Reklama

'Nie jesteś drugi, jesteś wielki'. Ciekawostki o Jerzym Kukuczce

Jerzy Kukuczka zdobywa Koronę Himalajów

18 września 1987 roku Jerzy Kukuczka stanął na szczycie Shisha Pangmy. Najsłynniejszy polski himalaista zdobywając ten ostatni, czternasty w sumie, ośmiotysięcznik, jest drugim człowiekiem na świecie, który kompletuje Koronę Himalajów i Karakorum (pierwszy był Włoch Reinhold Messner, który ukończył to 11 miesięcy wcześniej). Kukuczka zdobywa Koronę w niespełna 8 lat, Włoch potrzebuje na to aż 16 lat. Oto ciekawostki o Jerzym Kukuczce.


Kiedy Jerzy Kukuczka wrócił do kraju z tej wyprawy czekała na niego depesza od Reinholda Messnera:

"Nie jesteś drugi, jesteś wielki".


Dwa lata później, w 1989 roku, podczas wspinaczki na Lhotse w Nepalu pękła używana lina kupiona na targu w Katmandu powodując śmierć Kukuczki. Jego ciało do dziś nie zostało odnalezione.


Jerzy Kukuczka - ciekawostki

Jerzy Kukuczka to nazwisko, które w świecie alpinizmu i himalaizmu wciąż brzmi jak legenda. To niezwykły człowiek, który swoją determinacją, odwagą i wyjątkowymi umiejętnościami zdobył serca miłośników górskich wyzwań na całym świecie. Kukuczka pozostawił po sobie dziedzictwo, które stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń wspinaczy. Poznaj ciekawostki i niezwykłe fakty z życia tego wyjątkowego człowieka, który zapisał się złotymi zgłoskami w historii ekstremalnych wypraw wysokogórskich.

Ciekawostki o Jerzym Kukuczce

 • Jerzy Kukuczka urodził się w Katowicach, 24 marca 1948 roku. Ukończył tam szkołę podstawową i szkołę zawodową.
 • Już we wczesnym wieku zainteresował się sportem. Gdyby nie poważna kontuzja i przeciwskazania lekarskie, prawdopodobnie zostałby sztangistą.
 • Jego pierwsza wspinaczka skałkowa miała miejsce w 1965 roku. Jego przyjaciel zabrał go do Podlesic, jednego z miejsc wspinaczkowych z 25-metrowymi ścianami wapiennymi. Już pierwszego dnia młody Kukuczka czuje, że wspinaczka będzie bardzo ważna w jego życiu.
 • W 1966 roku przeszedł kurs alpinizmu w Tatrach (jego instruktorami byli Janusz Kurczab i Kazimierz Liszka - późniejsi partnerzy wspinaczkowi). W kolejnych latach wspinał się w Tatrach - co roku na wyższej wysokości.
 • W 1971 roku z Jerzym Kallą i Zbigniewem Wachem dokonali pierwszego zimowego wejścia na Kurtykówkę VI+ (droga Wojciecha Kurtyki; w tamtych latach najtrudniejsza droga wspinaczkowa w Tatrach).
 • Pierwszy raz w Himalajach był w roku 1977. Próbował zdobyć Nanga Parbat, ale bez powodzenia.
 • Wspiął się na wszystkie (14) ośmiotysięczniki w ciągu niespełna ośmiu lat (1979 - 1987), krócej niż jakikolwiek inny wspinacz przed lub później. Kukuczka wytyczył przy tym osiem nowych tras i zdobył cztery szczyty zimą.
 • Jeździł białym Polonezem o numerze rejestracyjnym KBO 8000. Ta liczba to nawiązanie do ośmiotysięczników, które zdobywał.
 • W 1988 roku Jerzy Kukuczka i Reinhold Messner zostali nagrodzeni podczas igrzysk olimpijskich w Calgary Orderem Olimpijskim. Messner nie przyjął medalu, twierdząc, że uważa alpinizm nie za rywalizację, lecz za twórczość. Kukuczka przyjął medal, ponieważ widział we wspinaczce sportowe wartości, co wielokrotnie podkreślał.
 • Jerzy Kukuczka zginął w wieku 41 lat, w dniu 24 października 1989 roku, podczas próby zdobycia szczytu Lhotse nową trasą.
 • Jerzy Kukuczka pozostawił wdowę, Cecylię Kukuczkę i dwoje synów. Młodszy z nich - Wojciech Kukuczka - zdobył Mount Everest.
 • W Katowicach jedno z osiedli nazwano im. Jerzego Kukuczki.
Bibliografia
 • Kortko D., Pietraszewski M., Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście, AGORA, 2016


Zdjęcie w nagłówku: Jerzy Kukuczka na szczycie Shisha Pangmy; wspinanie.pl

Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć bloga?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę

Prześlij komentarz

0 Komentarze

Ad Code