dziś podróż samolotem jest statystycznie jednym z najbezpieczniejszych środków transportu.

Krótkie ciekawostki historyczne o braciach Wright:

 • Wilbur Wright urodził się 16 kwietnia 1867 roku, a Orville Wright 19 sierpnia 1871 roku.
 • Bracia Wright wychowali się i żyli w Dayton.

  • Rzut monetą zdecydował kto poleci pierwszy. Wilbur wygrał losowanie, ale jego pierwsza próba (14 grudnia 1903 roku) zakończyła się niepowodzeniem i lekkim uszkodzeniem samolotu. Jako drugi spróbował Orville i 17 grudnia udało mu się lecieć przez 12 sekund.
  • W 1878 roku, kiedy Wilbur miał 11 lat, a Orville 7, ich ojciec podarował im zabawkę przypominającą helikopter. Opierał się na wynalazku Alphonse Pénaud i był wykonany z papieru, bambusa i korka z gumką do obracania silnika. Bracia przyznali później, że ta zabawka była początkiem ich obsesji na punkcie latających maszyn.
  • Żaden z braci nigdy się nie ożenił. Wilbur powiedział dziennikarzom, że nie miałby czasu jednocześnie dla żony i dla samolotu.
  • Bracia Wright polecieli razem tylko raz. 25 maja 1910 odbyli sześciominutowy lot samolotem pilotowanym przez Orville'a, a Wilbur był jego pasażerem.

  Zdjęcie: wright-brothers.org
  Prześlij komentarz

  0 Komentarze