Reklama

Reprezentacja Polski zamiast Legii Warszawa na otwarciu Camp Nou

Mecz otwarcia pomiędzy FC Barcelona i reprezentacją Polski na stadionie Camp Nou.

24 września 1957 roku rozegrano pierwszy mecz na słynnym stadionie FC Barcelony. W towarzyskim meczu inauguracyjnym otwarcie Camp Nou miała wystąpić Legia Warszawa. Zamiast warszawskiej drużyny wysłano reprezentację Polski. Barcelona wygrała 4:2. 

Nowy teren, czyli Camp Nou 

Decyzję o konieczności budowy nowego stadionu podjęto w 1954 roku. Głównym powodem było to, że poprzedni stadion (Camp de Les Corts), na którym dotychczas swoje domowe mecze rozgrywała drużyna z Barcelony jest zbyt mały, ponieważ pomieści jedynie... 60 tys. widzów. Budowa nowego stadionu pochłonęła 288 milionów peset i potrwała 3 lata, od 1954 do 1957 roku. Na nowo wybudowany stadion mogło wejść nawet 120 tysięcy sympatyków futbolu. Pierwotna nazwa stadionu brzmiała Estadi del FC Barcelona, ​​ale od samego początku nazywany był Camp Nou, co znaczy „nowy teren”. Dopiero w 2001 roku klub przyjął nazwę Camp Nou jako oficjalną.

Reprezentacja Polski zamiast Legii Warszawa

W meczu inauguracyjnym FC Barcelona chciała zagrać z Legią Warszawa, co może wydawać się dziwne w obecnych czasach, jednak warszawska drużyna była mistrzem Polski z 1955 i 1956 roku i jedną z czołowych drużyn na starym kontynencie w tamtym okresie. Do warszawskiego klubu z Barcelony wysłano oficjalne zaproszenie, ale Polski Związek Piłki Nożnej obawiając się kompromitacji i wstydu na całą Europę wysłał drużynę złożoną z najlepszych zawodników z różnych polskich klubów. Uznano jednak, że taka zmiana byłaby nie fair w stosunku do gospodarzy meczu, więc zespół z Polski wystąpił pod szyldem reprezentacji Warszawy z herbem Syrenki na koszulkach (na plakatach promujących spotkanie nadal widniał herb Legii). Do Barcelony przez Amsterdam poleciało tylko 13 piłkarzy, w tym trzech zawodników Legii: Lucjan Brychczy, Jerzy Woźniak i Edmund Zientara.Gospodarze potrzebowali zaledwie jedenastu minut, by zdobyć bramkę. Pierwszego gola na Camp Nou strzelił napastnik Barcelony Eulogio Martínez. Po chwili wyrównał Henryk Szymborski, a następnie Władysław Soporek wyprowadził Warszawę na prowadzenie. Jednak Barcelona zdobyła jeszcze jedną bramkę przed przerwą i pierwsza połowa zakończyła się remisem 2:2. W drugiej połowie Katalończycy dokonali pięciu zmian i wyraźnie dominowali kondycyjnie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że hiszpańska drużyna miała do dyspozycji aż 24 zawodników, a mecz rozgrywany był w potwornym upale. Barcelona po przerwie zdobyła kolejne dwa gole i wygrała 4:2. Na trybunach zasiadło ok. 100 tys. widzów.

Skład reprezentacji Warszawy: Edward Szymkowiak, Stefan Floreński, Henryk Szczepański, Jerzy Woźniak, Wiesław Janczyk, Edmund Zientara, Krzysztof Baszkiewicz, Lucjan Brychczy, Edward Jankowski, Henryk Szymborski, Helmut Nowak, Roman Korynt, Władysław Soporek.
Trener: Tadeusz Foryś.

Reprezentacja Polski podczas meczu z Barceloną na otwarcie stadionu Camp Nou
Reprezentacja Polski w meczu na otwarcie stadionu Camp Nou
legia.com


Rozbudowa Camp Nou

W momencie otwarcia Camp Nou miał dokładnie 93 053 miejsc (porzucono stary projekt budowy stadionu na 150 000 miejsc).
W roku 1959 zainstalowano oświetlenie, a 1976 roku pojawiła się elektroniczna tablica wyników. W roku 1981 ukończono budowę strefy VIP i loży prasowej, a w następnym roku pojemność stadionu została zwiększona o kolejne 22 150 miejsc poprzez dodanie trzeciego poziomu miejsc siedzących. Dwa lata później, w 1984 roku, do stadionu dobudowano Muzeum Klubowe. W 1994 roku miejsca stojące za bramkami przekształcono w miejsca siedzące. Pod koniec lat 90. ostatnie miejsca stojące na stadionie zamieniono w miejsca siedzące, zmniejszając w ten sposób pojemność stadionu do dzisiejszej liczby 99 354.Krótkie ciekawostki o Camp Nou:

  • Po meczu otwarcia FC Barcelona rozegrała na Camp Nou 13 meczów bez porażki (11 zwycięstw i 2 remisy). Ich pierwsza porażka na tym stadionie nastąpiła 2 lutego 1958 roku, kiedy to Real Madryt wygrał po raz pierwszy z Barceloną na Camp Nou (0:2).
  • W 1992 roku Camp Nou gościł uczestników Igrzysk Olimpijskich. W piłkarskim finale Hiszpania okazała się minimalnie lepsza od Polski (3:2).
  • W sezonie 2014/15 Barcelona odniosła tysięczne zwycięstwo na Camp Nou. Stało się to w meczu przeciwko Sevilli, który Barcelona pewnie wygrała 5:1.
  • Przez pewien czas stadion Camp Nou rywalizował z Maracaną o tytuł największego stadionu świata. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w  1982 roku odbywały się w Hiszpanii. Camp Nou był jednym ze stadionów, na których rozgrywano mecze. Jego pojemność została zwiększona do 115 tys. miejsc. Po zakończeniu mundialu, przez ograniczenia nałożone przez UEFA, pojemność stadionu została zmniejszona.
  • Msza odprawiana na Camp Nou przez papieża Jana Pawła II przyciągnęła 17 listopada 1982 roku na stadion komplet 120 tys. osób. Na mszy był obecny także zespół FC Barcelony.
  • Obecnie Camp Nou pomieści 99 tys. widzów i jest to stadion o największej pojemności w Europie.
  • Ogromny dach stadionu Camp Nou uniemożliwia dotarcie promieni słonecznych do trawy, dlatego wymaga ona ciągłej pielęgnacji i zmiany. Jednak w 2016 roku klub przeszedł na trawę hybrydową – łączącą naturalną trawę z włóknami syntetycznymi, aby zapewnić optymalną stabilność.


Zdjęcie: Mecz inauguracyjny otwarcie stadionu Camp Nou; fcbarcelona.comPrześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code