Nowy teren, czyli Camp Nou
Decyzję o konieczności budowy nowego stadionu podjęto w 1954 roku. Głównym powodem było to, że poprzedni stadion (Camp de Les Corts), na którym dotychczas swoje domowe mecze rozgrywała drużyna z Barcelony jest zbyt mały, ponieważ pomieści jedynie... 60 tys. widzów. Budowa nowego stadionu pochłonęła 288 milionów peset i potrwała 3 lata, od 1954 do 1957 roku. Na nowo wybudowany stadion mogło wejść nawet 120 tysięcy sympatyków futbolu. Pierwotna nazwa stadionu brzmiała Estadi del FC Barcelona, ale od samego początku nazywany był Camp Nou, co znaczy „nowy teren”. Dopiero w 2001 roku klub przyjął nazwę Camp Nou jako oficjalną.
Reprezentacja Polski zamiast Legii Warszawa
W meczu inauguracyjnym FC Barcelona chciała zagrać z Legią Warszawa, co może wydawać się dziwne w obecnych czasach, jednak warszawska drużyna była mistrzem Polski z 1955 i 1956 roku i jedną z czołowych drużyn na starym kontynencie w tamtym okresie. Do warszawskiego klubu z Barcelony wysłano oficjalne zaproszenie, ale Polski Związek Piłki Nożnej obawiając się kompromitacji i wstydu na całą Europę wysłał drużynę złożoną z najlepszych zawodników z różnych polskich klubów. Uznano jednak, że taka zmiana byłaby nie fair w stosunku do gospodarzy meczu, więc zespół z Polski wystąpił pod szyldem reprezentacji Warszawy z herbem Syrenki na koszulkach (na plakatach promujących spotkanie nadal widniał herb Legii). Do Barcelony przez Amsterdam poleciało tylko 13 piłkarzy, w tym trzech zawodników Legii: Lucjan Brychczy, Jerzy Woźniak i Edmund Zientara.
Gospodarze potrzebowali zaledwie jedenastu minut, by zdobyć bramkę. Pierwszego gola na Camp Nou strzelił napastnik Barcelony Eulogio Martínez. Po chwili wyrównał Henryk Szymborski, a następnie Władysław Soporek wyprowadził Warszawę na prowadzenie. Jednak Barcelona zdobyła jeszcze jedną bramkę przed przerwą i pierwsza połowa zakończyła się remisem 2:2. W drugiej połowie Katalończycy dokonali pięciu zmian i wyraźnie dominowali kondycyjnie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że hiszpańska drużyna miała do dyspozycji aż 24 zawodników, a mecz rozgrywany był w potwornym upale. Barcelona po przerwie zdobyła kolejne dwa gole i wygrała 4:2. Na trybunach zasiadło ok. 100 tys. widzów.
Rozbudowa Camp Nou
Krótkie ciekawostki o Camp Nou:
- Po meczu otwarcia FC Barcelona rozegrała na Camp Nou 13 meczów bez porażki (11 zwycięstw i 2 remisy). Ich pierwsza porażka na tym stadionie nastąpiła 2 lutego 1958 roku, kiedy to Real Madryt wygrał po raz pierwszy z Barceloną na Camp Nou (0:2).
- W 1992 roku Camp Nou gościł uczestników Igrzysk Olimpijskich. W piłkarskim finale Hiszpania okazała się minimalnie lepsza od Polski (3:2).
- W sezonie 2014/15 Barcelona odniosła tysięczne zwycięstwo na Camp Nou. Stało się to w meczu przeciwko Sevilli, który Barcelona pewnie wygrała 5:1.
- Przez pewien czas stadion Camp Nou rywalizował z Maracaną o tytuł największego stadionu świata. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 1982 roku odbywały się w Hiszpanii. Camp Nou był jednym ze stadionów, na których rozgrywano mecze. Jego pojemność została zwiększona do 115 tys. miejsc. Po zakończeniu mundialu, przez ograniczenia nałożone przez UEFA, pojemność stadionu została zmniejszona.
- Msza odprawiana na Camp Nou przez papieża Jana Pawła II przyciągnęła 17 listopada 1982 roku na stadion komplet 120 tys. osób. Na mszy był obecny także zespół FC Barcelony.
- Obecnie Camp Nou pomieści 99 tys. widzów i jest to stadion o największej pojemności w Europie.
- Ogromny dach stadionu Camp Nou uniemożliwia dotarcie promieni słonecznych do trawy, dlatego wymaga ona ciągłej pielęgnacji i zmiany. Jednak w 2016 roku klub przeszedł na trawę hybrydową – łączącą naturalną trawę z włóknami syntetycznymi, aby zapewnić optymalną stabilność.
0 Komentarze