'Nie jesteś drugi, jesteś wielki', czyli Kukuczka na szczycie Shisha Pangmy

Jerzy Kukuczka zdobywa Koronę Himalajów

18 września 1987 roku, Tybet, Himalaje. Jerzy Kukuczka na szczycie Shisha Pangmy. Najsłynniejszy polski himalaista zdobywając ten ostatni, czternasty w sumie, ośmiotysięcznik, jest drugim człowiekiem na świecie, który kompletuje Koronę Himalajów i Karakorum (pierwszy był Włoch Reinhold Messner, który ukończył to 11 miesięcy wcześniej). Kukuczka zdobywa Koronę w niespełna 8 lat, Włoch potrzebuje na to aż 16 lat.

Kiedy Jerzy Kukuczka wróci do kraju z tej wyprawy czekać na niego będzie depesza od Reinholda Messnera: 

"Nie jesteś drugi, jesteś wielki".

Dwa lata później, w 1989 roku, podczas wspinaczki na Lhotse w Nepalu pęknie używana lina kupiona na targu w Katmandu powodując śmierć Kukuczki. Jego ciało do dziś nie zostało odnalezione.


Jerzy Kukuczka - ciekawostki:

  • Kukuczka urodził się w Katowicach, 24 marca 1948 roku. Ukończył tam szkołę podstawową i szkołę zawodową.
  • Jego pierwsza wspinaczka skałkowa miała miejsce w 1965 roku. Jego przyjaciel zabrał go do Podlesic, jednego z miejsc wspinaczkowych z 25-metrowymi ścianami wapiennymi. Już pierwszego dnia młody Kukuczka czuje, że wspinaczka będzie bardzo ważna w jego życiu.
  • W 1966 roku przeszedł kurs alpinizmu w Tatrach (jego instruktorami byli Janusz Kurczab i Kazimierz Liszka - późniejsi partnerzy wspinaczkowi). W kolejnych latach wspinał się w Tatrach - co roku na wyższej wysokości.
  • W 1971 roku z Jerzym Kallą i Zbigniewem Wachem dokonali pierwszego zimowego wejścia na Kurtykówkę VI+ (droga Wojciecha Kurtyki; w tamtych latach najtrudniejsza droga wspinaczkowa w Tatrach).
  • Pierwszy raz w Himalajach był w roku 1977. Próbował zdobyć Nanga Parbat, ale bez powodzenia.
  • Wspiął się na wszystkie (14) ośmiotysięczniki w ciągu ośmiu lat (1979 - 1987), krócej niż jakikolwiek inny wspinacz przed lub później. Kukuczka wytyczył przy tym dziesięć nowych tras i zdobył cztery szczyty zimą.
  • Jerzy Kukuczka pozostawił wdowę, Cecylię Kukuczkę i dwoje synów. Młodszy z nich - Wojciech Kukuczka - zdobył Mount Everest.


Zdjęcie: Jerzy Kukuczka na szczycie Shisha Pangmy; wspinanie.plPrześlij komentarz

0 Komentarze